Účelová a neúčelová půjčka – která možnost je lepší?

Publikováno: 17. October, 2016

Jste rozhodnuti vzít si půjčku? Před samotnou žádostí je rozhodně dobré vědět, zda u konkrétního poskytovatele budete moci získat půjčku neúčelovou, nebo účelovou. Jednotlivé varianty se celkem výrazně liší a tak je dobré už v době samotné žádosti mít jasno v tom, co pro vás bude nebo nebude připraveno. Pokud chcete mít jasno v tom, jakou charakteristiku, stejně jako plusy a mínusy dané možnosti mají, pojďte se společně s námi na všechna specifika podívat.

Možnosti využití

Začneme tou jednodušší variantou, kterou je neúčelová půjčka. Už název jasně napovídá, že peníze mohou být využity k jakémukoliv účelu. Není třeba nejenom nikomu nic říkat, ale není nutné následně ani dokládat například faktury a jiné dokumenty. Útrata peněz je čistě v rukou žadatele a tak je na něm, zda finance využije na nákup zboží a služeb, na investice, nebo třeba i na své dluhy. Nikdo se po konkrétním využití nebude pídit.

Účelová a neúčelová půjčka

Úplným opakem je účelová půjčka, kde jako žadatelé omezováni být můžeme. Nejenom, že si musíme vybrat produkt s ohledem na to, za co chceme peníze utratit. Následně je třeba doložit také faktury, účtenky, kupní smlouvy a jiné dokumenty o tom, že byla částka využita skutečně v souladu se smlouvou. Pozitivem je určitě mnoho oblastí, na které lze peníze vyměnit. Mezi nejznámější patří využití v segmentech, jako je:

 • Domácnost
 • Cestování a volný čas
 • Zboží a služby

Možnosti čerpání peněz

I zde se setkáme s odlišnostmi. Ty jsou obvykle spojeny s konkrétním poskytovatelem, a proto doporučujeme nejprve zjistit, jak je to s čerpáním peněz ve skutečnosti. Pokud jde o neúčelový úvěr, tak platí obecné pravidlo, že peníze získáme naráz, a to v hotovosti či převodem na bankovní účet. Pokud jde o účelovou půjčku, může zde docházet k nutnosti postupného čerpání. Banka nebo nebankovní společnost nám uvolní určitou část peněz, my následně peníze utratíme, poté doložíme faktury a teprve potom jsou nám uloženy peníze další.

To se však netýká situací, kdy potřebujeme peníze využít jednorázově, na nákup konkrétní věci. Pokud jde o částky menší, v řádech desetitisíců, je možné je získat také jednorázově. Stejně tak je možné, že peněžní tok obejde samotného žadatele a peníze jsou zaslány přímo na účet obchodníka, který věc nebo službu prodává. Pokud jde o miliony, například na nemovitost, je vše řešeno formou předběžného ručení.

Podmínky získání peněz

I zde se oba dva typy půjček mohou lišit. Začneme-li půjčkou neúčelovou, rozhodně lze říci, že zde mohou být podmínky o něco náročnější. A to především v souvislosti s několika postupy ověření bonity žadatelů. Mezi to hlavní, co obvykle bývá nutné doložit, patří:

 • Informace o příjmu a jeho výši
 • Informace o trvalém bydlišti
 • Výpisy z bankovních a nebankovních registrů

Podobné informace však mohou vyžadovat i účelové půjčky. U nich ale zůstává pozitivem, že výsledné vyhodnocení bude výrazně pozitivní. Tím hlavním důvodem je v tomto směru to, že si žadatel za získané peníze koupí určitou konkrétní věc. Dá se předpokládat, že ta mu zůstane, což může následně vést k jistotě, že při nesplácení bude mít banka nebo nebankovní společnost co zabavovat.

Samozřejmě roli hraje především výše požadované částky, stejně jako segment, kde si půjčujeme. Pokud však porovnáme dvě rovnocenné půjčky u stejných poskytovatelů, platí výše uvedená pravidla.

Varianty vyřízení

Obě možnosti lze vyřídit několika možnými způsoby. Mezi ty patří online vyřízení, sjednání u klienta doma, stejně jako vyřízení na konkrétní pobočce. Možností ale je i zaslání smlouvy poštou, nebo kurýrem. Co je však dostupné pouze u účelové půjčky, to je vyřízení přímo tam, kde konkrétní věc kupujeme. Může to být internetový obchod, klasický obchod, nebo třeba autobazar i autosalon.

Zde v praxi probíhá celé sjednání tak, že si nejprve vybereme zboží, vyplníme několik dokumentů a počkáme na jejich posouzení. Pokud je žádost pozitivně schválena, jsou peníze zaslány přímo prodejci a my jako zájemci o zboží odcházíme spolu s ním, bez nutnosti cokoliv platit. Na tomto principu dnes funguje většina splátkového prodeje, který není ničím jiným, než účelovou půjčkou.

Úrokové sazby

Nyní se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu. K úrokovým sazbám, jelikož i ty se u účelových i neúčelových půjček samozřejmě liší. Nejprve začneme tím segmentem, kde mohou být vyšší. Jsou to neúčelové půjčky, jelikož zde nemá poskytovatel žádnou kontrolu nad využitím daných peněz, což ho logicky staví výhradě do situace, kdy při poskytování půjček musí věřit výhradně jenom pravidelnému příjmu, který žadatel dokládá. Je proto jasné, že v této oblasti může vzniknout více nesplacených úvěrů, což následně vede také k faktu, že jsou dané problémy kompenzovány právě vyšší úrokovou sazbou.

Naproti tomu u účelových půjček je jasně specifikováno, jaký majetek žadatel pořídil a v jaké hodnotě. Ten může být nejenom v případě problému možné zabavit, ale jsou i situace, kdy je nezbytné daným majetkem dokonce ručit. Případný poskytovatel má tedy mnohem více jistot, které eliminují jeho případnou finanční ztrátu. A to se může podepsat jak jinak než na tom, že mohou být sníženy úrokové sazby, které s konkrétní poskytovanou půjčkou přímo souvisí.

Účelová a neúčelová půjčka – která možnost je lepší?
5 (100%) 3 votes


Upozornění: Poslední aktualizace tohoto článku proběhla 17/10/2016. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Dle novely zákona o spotřebitelském úvěru jsou všechny bankovní i nebankovní společnosti od 1.12.2016 povinné žádat doložení příjmů žadatelů o půjčku i nahlížet do registrů dlužníků. Je tak možné, že informace uvedené v tomto článku již nejsou aktuální.

Rychlá půjčka Okamžitá půjčka

Okamžitá půjčka

 • 500 Kč – 4 500 Kč
 • 1 – 30 dní
 • Vyřízení: do 24 hodin
 • Půjčka bez ručitele
 • Vyplacení na účet
 • Rychlé vyřízení
Online kontakt