Státní hypotéka jako lákadlo. Co o ní musíte vědět?

Publikováno: 24. September, 2018

Jistě znáte klasickou bankovní hypotéku, stejně jako americkou hypotéku. Vhodné však je, pokud si zapamatujete ještě jeden důležitý pojem. Tím je státní hypotéka. Nejde sice o pojem oficiální, ale už se stal tolik používaným, že ho rozhodně budete slýchat stále častěji. Pokud se podíváme na další název, který je používán, je to označení jako půjčka pro mladé. Protože jde o téma, které je poměrně často skloňované, je dobré podívat se na základní fakta, která jsou s touto možností půjček od státu spojené.

Kdo peníze poskytuje?

Jelikož je používán poj státní hypotéka, je celkem jasné a logické, že tím, poskytovatelem peněz bude stát. My však budeme konkrétnější a tak můžeme uvést, že dané úvěry má dispozici takzvaný Státní fond rozvoje bydlení. Už podle názvu je jasně patrné, jaký je hlavní úkol daného fondu. Pomoci lidem bydlet ve vlastním. V souvislosti s tím byl spuštěný takzvaný Program pro mladé, prostřednictvím kterého je státní hypotéka poskytována.

Od kdy jsou finance dostupné?

Státní hypotéky jsou již spuštěny. Program byl oficiálně odstartován, a to pro někoho v ne úplně ideálním termínu. Z důvodu prázdnin a také dovolených. Jednalo se o datum 15.8., od kterého bylo možné podávat si žádosti. Jelikož státní hypotéka mnoho lidí skutečně zaujala, došlo i k tomu, že někteří si přivstali a na otevření úřadů čekali před jejich dveřmi i několik hodin. Osobní žádost však nebyla jedinou možností, protože vše bylo možné vyřešit i jednoduše elektronicky.

Kolik peněz státní hypotéka nabízí?

Důležitou informací je rozhodně i to, kolik peněz dokáže Fond rozvoje bydlení svým žadatelům nabídnout. Zde je třeba rozlišit účel žádosti, jelikož maximální dostupná suma se může lišit. Pokud máme být konkrétní, tak se maximální sumy pohybují takto:

 • Až 300 tisíc na modernizaci bydlení
 • Až 1,2 milionu na koupi bytu
 • Až 2 miliony na koupi domu
 • Až 2 miliony na stavbu domu

Důležité je také říci, jaká maximální suma je v rámci daného programu vyčleněna. Tedy kolik peněz je možné vyčerpat, než dojde k ukončení příjmu žádostí, jelikož už není z čeho dávat. Daná suma je ve výši celkem 650 milionů korun. To v přepočtu na dostupnou sumu značí, že je to suma určená pro několik stovek nejrychlejších. Když odbočíme a podíváme se na to, kolik je měsíčně vyřízeno klasických hypoték, přesahuje toto číslo 7 000 kladně vyřízených žádostí.

Kdo si může požádat?

Nutno říci, že státní hypotéka není určená pro jednotlivce, jelikož má podpořit hlavně získání bydlení pro mladé rodiny. Z toho plyne fakt, že konkrétní žadatelé musí být v manželském svazku, nebo se musí jednat o registrované partnery. Dále nelze zapomínat také na věkovou hranici. Aby bylo zajištěno, že se státní peníze dostanou jenom do mladých rodin, je zde podmínkou maximální věk v podobě 36 let. Z hlediska osobních podmínek nelze zapomínat také na jednu výjimku. Pokud pár neuzavřel manželství, může o peníze žádat jenom v případě, kdy společně vychovává dítě, kterému je méně ne 15 let

Dále se s ohledem na konkrétní podmínky hledí také na konkrétní majetkové poměry. Co si pod nimi představit? Je hned několik věcí, které nesmí ani jeden z žadatelů splňovat. Sem se řadí:

 • Vlastnictví obydlí
 • Spoluvlastnictví obydlí
 • Nájem v družstevním bytě

Jsou tu i určité háčky

Opomíjet nelze také to, že hypotéka od státu á i několik háčků. Ty konkrétně souvisí s tím, kolik peněz je možné získat. Maximální částku jsme zmínili. Pro doplnění uveďme i to, že nejnižší dostupnou sumou je částka 30 000 Kč. A kde je onen konkrétní háček? Přesně je spojená se samotným čerpáním peněz.

Pokud se mluví o množnosti využité peněz na stavbu nemovitosti, nesmí hypotéka od státu přesáhnout 80 procent veškerých nákladů. Stejné je to i v případě koupě domu nebo bytu. I zde může být státní půjčkou financováno pouze 80 procent kupní ceny. Jedná se o podmínky podobné, jako u klasických účelových bankovních hypoték, kde poslední zákonné úpravy zpřísnily jejich získání. A tak už ani klasickou hypotékou nelze financovat sto procent nákladů.

Jaká je úroková sazba?

Tady je třeba říci, že se podíváme pravděpodobně na to největší lákadlo, které se dané státní hypotéky týká. Pokud jde o hodnotu dané úrokové sazby, tak musíme říci, že její hodnota se přímo odvíjí od referenční sazby EU. Kdo se o toto téma zajímá, ten jistě ví, že daná sazba je na hodnotě 1 procento. Konkrétní sazba u státní hypotéky je jenom nepatrně vyšší, a činí 1,2 procenta. Určitě je třeba zmínit i budoucí výhled. Ten bude samozřejmě ovlivněn vývojem referenční sazby EU. Každopádně platí, že doba fixace je 5 let a po tuto dobu se daná úroková sazba nezmění.

Na jak dlouho?

Náš přehled zakončíme informací o tom, na jak dlouho je půjčka pro mladé poskytována. I tady je pevně stanoveno, že maximální dobou je období 20 let. Jelikož je to populární doba u klasických hypoték, přijde to žadatelům vhod. Oficiální prodloužení doby splácení není v plánu, ale v případě individuálního požadavku je možné schválit určitou výjimku. K tomu však už musí být konkrétní důvody. Příkladem může být třeba zhoršení zdravotního stavu, nebo úraz. Zde může dojít i k výjimce, která bude spojena s přerušením splácení. Jak jsme však uvedli, v tomto směru mluvíme výhradně o individuálním přístupu, ne který nemusí být žádný nárok.

Státní hypotéka jako lákadlo. Co o ní musíte vědět?
5 (100%) 1 vote


Upozornění: Poslední aktualizace tohoto článku proběhla 24/09/2018. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Dle novely zákona o spotřebitelském úvěru jsou všechny bankovní i nebankovní společnosti od 1.12.2016 povinné žádat doložení příjmů žadatelů o půjčku i nahlížet do registrů dlužníků. Je tak možné, že informace uvedené v tomto článku již nejsou aktuální.

Rychlá půjčka Okamžitá půjčka

Okamžitá půjčka

 • 500 Kč – 4 500 Kč
 • 1 – 30 dní
 • Vyřízení: do 24 hodin
 • Půjčka bez ručitele
 • Vyplacení na účet
 • Rychlé vyřízení
Online kontakt