Zboží na splátky si lidé neberou jenom z nedostatku peněz

Publikováno: 22. May, 2018

Účelové půjčky se stávají stále populárnější. Jednou z jejich odnoží je možnost pořídit si zboží na splátky. To v praxi funguje velmi jednoduše. V podstatě přijdete do obchodu, vyberete si zboží, sepíšete potřebné dokumenty a s danou věcí odcházíte. A následně ji splácíte. Je tedy jasné, že jde o cestu, která se stává celkem populární.

Kolik lidí si půjčku na nákup zboží vzalo?

Když jsme se dotkli popularity, tak musíme říci, že lidí, kteří šli tímto směrem, je skutečně celkem dost. Podle posledních průzkumů splátkový prodej někdy využila třetina domácností. A to je celkem dost. A z tohoto čísla je dobré opět vzít jednu třetinu. To je podíl těch domácností, které si zboží na splátky berou pravidelně a opakovaně. Jedná se pro ně o možnost, jak zboží sehnat jednoduše a rychle, i když zrovna nemají peníze. Primárně se takto nakupují:

 • Spotřebiče do domácnosti
 • Elektronika
 • Výpočetní technika a mobilní telefony

Nejenom jeden kus zboží

Se splátkovým prodejem souvisí i informace, že třetina lidí si na splátky nepořídila jenom jednu věc, ale minimálně dvě. Jelikož je takový nákup v podstatě využitím účelové půjčky, tak musíme říci, že třetina lidí takto splácí dvě, ale i více půjček. Jednoduše je pro ně lákavé pořídit si zboží takto, bez nutnosti na něho šetřit. Právě ona rychlost a jednoduchost pořízení hraje hlavní roli v tom, proč se touto cestou lidé vydávají.

Kdo zboží nejčastěji financuje?

Nákup na splátky je možné realizovat hned třemi způsoby. Všechny jsou celkem využívané, ale v jiných poměrech. Když se podíváme na možnosti, tak daný úvěr na nákup zboží může lidem poskytnout:

 • Nebankovní společnost
 • Samotný prodejce
 • Banka

A čeho lidé využívají nejčastěji? Jsou to rozhodně nebankovní společnosti. Některé jsou v daném směru tak daleko, že nabízejí různé zákaznické karty. Tu stačí při nákupu předložit, podepsat smlouvu a odcházet se zbožím. A to bez složitých formalit. Na druhém místě jsou samotní obchodníci, kteří mohou nabízet možnost takového financování. Nutno říci, že ne každý ale jde touto cestou a valná většina obchodníků raději uzavře smlouvu s externím poskytovatelem půjček. Na třetím místě jsou banky, které jsou v tomto směru využívány minimálně. I proto, že se málokdy soustředí přímo na nabízení splátkového prodeje, a drží se spíše účelového spotřebitelského úvěru.

Mnohdy bez složitého přemýšlení

Právě proto, že jsou půjčky na nákup zboží tolik lákavé, musíme jasně říci, že mnozí jejich využití v podstatě nijak nepromýšlí. Při nákupu na splátky tak mnohdy nehraje roli ani ona primární potřeba dané zboží mít doba. To by se dalo pochopit třeba u pračky, nebo ledničky, jelikož to jsou spotřebiče, bez kterých se nikdo neobejde. A dalo by se pochopit, když by byl nákup na splátky jedinou možností financování. Takto je tomu jenom u zhruba dvaceti procent lidí z těch, kteří splátkového prodeje využívají.

Jak ale ukazují průzkumy, důvodem takového pořízení věcí je primárně zájem o využití výhodné akce. Ta se nemusí nutně týkat jenom nízké pořizovací ceny zboží. Důvodem pro nákup může být i výhodnost samotného splátkového prodeje – třeba financování bez navýšení. Takto se rozhoduje až 40 procent lidí, kteří své nákupy realizují takto. Necelých 40 procent lidí patří zase do skupiny těch, že se jim nechce šetřit a málokdy něco ušetří. Prodej na splátky je pro ně pohodlnější.

Každý třetí jde do rizika

V průměru činí dluh každé domácnosti zhruba 45 000 korun, což je částka poměrně vysoká. Zvláště, když zde mluvíme o zboží na splátky. Důvodem je hlavně to, že se do této kategorie řadí nejenom ty věci, které jsme zmínili výše, ale také věci, jako je třeba nákup nábytku, nebo také koupě automobilu, popřípadě i motocyklu. U třetiny lidí se jedná o půjčku, která je pro člověka celkem riziková, a to hlavně z pohledu samotného splácení. Největší podíl lidí je v kategorii 100 – 250 tisíc Kč, což je objem zboží, které mají lidé doma na splátky. Je vidět, že je to suma celkem velká a skutečně u ní nejde jenom o financování několika nezbytných spotřebičů.

Kolik lidé splácí? Poměrně dost

Zajímavá je i informace spojená s tím, kolik lidé vlastně splácí. Ta celkem jasně ukazuje na to, že by lidé byli schopni si našetřit, ale spíše podlehnout svodům pohodlnosti, nebo i svodům možnosti výhodnějšího nákupu. Celých třináct procent těch, kteří mají půjčeno, totiž splácí sumu v rozmezí 10 000 – 20 000 korun českých.

Okolo dvanácti procent lidí splácí částku pod 5 000 Kč a dalších dvanáct procent splácí sumu do výše 10 000 Kč. Jsou ale i lidé, kteří doma mají na splátky i zboží za více než 500 000 korun českých. To už je suma, kde by se dalo přemýšlet o tom, zda by nebyla lepší možnost jiného a výhodnějšího způsobu financování.

Nejvíce si půjčují muži

Je to celkem pochopitelné. Muži patří do skupiny těch, kteří mají statisticky o něco větší příjem. S tím souvisí i statisticky lepší schvalovatelnost a šance dosáhnout na více peněz. Poměrně překvapivé je ale věkové rozmezí té skupiny, která si půjčuje nejčastěji a s největším rizikem. Nejsou to mladí lidé, ale jsou to lidé ve věku 35-54. Tací, u kterých by se naopak předpokládalo, že budou mít našetřeno a nebudou chtít riskovat.

Zboží na splátky si lidé neberou jenom z nedostatku peněz
5 (100%) 1 vote


Upozornění: Poslední aktualizace tohoto článku proběhla 22/05/2018. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Dle novely zákona o spotřebitelském úvěru jsou všechny bankovní i nebankovní společnosti od 1.12.2016 povinné žádat doložení příjmů žadatelů o půjčku i nahlížet do registrů dlužníků. Je tak možné, že informace uvedené v tomto článku již nejsou aktuální.

Rychlá půjčka Okamžitá půjčka

Okamžitá půjčka

 • 500 Kč – 4 500 Kč
 • 1 – 30 dní
 • Vyřízení: do 24 hodin
 • Půjčka bez ručitele
 • Vyplacení na účet
 • Rychlé vyřízení
Online kontakt