Půjčky od lidí a soukromých osob. Vyplatí se?
Publikováno: 12. May, 2016
Nejenom banky a nebankovní společnosti dnes můžeme najít na našem trhu. Stejně tak je zde ještě třetí možnost, kterou jsou půjčky od soukromníků. Pokud jste o nich ještě neslyšeli, podívejme se společně na několik možností, jaké na našem trhu existují. Mezi trojici nejznámějších patří:
- Loanis
- Bankerat
- Zonky
Ve všech třech případech nezískáváme finanční prostředky od konkrétního poskytovatele, ale získáváme je od lidí. Tedy od takzvaných investorů. Ti mohou buď nabídnout jenom část požadované sumy, nebo třeba i její většinu. Vše záleží na nich, ale i na podmínkách celé platformy.

Jaké jsou hlavní výhody?
Jak vše funguje, to již víme. V souvislosti s tím se dotkněme první výhody, která spočívá v tom, že vše probíhá online. Tedy v rámci zabezpečeného systému, který je jistotou v tom, že je vše vyřízeno jednoduše, rychle a bez složité administrativy. Zde je zprostředkován kontakt jak samotných žadatelů o peníze, tak samozřejmě také investorů. Tedy lidí, kteří peníze mají.
Klíčovou výhodou jsou zcela určitě úrokové sazby. Zde musíme říci, že tento segment dominuje. Dnes totiž půjčky od soukromých osob hravě strčí do kapsy jak nebankovní společnosti, tak i banky. Jsou poskytovatelé, kteří dnes umí nabídnout třeba i nižší jednotky procent, což se sazba, při které přeplatíme skutečně jenom minimum finančních prostředků.
Jaké jsou hlavní nevýhody?
První nevýhodou je to, že i když splníme požadavky samotného zprostředkovatele na naši bonitu, nemusí to znamenat, že peníze skutečně dostaneme. V první řadě musíme doufat, že se nám na náš úvěr jednotlivý investoři skutečně složí. Pokud k tomu dojde, máme vyhráno. Pokud ne, peníze ani přes splnění podmínek nedostaneme. V tomto je tedy ono hlavní riziko a tedy klíčová nevýhoda.
Druhou nevýhodou může být časová prodleva. I když základní ověření může být rychlé, v budoucnu budeme čekat na to, zda bude půjčka od lidí poskytnuta. Než se lidé na naši žádost složí, může to čekat i několik dní. Následně je třeba počítat i s další prodlevou, kam se řadí nutnost sepsání posledních dokumentů a také zaslání finančních prostředků přímo na náš bankovní účet. Jakmile se tak stane, můžeme říci, že máme vyhráno a peníze jsou naše.
Jak na to? Příkladem může být půjčka Zonky
Hodnocení zákazníků: 90%
- nízký úrok
- předčasné splacení zdarma
- férové a transparentní podmínky
Výše půjčky:
20 000 – 500 000 Kč
Pokud vás výhody přesvědčili o tom, že i tato cesta nemusí být zklamáním, podívejme se také na to, jak si o daný úvěr požádat. Příkladem nám může být půjčka Zonky. Ta dnes díky svému zázemí patří mezi oblíbené platformy v segmentu P2P půjček. A to ať už chceme nový úvěr, nebo chceme refinancovat ten stávající. Půjčit si lze sumu v rozmezí 20 000 – 300 000 Kč, se splatností v rozmezí 6 měsíců až 7 let. A na co lze peníze využít? Na cokoliv, jelikož úvěr je neúčelový. Mezi hlavní možnosti patří:
- Vzdělání, cestování a domácnost
- Auto-moto, Elektronika a zdraví
- Financování vlastních projektů
V souvislosti s popisem půjčky nesmíme zapomínat ani na to nejdůležitější – úrokové sazby. Ty začínají na hodnotě 3,99%, na což dosáhne klient s dostatečně dobrou bonitou. Naopak nejvyšší sazba, pro problémovější klienty, je hodnota 19,99 procent. V souvislostmi s vaším příjmem, nebo zápisy v registrech, či jinými aspekty jste zařazeny do konkrétní úrokové skupiny, kterých je celkem 8 a dané limity je ohraničují.
Vyplatí se nám půjčky od soukromých osob?
Zajímá vás také to, zda se vám tento úvěr skutečně vyplatí? Pokud jste žadatelé, tak z hlediska nízkých úrokových sazeb, ale i podmínek získání určitě ano. Navíc jde o férový produkt a nikoliv o různé pochybné půjčky na směnku. Pokud jste naopak v roli investorů, vyplatí se vám investovat peníze do jednotlivých žádostí, jelikož díky úrokovým sazbám zhodnotíte své finance lépe, než třeba v bance.