Solus – informace o registru dlužníků

Publikováno: 11. December, 2014

Různých bankovních a nebankovních registrů je dnes několik. Primárně slouží k tomu, aby si v rámci nich úvěrové instituce, ale i různé společnosti vyměňovali informace o klientech. Tedy hlavně o tom, zda měl daný klient v minulosti problémy se splácením, kolik to bylo a z jakého důvodu. Jedním z takových je i registr nesoucí název SOLUS.

Kdo do registru informace zadává?

Samotný registr se na veřejnost prezentuje především jako zájmové sdružení právnických osob. Na úvod je určitě třeba říci i to, že se jedná o registr negativní – tedy jsou zde zveřejňovány pouze problémy, nikoliv pozitiva. Aktuálně je členy tohoto sdružení celkem 19 nebankovních společnost, ke kterým se přidává 12 bank, ale také jeden velkoobchodní řetězec a jedna pojišťovna. Vše doplňují také 3 stavební spořitelny, či 4 energetické společnosti a hned 6 telekomunikačních firem.

Z toho tedy jasně vyplývá, že informace do registru může o naší osobě zavést hned celá řada různých poskytovatelů a distributorů služeb a zboží. Ti samozřejmě mají možnost také lustrovat své případné budoucí klienty. To platí hlavně v oblasti bankovního a nebankovního sektoru, kteří Solus využívají nejvíce.

Přejít na seznam půjček bez nahlížení do registru

Dluhy jsou viditelné po 3 roky

Jako běžní občané se do registru dostaneme jenom tím, že máme jakýkoliv problém týkající se financí. Může to být třeba pozdě zaplacená faktura od operátora, nezaplacený nedoplatek energií, pozdě uhrazená splátka půjčky a podobné věci. Důležité je poté vědět, že taková informace se v registru uchovává po dobu tří let. Nikoliv ale od doby, kdy daný dluh vznikl, ale od doby, kdy konkrétní společnost informuje registr o tom, že již máme vše v pořádku. Teprve od této chvíle začíná daná lhůta běžet.

O výpis může požádat kdokoliv

Zajímá-li vás, zda jste v tomto registru také uvedeni a pro jaké prohřešky, máte samozřejmě možnost požádat o konkrétní výpis, a to na stránkách samotného registru. Ten umožní získání buď v rámci klasické žádosti, nebo v rámci SMS výpisu, který je samozřejmě rychlejší a levnější. V rámci této služby je počítána cena 99 korun českých. Pokud ale využijeme standardní zaslání výpisu poštou, je třeba počítat s cenou 218 korun českých.

Jak se z registru dostat dříve?

Zjistíte-li, že v něm figurujete, máte celkem dvě možnosti toho, jak se z něho dostat. Tou první je samozřejmě počkat do doby, než bude váš zápis po uplynutí lhůty automaticky smazán. Druhá možnost je o něco složitější, ale zato mnohem efektivnější. Vše se točí kolem zákona o ochraně osobních údajů. Nejprve je totiž třeba vypovědět souhlas s jejich zpracováním u společnosti, která vás do registru uvedla. Jakmile se tak stane, obracíte se přímo na Solus. Ten totiž na základě tohoto již s vašimi osobními údaji nakládat nemůže, a tak je povinen všechny informace smazat.

Solus – informace o registru dlužníků
5 (100%) 2 votes


Upozornění: Poslední aktualizace tohoto článku proběhla 11/12/2014. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Dle novely zákona o spotřebitelském úvěru jsou všechny bankovní i nebankovní společnosti od 1.12.2016 povinné žádat doložení příjmů žadatelů o půjčku i nahlížet do registrů dlužníků. Je tak možné, že informace uvedené v tomto článku již nejsou aktuální.

Rychlá půjčka Okamžitá půjčka

Okamžitá půjčka

  • 500 Kč – 4 500 Kč
  • 1 – 30 dní
  • Vyřízení: do 24 hodin
  • Půjčka bez ručitele
  • Vyplacení na účet
  • Rychlé vyřízení
Online kontakt