Půjčky ručené nemovitostí – co vše lze i nelze zastavit?

Publikováno: 14. November, 2017

V půjčkách lidé hledají hlavně jednoduchost. Možnost rychlého vyřízení, z pohodlí domova. Od toho se ale může odvíjet i výše částky, která pro ně bude připravena. Čím jednodušší a rychlejší získání, tím méně peněz lze získat – mikropůjčky jsou toho jasným důkazem. Potom je zde ještě jasný protipól, kterým jsou půjčky ručené nemovitostí. U nich je možné dosáhnout třeba i na desítky milionů korun. Jenom je nutné zastavit nemovitost. A jaké jsou možnosti?

Byty

Ty jsou dnes stále velmi využívanou formou bydlení. I proto patří mezi osvědčenou klasiku, pokud jde o půjčku se zástavou. Roli u bytů hraje hlavně několik věcí, mezi které můžeme zařadit primárně tyto:

 • Lokalita
 • Velikost a dispozice
 • Technický stav bytu

Čím je byt větší, novější a v lepší lokalitě, tím více peněz na něj lze získat. Obvykle je spojován hlavně s půjčkami v řádech stovek tisíc, ale i milionů korun. Tomu, že lze v současné době dostat více finančních prostředků jasně nahrává to, že současná doba je spojena se stále neutichajícím růstem cen nemovitostí.

Domy

O nich lze říci, že je to v podstatě stejné, jako u bytů. Rozhoduje stav, velikost a také lokalita. Domy jsou obvykle vyšší hodnoty, což může být jasně spojeno s pozitivem, že lze při zástavě získat větší finanční částky. Vše však bývá posuzováno individuálně a podobně jako u bytů může být nezbytností odhad. Tedy pokud jde o půjčku od férové společnosti, nebo banky. U těch méně kvalitních často stačí adresa a pár fotografií. To se však negativně podepíše na tom, kolik procent ze skutečné hodnoty nemovitosti lze získat jako půjčku.

Pozemky

Třetí typ nemovitého majetku, který lze zastavit při žádosti o půjčku, jsou pozemky. Ty můžeme zcela logicky zařadit mezi trojici nejoblíbenějších možností, které jsou využívány. Není ale pozemek, jako pozemek. Dnes je rozlišováno několik tipů, které se zcela pochopitelně liší i svou cenou. Mezi hlavní patří:

 • Zemědělské pozemky
 • Lesní pozemky
 • Vodní plochy

Zastavěné plochy a nádvoří

Daný typ výrazně ovlivňuje nejenom to, jakou má hodnotu, ale zda vůbec na něho lze dostat půjčku. Některé pozemky mohou být v dobrých lokalitách, ale vzhledem k jejich charakteru na nich nelze nikdy nic vybudovat. Z hlediska ručení tak mohou být bezcenné. Nejvíce ceněné mohou být ty spadající do poslední kategorie, jelikož do této oblasti patří i stavební parcely, které mají hodnotu pochopitelně nejvyšší.

Rekreační nebo výrobní objekty

Spíše okrajové možnosti, které ale mohou také posloužit jako zástava k půjčce. Roli hraje jejich umístění i charakter, či možný způsob využití. V daných případech je obvykle nutné mít k dispozici odhad, jelikož posuzování jejich hodnot je v mnoha případech problematické. Vliv na to může mít třeba i jejich související pozemek a jeho využitelnost, nebo lokalita, kde se nacházejí. Než každý rekreační objekt se nachází na turisticky zajímavém místě.

Podíl v družstvu

Není to sice přímo nemovitý majetek jako takový, ale do našeho přehledu právem patří. Půjčky ručené nemovitostí totiž mohou dovolit ručit podílem v konkrétním družstvu. Hlavně v minulosti byly družstevní byty velmi oblíbené, protože nabídly možnost bydlení s pravidelným splácením a následnou možností odkupu. Samozřejmě onen podíl v družstvu byl právem k odkupu přednostnímu. Mnohdy třeba i za jednotky tisíc korun. Proto může být družstevní podíl ceněn podobně, jako celá nemovitost. Ručení tímto způsobem ale nemusí být zase až tak úplně jednoduché, jelikož je třeba přihlédnout k nutnostem schválení. Nelze jako člen družstva bez dovolení učinit krok, který by byl se zástavou spojený.

Nemovitosti v jiné zemi, než je Česká republika

Bohužel v tomto případě budou všichni žadatelé o půjčku zklamáni. Je to z toho důvodu, že není známá banka ani nebankovní společnost, která by umožnila ručit nemovitostí, která se nachází mimo Českou republiku. A to jak u klasické, tak i americké hypotéky. Roli skutečně nehraje ani konkrétní umístění. Je jedno, zda je nemovitost na druhém konci světa, nebo v pohraničí, ale na území jiného státu. Ručit s ní zkrátka a jednoduše nejde. Je to hlavně z důvodu komplikovaných jednání, pokud jde právě o majetková práva k dané nemovitosti.

Nemovitosti třetích osob

Mnoho lidí, kteří poptávali půjčku ručenou nemovitostí, ji dostali – i přesto že sami žádný nemovitý majetek neměli. Jak je to možné? Jelikož jejich ručení bylo spojeno s tím, že využili nemovitosti někoho třetího. Z toho jasně vyplývá, že nemovitosti třetích osob není problém použít. Jsou zde ale určité problémy, které mohou nastat. Logicky se týkají toho, že ne každý je svolný k tomu, aby právě svou nemovitostí nějaké třetí osobě rušil. A to z důvodu, že pokud ta přestane splácet, bude to on, kdo bude muset peníze doplatit, nebo o nemovitost přijde. V takových případech jdou často rodinné, ale také kamarádské vztahy stranou.

Již ručené nemovitosti

V takovém případě bohužel není možné danou nemovitost použít. Pokud už u ní je určitá zástava, ze strany banky nebo ze strany nebankovní společnosti, není možné s ní ručit u dalších půjček. Je to poměrně pochopitelný stav, jelikož právě na její hodnotu byla poskytnuta prvotní půjčka. Pokud by s ní bylo ručeno znovu u jiného poskytovatele, mohla by její hodnota posloužit pro podobnou půjčku. A co v případě nesplácení takového klienta? Nárokovaly by si ji obě společnosti, což by bylo v praxi nemožné. To je onen důvod, proč s již zastavenou nemovitostí ručit nelze.

Půjčky ručené nemovitostí – co vše lze i nelze zastavit?
5 (100%) 2 votes


Upozornění: Poslední aktualizace tohoto článku proběhla 14/11/2017. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Dle novely zákona o spotřebitelském úvěru jsou všechny bankovní i nebankovní společnosti od 1.12.2016 povinné žádat doložení příjmů žadatelů o půjčku i nahlížet do registrů dlužníků. Je tak možné, že informace uvedené v tomto článku již nejsou aktuální.

Rychlá půjčka Okamžitá půjčka

Okamžitá půjčka

 • 500 Kč – 4 500 Kč
 • 1 – 30 dní
 • Vyřízení: do 24 hodin
 • Půjčka bez ručitele
 • Vyplacení na účet
 • Rychlé vyřízení
Online kontakt