V jakých případech si raději nepůjčovat?

Publikováno: 16. August, 2017

Jsou případy, kdy se půjčka hodí a můžeme ji označit za celkem dobrou volbou. A potom jsou ty opačné. Na ně se podíváme společně. Jsou jasně dané situace, kdy si raději nepůjčovat. A to bez pohledu na to, jakou konkrétní půjčku na našem trhu poptáváte.

V jakých případech si raději nepůjčovat?

Koupě zbytečností

U půjček jasně platí, že koupená věc by vám měla sloužit i dlouho potom, co si ji za půjčku pořídíte. Od toho se odvíjí i to, že byste si ji neměli brát na různé zbytečnosti a krátkodobé spotřební zboží. To je první a důležité pravidlo, kterého je dobré se v případě zájmu o půjčku držet. Jako příklady takových zbytečností uveďme:

  • Dovolené a jiné cesty
  • Vánoční a jiné dárky
  • Drahá elektronika nebo výpočetní technika

Odmítání se uskromnit

Mnoha lidem dojdou peníze na povinné platby, které souvisí s jejich životem. Příkladem je nájem, energie a mnoho dalšího. I zde je půjčka špatnou volbou, zvláště potom ve chvíli, kdy potřebné peníze lze ušetřit. Stačí nekouřit a nepít, neutrácet za zbytečnosti a lépe si naplánovat osobní nebo rodinný rozpočet. Když si vše spočítáte, zjistíte, že měsíčně můžete snad no ušetřit třeba i tisíce korun.

Malý příjem

Jsou poskytovatelé, kteří na příjem příliš nehledí. Mohou se tak stát lákavou možností. To je chybou, jelikož osoby s malým příjmem by si půjčovat neměli. Proč? Jelikož se dříve nebo později dostanou do problémů se splácením. Dlouhodobě neřešená situace potom může skončit až u osobního bankrotu, nebo u exekuce. A v tu chvíli přicházíte o veškerý svůj majetek, stejně jako třeba i o vlastní střechu nad hlavou.

Odmítnutí u banky, nebo férového poskytovatele

U těch poskytovatelů, kteří respektují kodex odpovědného půjčování, může být žadatel odmítnutý. Nejenom proto, že se daní poskytovatelé chrání před rizikem, jelikož je to také proto, že je chráněný samotný žadatel – před finančními problémy. Pokud vás banka nebo férová nebankovní společnost odmítla, nepůjčujte si jinde. Může to pro vás mít katastrofální následky, jelikož už jenom to, že na vás zbývá tento pochybný segment, není nic pozitivního.

Nutnost zaplatit dluhy

Máte závazky u jiné půjčky a chcete je vyřešit tak, že si vezmete půjčku jinou? Velmi špatný nápad, který postupně směřuje do dluhové spirály, ze které již není úniku. Je velkou chybou vytloukat klín klínem. Pokud už potřebujete řešit problémy s vaší první půjčkou, je možné zkusit se domluvit s poskytovatelem, nebo řešit například refinancování.

Velká nevýhodnost

Co je lepší? Přeplatit půjčku i několikrát, nebo raději určité období počkat a na požadovanou věc si našetřit? Z hlediska kvality vašeho života, i tomu, že se vyhnete dluhům, rozhodně první možnost. Pokud vám jsou dostupné jenom takové půjčky, které jsou na první pohled značně nevýhodné, rozhodně si je neberte. Je to velkou chybou.

V jakých případech si raději nepůjčovat?
5 (100%) 2 votes


Upozornění: Poslední aktualizace tohoto článku proběhla 16/08/2017. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Dle novely zákona o spotřebitelském úvěru jsou všechny bankovní i nebankovní společnosti od 1.12.2016 povinné žádat doložení příjmů žadatelů o půjčku i nahlížet do registrů dlužníků. Je tak možné, že informace uvedené v tomto článku již nejsou aktuální.

Rychlá půjčka Okamžitá půjčka

Okamžitá půjčka

  • 500 Kč – 4 500 Kč
  • 1 – 30 dní
  • Vyřízení: do 24 hodin
  • Půjčka bez ručitele
  • Vyplacení na účet
  • Rychlé vyřízení
Online kontakt