Zuno končí. Co dělat, pokud jste klientem?

Publikováno: 11. Říjen, 2016

Známá menší banka, která si v naší zemi dokázala vybudovat poměrně dobré jméno končí. Řeč je o Zuno, která své aktivity začala rozvíjet nejprve v roce 2010 na Slovensku a poté se rozšířila i k nám. A to v polovině roku 2011. Od té doby nabízela svým klientům komplexní služby, které byly spojené především s nabídkou:

 • Osobních a podnikatelských účtů
 • Úvěrových produktů
 • Spořicích produktů
zuno

Ani kvalitní produkty, ani zajímavé inovace nebyly tou správnou cestou, kvůli čemuž se vedení banky definitivně rozhodlo, že jak z České republiky, tak i ze Slovenska banka definitivně odejde.

I špatné načasování

I když banka na našem trhu působila celkem dlouho, rozhodně bylo negativem i její špatné načasování, které souviselo se vstupem na náš trh. Konkrétně se jednalo o dobu, kdy do České republiky vstoupily i jiné banky. Jasným příkladem jsou třeba další dvě menší banky, konkrétně potom Air Bank, stejně jako Equa Bank. Obě se u nás objevily v podstatě ve stejném období, a to taktéž v roce 2011. I proto od Zuno přetáhly řadu klientů, kteří v té době přemýšleli nad tím, že by daly sbohem velkým bankám a zkusili novou, menší.

Hlavním důvodem je ztráta

Podíváme-li se na úspěšnost a oblibu banky, je třeba říci, že nebyla nijak zanedbatelná. Celkem u ní bylo přes 266 000 klientů, kteří využívali různorodé služby. Přesto to nestačilo, jelikož i tak byla banka dlouhodobě ve ztrátě. Čísla však jasně ukazovala, že se danou ztrátu dařilo poměrně dobrým tempem snižovat. Například v roce 2014 činila více než 216 milionů korun. V loňském roce už to bylo o poznání méně, jelikož to byla ztráta 151 milionů korun českých. Přesto se jednalo o čísla, která pro banku nebyla nijak dlouhodobě únosná, a bylo nezbytné udělat radikální krok.

Kromě ztráty jako takové se hovoří také o sjednocení jednotlivých aktivit. A to mateřské skupiny RBI, která chce tímto krokem především zjednodušit strukturu a také omezit případné duplicity na trzích, kde působí. Dále se spekuluje také o tom, že jedním z důvodů je i nepovedený prodej, který byl se Zuno spojován. Hlavním zájemcem byla skupina ABH Holdings sídlící v Lucembursku. Koupě jako taková měla být realizována již v březnu letošního roku, ale následně došlo k tomu, že kupec z obchodu odstoupil. Bližší zprávy o tomto postupu nebyly uvedeny.

Plánujete služby banky využívat?

Pokud nejste klienty a máte v plánu její služby využít, stále ještě je zde možnost. I když byl ohlášen definitivní konec, je možné s bankou uzavírat nové smlouvy ve spojení s jejími produkty. Vše však jenom do určitého období, které je stanoveno na 21. říjen 2016. Následující den jakákoliv nabídka nových produktů (jako například půjčky) a služeb definitivně skončí a poté už nastanou pouze kroky spojené s ukončením činnosti jako takové.

Co dělat jako stávající klient?

Pokud jste klienti dané banky, ubezpečujeme vás, že není důvod propadat panice. Stále vám je a bude dostupný potřebný servis a zázemí. Stejně tak banka uklidňuje v souvislosti s tím, že o všech následujících výraznějších krocích bude klienty včas informovat. Ti tak budou mít dostatečné množství prostoru k tomu, aby svou situaci promysleli a rozhodli se, zda u banky dále setrvají, nebo se rozhodnou pro změnu.

Není nutné dělat nic

Pozitivem je rozhodně i fakt, že Zuno nepůsobí na tuzemském, ani na Slovenském trhu samostatně, jelikož je členem významnější finanční skupiny, které sdružuje i několik dalších bankovních domů. S tím souvisí i jistoty toho, že jako klienti nemusíte po definitivním zániku banky cokoliv dělat. Veškeré vaše produkty a využívané služby budou převedeny pod křídla hlavních domovských bank. Těmi jsou:

 • Pro Českou republiku Raiffeisenbank
 • Pro Slovensko Tatra banka
 • Podmínky zatím nejsou jasné

Převedení by mělo proběhnout hladce a bez nutnosti složité administrativy ze strany samotných klientů. Co však zatím není jasné, to jsou podmínky. Nebylo ani potvrzeno, ani vyvráceno, zda zůstanou stejné, jako v domovské Zuno. Banka se omezila jenom na vyjádření toho, že je zatím velmi brzy a konkrétní nabídka pro klienty Zuno se zatím připravuje a bude představena v následujících měsících. V podstatě stejná informace platí i pro klienty ze Slovenska.

Zuno končí. Co dělat, pokud jste klientem?
4.7 (93.33%) 3 votes


Upozornění: Poslední aktualizace tohoto článku proběhla 11/10/2016. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Dle novely zákona o spotřebitelském úvěru jsou všechny bankovní i nebankovní společnosti od 1.12.2016 povinné žádat doložení příjmů žadatelů o půjčku i nahlížet do registrů dlužníků. Je tak možné, že informace uvedené v tomto článku již nejsou aktuální.

Rychlá půjčka Okamžitá půjčka

Okamžitá půjčka

 • 500 Kč – 4 500 Kč
 • 1 – 30 dní
 • Vyřízení: do 24 hodin
 • Půjčka bez ručitele
 • Vyplacení na účet
 • Rychlé vyřízení
Online kontakt