Půjčky před výplatou, nebo pomoc od státu? Jaká finanční injekce je lepší?

Publikováno: 29. September, 2017

Do finančních problémů se může dostat téměř každý. Stačí k tomu problémy v práci, nečekané výdaje, nebo neočekávaná životní událost a rázem dojde k nepříjemnému výpadku příjmu. Takovou situaci je pochopitelně nutné řešit. Jaké jsou dnes možnosti? Buď to mohou být půjčky před výplatou, které poskytují nebankovní společnosti, nebo se může jednat o pomoc, kterou nabídne náš stát. Společně se podíváme na to, co může být lepší. A to hned z několika pohledů.

Půjčky před výplatou, nebo pomoc od státu? Jaká finanční injekce je lepší?

Jednoduchost získání

Zde je více než jasné, že budou dominovat půjčky před výplatou. Dnes patří z hlediska dostupnosti, jednoduchosti a rychlosti získání mezi to nejlepší, co je na trhu k dispozici, pokud je třeba opravdu akutní pomoc. Dá se říci, že peníze mohou být vyplaceny i do několika desítek minut, a to přímo na bankovní účet žadatele. Mezi hlavní pozitiva patří:

 • Benevolentní podmínky získání
 • Online žádost i vyřízení
 • Nulová administrativa

Oproti tomu pomoc od státu může být s ohledem na získání peněz poměrně komplikovaná. Primárně z toho důvodu, že je nutné dodat celou řadu dokumentů a následně se čeká třeba i celý měsíc, na rozhodnutí kompetentního úředníka. Když je třeba problémy řešit skutečně ihned, jsou půjčky lepší volbou.

Pokrytí základních rodinných potřeb

Když se podíváme na půjčky před výplatou, tak jsou poskytnuty jenom konkrétní osobě, která si o ně požádá. V tomto případě proto mnohem více zaujme pomoc od státu, která je vyplácena tak, aby peníze pomohly skutečně celé rodině. Tedy všem členům. Pokud dojdou peníze, je možné požádat si o takzvaný příspěvek na živobytí. Jeho unikátem je to, že se vypočítává právě podle jednotlivých členů rodiny. A brány jsou v potaz:

 • Jedinci neboli samostatné osoby
 • První a každý další dospělý
 • Potomci v rozmezí 0 – 26 let

Výše finančních prostředků

I v tomto případě více dominuje především stát. Pokud se podíváme na půjčky před výplatou, tak pro osoby, které asi žádají poprvé, jsou dostupné sumy obvykle v maximální výši 10 000 Kč. Teprve při dalších půjčkách lze dosáhnout na sumy vyšší. Když jde tedy o první možný problém v rámci osobního nebo rodinného rozpočtu, je třeba počítat s tím, že nebankovní poskytovatelé nemusí poskytnout tak velkou sumu, jaká je požadována. Na druhou stranu nemusí být problém půjčit si u více společností, nebo zajistit, aby si půjčil i partner, nebo partnerka.

To stát je v daném případě velkých finančních problémů lepší volbou. A to pokud je požadována takzvaná mimořádná okamžitá pomoc. Jedná se o okamžitý příspěvek, který je určený těm, kteří například z důvodu přírodní katastrofy přišli o část bydlení, nebo o něco jiného ve své domácnosti. Od státu tak mohou jednorázově získat i sumu lehce překračující 50 000 korun českých. Samozřejmě bez nutnosti ji vracet.

Výhodnost samotných peněz

Hlavní rozdíl je zde v tom, že pomoc od státu není nutné vracet a je možné si ji nechat. S tím ale souvisí i výše zmíněné informace o tom, že dané finance nemůže získat každý. U půjček před výplatou je tomu naopak. A ani zde se není nutné bát toho, že by daný úvěr byl nevýhodný. Ano, musí se vracet, ale nemusí být spojený s vysokým přeplatkem. Dnes už existují poskytovatelé, u kterých lze z každé na měsíc půjčené tisícikoruny zaplatit navíc třeba jenom pár desítek korun. A potom tu jsou i ti, u kterých je dostupná první půjčka zdarma. Tedy úvěr s nulovým úrokem i nulovým RPSN. Jde o finanční pomoc, která je výhodná z toho důvodu, že při splacení v termínu není zaplacena ani jedna jediná koruna navíc.

Možnost využití finančních prostředků

I toto je oblast, ve které si lze porovnat, zda je lepší využít půjčky před výplatou, nebo je naopak lepší využít státní pomoc. V tomto ohledu jasně vedou půjčky. Segment mikropůjček je totiž jasně charakteristický tím, že jsou zde poskytovány výhradně jenom půjčky neúčelové. Na co je v případě finančních problémů využijete, to je jenom na vás. U státu a jeho pomoci to ale tak jednoduché není. Například u výše zmíněné mimořádné okamžité pomoci je nutné financovat jenom právě způsobené škody. Jsou ale i jiné příspěvky, jako třeba doplatek na bydlení. I zde název pomoci jasně charakterizuje, že peníze nelze využít jinak, než na zaplacení dlužného nájemného.

Možnosti čerpání

Dá se říci, že u obou možností mohou být neomezené a dlouhodobé. Půjčky před výplatou to mají podmíněno splacením předchozí půjčky. Následně si lze, třeba i druhý den, vzít opět další, pokud je potřeba. U pomoci u státu zase platí, že některé z příspěvků mohou být využívány kontinuálně, po každý měsíc, co finanční problémy trvají. Týká se to pomoci, kterou je jak doplatek na bydlení, tak příspěvek na živobytí.

A zatímco u půjček je každá další žádost jednodušší, jelikož klient je již ověřen, tak u příspěvků od státu je nutné stále dokládat finanční situaci, a tím prokázat, že nárok na daný příspěvek stále trvá. Na druhou stranu je to pochopitelné, jelikož v daných případech je nutné eliminovat neoprávněné čerpání.

Půjčky před výplatou, nebo pomoc od státu? Jaká finanční injekce je lepší?
5 (100%) 1 vote


Upozornění: Poslední aktualizace tohoto článku proběhla 29/09/2017. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Dle novely zákona o spotřebitelském úvěru jsou všechny bankovní i nebankovní společnosti od 1.12.2016 povinné žádat doložení příjmů žadatelů o půjčku i nahlížet do registrů dlužníků. Je tak možné, že informace uvedené v tomto článku již nejsou aktuální.

Rychlá půjčka Okamžitá půjčka

Okamžitá půjčka

 • 500 Kč – 4 500 Kč
 • 1 – 30 dní
 • Vyřízení: do 24 hodin
 • Půjčka bez ručitele
 • Vyplacení na účet
 • Rychlé vyřízení
Online kontakt