Studentská půjčka – jaké jsou možnosti na našem trhu?

Publikováno: 1. December, 2016

Co je charakteristické hlavně pro studenty? Je to obvykle fakt, že zatím nevydělávají, mají jenom několik krátkodobých brigád a také jsou spojováni s tím, že mají hlouběji do kapsy. To ale neznamená, že právě tato skupina nemůže dosáhnout na půjčku. Na dnešním trhu existuje několik možností, jakými se mohou vydat. Pojďme si je společně zmapovat.

Studentská půjčka – jaké jsou možnosti na našem trhu?

Klasická studentská půjčka

Začneme tím, co můžeme považovat za skutečnou klasiku. O co se jedná? Je to bankovní studentská půjčka, kterou dnes nabízí celá řada bankovních domů na našem trhu. Pokud budeme konkrétní, je tento typ úvěru obvykle spojován s celkem benevolentními podmínkami. Mezi takové patří i to, že není nutné dokládat příjem – už proto, že studenti žádný pravidelný nemají. Co však je nutné doložit, to bývá potvrzení o studiu. Dále bývá nutností doložit i to, na co byly peníze vynaloženy. Jelikož je studentská půjčka úvěrem účelovým, jsou typickými možnostmi:

 • Školné na vysoké, nebo jiné škole
 • Nákup nutné výpočetní techniky, učebnic a pomůcek
 • Hrazení nákladů na ubytování, nebo stravování

Pokud se podíváme na několik dalších výhod, může potěšit například nízká úroková sazba, nebo možnost odložení splátek. A to až do doby, než student dokončí školu a najde si práci. Do té doby bude splácet jenom úroky, a nikoliv celou jistinu. Výhodou je též to, že tento úvěr nemusí být spojován jenom se studenty na vysokých školách. Může se jednat i o studenty dalších navazujících studií, nebo studenty středních škol. I zde už mohou být výdaje poměrně vysokého rázu a není v rukou každého, aby na ně měl.

Kontokorent nebo kreditní karta

Obě tyto možnosti jsou stále spojené s bankovním trhem. Jedná se o varianty, které potěší tím, že jsou neúčelové. Pokud mluvíme o možnosti toho, že jsou dostupné studentům, je třeba splnit několik podmínek, jako je tomu výše. Hlavní podmínkou je potvrzení o studiu, nebo věk. Opět nemusí být nutné dokládat příjem. Čemu už se ale studenti v tomto případě nevyhnou, to jsou povinné splátky. Tato forma úvěru už není klasická studentská půjčka, ale neúčelové peníze, které jsou spojeny s podobnými podmínkami, jako když si půjčuje dospělý.

Jejich využití by mělo být spojeno hlavně s nenadálým výdajem. Kontokorent je možností, jak jít na účtu do mínusu a kreditní karta se může stát zajímavou cestou k předschválené finanční rezervě. Pokud s těmito úvěrovými produkty není nakládáno obezřetně, může to vzhledem k bonitě studentů skončit i dluhovými problémy. Zvláště, když řada bank dnes nemá problém s tím, že studentům bez jakéhokoliv doložení příjmu umí půjčit třeba i sumy v řádech několika desítek tisíc korun. Když je tato nabídka využita v různých bankách, mohou si studenti přijít i na zajímavé peníze.

Lákají také mikropůjčky

Ano, i ty můžeme označit jako za formu studentské půjčky. Alespoň v tom ohledu, že je tento úvěr dostupný také studentům. Je to dáno hlavně tím, že podmínky získání mohou být celkem benevolentní. Obvykle není nutné (od 1.12.2016 se toto mění):

 • Dokládat příjem
 • Nahlížet do bankovních a nebankovních registrů
 • Ověřovat současnou bonitu

Je tedy více než jasné, že o tento typ půjčky si může požádat každý, včetně samotných studentů. Upozornit ale musíme na to, že splatnost daných úvěrů je obvykle měsíční a případné prodloužení je zpoplatněno. Dále nezapomínejme také na to, že k dispozici bývá obvykle jenom několik tisíc korun. Když už to má být půjčka pro studenty, o kterou bude žádáno, je dobré podívat se na takové nabídky, kde je k dispozici první půjčka zdarma. Když jsou peníze splaceny včas, v uvedeném termínu, není zaplacena ani jedna jediná koruna navíc. Pokud jde o klasickou možnost, je dobré počítat s úroky, které mohou být ve výši i několika desítek procent – za jeden měsíc.

Hodnocení zákazníků: 100%

 • flexibilní půjčka
 • férové podmínky
 • oslovíte více společností najednou

Výše půjčky:
500 – 4 500 Kč

Jsou i další možnosti?

Výše jsme zmapovali úvěry, které můžeme pojmem studentská půjčka bez problémů označit. Pokud jste studentem a hledáte i jiné možnosti, jak si půjčit, můžeme zmínit i klasické, nebo autozastavárny. Zde se už neobejdete bez nutnosti ručit určitým majetkem. Ten je nejprve zastaven, za což dostáváte domluvenou sumu peněz. Zároveň se domluvíte i na termínu, kdy si pro něho přijdete zpět. Pokud tak neučiníte, majetek propadá dané firmě. Zde už je třeba upozornit nejenom na celkovou nevýhodnost, ale i na to, že je nutné ručení něčím hmotným.

Když u ručení ještě zůstaneme, mohou být konkrétní cestou pro studenty i takové varianty, kdy je třeba ručitel. Oni sami tedy příjem ani dobrou bonitu mít nemusí. Důležité však je, aby obojí měla právě ta osoba, která se za jejich půjčku zaručí. Najít takovou však není snadné, jelikož v případě špatné platební morálky to bude právě tento člověk, po kterém se bude požadovat, aby závazky hradil.

Studentská půjčka – jaké jsou možnosti na našem trhu?
4.8 (95%) 4 votes


Upozornění: Poslední aktualizace tohoto článku proběhla 01/12/2016. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Dle novely zákona o spotřebitelském úvěru jsou všechny bankovní i nebankovní společnosti od 1.12.2016 povinné žádat doložení příjmů žadatelů o půjčku i nahlížet do registrů dlužníků. Je tak možné, že informace uvedené v tomto článku již nejsou aktuální.

Rychlá půjčka Okamžitá půjčka

Okamžitá půjčka

 • 500 Kč – 4 500 Kč
 • 1 – 30 dní
 • Vyřízení: do 24 hodin
 • Půjčka bez ručitele
 • Vyplacení na účet
 • Rychlé vyřízení
Online kontakt