Současné P2P půjčky potěší žadatele i investory

Publikováno: 22. September, 2017

Když se řekne půjčka, vybaví se většině lidí banka, nebo nebankovní společnost. Na jaký segment se stále poměrně dost zapomíná, to jsou P2P půjčky. V zahraničí poměrně velký hit, ale u nás stále segment, který je na samotném začátku. Podívejte se s námi na hlavní specifika, i výhody. Jsou totiž lákadlem jak pro toho, kdo peníze potřebuje, tak i pro toho, kdo je má a chce je zhodnotit.

Současné P2P půjčky potěší žadatele i investory

Jak P2P půjčky fungují?

Samotný náš úvod je vhodné spojit s vysvětlením, jak takové P2P půjčky fungují. Není to systém nijak složitý, ale rozhodně o něm můžeme říci, že je zajímavý. Za vším stojí konkrétní společnost, která zajistí propojení žadatelů a investorů. Žadatelé sdělí svou představu o půjčce, přičemž jejich žádost je vystavena v rámci webového portálu. Poté je na samotných investorech, zda se rozhodnou nabídnout finance a na danou půjčku se složí. U nich může rozhodovat mnoho věcí, jako je:

 • Charakteristika požadované půjčky
 • Rizikovost
 • Výše zhodnocení

Pokud se najde dostatek investorů, je půjčka zafinancována. Žadatel získává peníze a investor zhodnocuje vložené prostředky. Vše automaticky, online a bez toho, aby se obě smluvní strany musely jakkoliv potkat, stejně jako i bez nutnosti sepsání více smluv, než jenom jedny jediné.

Jaké u nás existují možnosti?

Pokud vás tento segment zaujal, je dobré zmínit, jaké P2P půjčky u nás vlastně existují. Hledat je lze také pod pojmem půjčky od lidí, který se celkem aktivně používá. I když možných začínajících poskytovatelů může být více, my se zaměříme výhradně jenom na dvojici hlavních a velkých. Je to:

 • Zonky
 • Bankerat

V minulosti byla známou společností Loanis, ale zde už není možné žádost o půjčku zadat. Vypadá to, že i když šlo o poměrně velkého a spolehlivého hráče, nedopadl nejlépe. To ale neznamená, že je půjčka od lidí špatná.

Co může získat žadatel?

Nyní už pojďme na situaci, která je spojena s tím, že přemýšlíte o půjčce. Co vám může jako žadatelům taková půjčka od lidí primárně přinést? V první řadě je lákadlem hlavně nízká úroková sazba. Dnes nemusí být výjimkou, že začíná na hodnotě pod čtyřmi procenty. A to dnes v podstatě nenabídne žádná banka, ani nebankovní společnost. Pokud jde o výhodnost, jsou P2P půjčky zajímavou možností, jak nepřeplácet více, než je nutné.

Další výhodou může být to, že o půjčce nerozhoduje přímo samotný provozovatel platformy, ale jenom investor. Je na něm, jaké je ochoten podstoupit riziko. Pokud žadatel projde prvotním základním ověřením, může se jeho žádost zobrazit investorům. A na nich už je, zda jsou ochotni své peníze vložit. Pokud ano, může na finanční prostředky dosáhnout třeba i problémový klient. Pokud ne, dopadne podobně jako u banky, nebo některých nebankovních společností.

Co může získat investor?

I když se to mnohým může zdát, investice do P2P půjček nejsou spojeny ani tak s tím, že chtějí lidé plnit sny druhých, nebo jim pomáhat. Když se mluví o daných investicích, je primární cíl zhodnocení finančních prostředků. O kolik to bude? Roli hraje úroková sazba, která je s půjčkou spojena. Pro investory se tak v segmentu zhodnocení peněz otevírá zajímavá možnost, do které mohou své finance vložit.

Riziko zde samozřejmě je, stejně jako u každé investice. Na druhou stranu výše rizika v porovnání se zhodnocením nemusí být tak velká. Navíc nezapomínejme na to, že zhodnocení v souvislosti s P2P půjčkami je vždy mnohem větší, než je tomu třeba na spořicích účtech, nebo termínovaných vkladech.

Mají P2P i nevýhody? Určitě ano

Nejsou to ale jenom pozitiva, která mohou P2P půjčky přinášet. Mají i několik nevýhod. Nejprve se podíváme na tu spojenou s žadateli o půjčku. Pokud doložíte vše potřebné a jste schváleni, ještě to neznamená, že peníze dostanete. Znamená to jenom situaci, že se žádost zobrazí investorům. A je jenom na nich, zda vám peníze půjčí, nebo nikoliv. Pokud ne, ztratili jsme mnoho času i starostí. Dále může být nevýhodou to, že i když půjčky od lidí lákají na nízké úroky, v souvislosti s vaším prvotním prověřením může dojít k tomu, že spadnete do rizikové kategorie. Vlivem toho už úroky nemusí být tak výhodné. Znamená to, že bankovní i klasické nebankovní půjčky mohou být lepší.

Pokud jde o investorská rizika, tak může být hlavním problémem nesplácení jednotlivých klientů. Když k němu dojde, jsou úvěry většinou zesplatněny a na řadu přichází vymáhání. A to dnes v době oddlužení nemusí být tak jednoduché. Rizikem tedy zůstává to, že místo zhodnocení mohou investoři skončit dokonce i ve ztrátě. Aby toto bylo minimalizováno, je dobře své investice dobře rozložit.

Současné P2P půjčky potěší žadatele i investory
5 (100%) 2 votes


Upozornění: Poslední aktualizace tohoto článku proběhla 22/09/2017. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Dle novely zákona o spotřebitelském úvěru jsou všechny bankovní i nebankovní společnosti od 1.12.2016 povinné žádat doložení příjmů žadatelů o půjčku i nahlížet do registrů dlužníků. Je tak možné, že informace uvedené v tomto článku již nejsou aktuální.

Rychlá půjčka Okamžitá půjčka

Okamžitá půjčka

 • 500 Kč – 4 500 Kč
 • 1 – 30 dní
 • Vyřízení: do 24 hodin
 • Půjčka bez ručitele
 • Vyplacení na účet
 • Rychlé vyřízení
Online kontakt