Půjčky bez doložení příjmu nejsou vždy tak jednoznačné

Publikováno: 25. October, 2016

Když se mluví o půjčkách, hraje roli nejenom jejich výhodnost, ale často i jednoduchost jejich získání. Je více než jasné, že většina lidí touží po tom, aby půjčku získala snadně, bez složité administrativy a dalšího náročného prověřování. I proto jsou dnes lákavou volbou půjčky bez doložení příjmu. Ty ale nejsou vždy tak jednoduché, jak se na první pohled zdá.

Půjčky bez doložení příjmu

Jediný segment, o kterém lze skutečně říci, že v něm můžete narazit na půjčku bez prokazování příjmů (pouze do 30.11.2016, od 1.12.2016 začínám platit nový zákon o spotřebitelském úvěru, který mění podmínky pro poskytnutí úvěru. Více informací zde), je segment mikropůjček. Zde máte jako žadatelé jistotu toho, že se na váš příjem skutečně hledět nemusí a peníze je možné dostat s jistotou vyřízení téměř z pohodlí domova, a to v podstatě za pár minut od chvíle, kdy si požádáte. Jaké jsou možnosti u dalších poskytovatelů? Podívejme se.

Půjčky bez doložení příjmu nemusí být spojeny pouze s oficiálním dokumentem

Je poměrně klasické, že když je potvrzení příjmu požadováno, je doloženo konkrétním potvrzeným dokumentem od zaměstnavatele. A toho se celá řada poskytovatelů půjček stále drží. Pokud následně napíší, že nabídnou půjčku bez potvrzení příjmu, může to sice znamenat, že daný dokument nepožadují, ale že naopak požadují něco jiného. Jako příklad nám může posloužit:

  • Výplatní páska
  • Výpis z bankovního účtu
  • Daňové přiznání

V konečném důsledku dochází jasně k tomu, že potvrzení příjmu sice potřeba nebude, ale o příjmu se bude chtít poskytovatel peněz určitým způsobem přece jenom dozvědět.

Může být nutné uvést zaměstnavatele

Další poměrně známý nešvar týkající se toho, že oficiální potvrzení sice není třeba, ale vše ostatní už ano. Jde o nutnost uvádět nejenom orientační informace o vašem příjmu, ale je nutné uvádět také přesné informace týkající se vašeho zaměstnavatele. Zde mluvíme jak o jeho identifikačních údajích, tak samozřejmě i o kontaktech na něho. Příjem tedy nijak dokládat, ani potvrzovat nemusíte. Počítejte ale s tím, že si poskytovatel půjčky může vašemu zaměstnavateli zavolat a vše potřebné se od něho může dozvědět.

Peníze je třeba dostávat

Lidé předpokládají, že když nemají příjem, mohou na tento konkrétní typ půjčky bez potíží dosáhnout. To není tak úplně pravda, jelikož poskytovatelé to vidí jinak. Když osoba nemá klasickou mzdu, může to znamenat, že nemá zaměstnání, nebo nepodniká. To ale nemusí znamenat, že daná osoba nepobírá jiné peníze. Může se jednat třeba o:

Mzda jako taková sice neexistuje, ale poskytovatel úvěru bude stále chtít vědět, kde peníze berete a v jaké výši. Bude tedy nutné stále dokládat konkrétní dokumenty, které to prokazují. Jednat se může například o potvrzení o daném příspěvku, stejně jako může jít například o výpisy z účtu. Bez daných dokladů půjčka poskytnuta není, jelikož informace o vaší bonitě nebudou nijak potvrzené.

Objevit se může také potřeba ručitele

Další poměrně známý nešvar je rozhodně spojován s tím, že my jako osoba žadatele skutečně nebudeme muset jakékoliv informace komukoliv doložit. V takovém případě se lze zaradovat, že byla půjčka bez doložení příjmu skutečně nalezena. Ani nyní to není nijak pozitivní, jelikož poskytovatelé obvykle vyrukují s potřebou ručitele. Tedy osoby, která bude spolu s námi uvedena na smlouvě. My sami sice dokládat nic nemusíme, ale daná osoba již ano. Daná povinnost důkladnějšího ověření je tedy jenom přenesena na někoho jiného, jinak stále trvá. A tak rozhoduje příjem a bonita ručitele, který se navíc zavazuje v případě problémů splácet za vás samotné.

Pozor na nutnost mít nemovitost

Kdy skutečně může dojít k tomu, že žádný příjem, ani výše zmíněné informace nebudeme muset dokládat? Kromě uvedených mikropůjček je to také situace, kdy si půjčujeme u společností, které požadují ručení nemovitostí. Může se jednat o dům, byt, zahradu, pozemek, nebo třeba rekreační objekt a mnoho dalšího. I to je samozřejmě pro mnoho lidí poměrně velká komplikace. Dále nezapomínejme také na to, že u tohoto úvěru lze dostat tolik, a kolik vyjde samotná nemovitost. Standardem, hlavně v nebankovním sektoru jsou částky, které se pohybují na hranici 50 – 70 procent její hodnoty. Navíc platí, že v případě problémů se splácením má daný poskytovatel půjčky k vaší nemovitosti poměrně bezproblémovou cestu.

Možný je i lichvář

Poslední problém jsme si nechali na závěr. Týká se toho, že sice peníze lze získat bez dokládání příjmů a jakýchkoliv jiných formalit, ale rozhodně bude nezbytné počítat s tím, že úroky nebudou nijak malé. Půjčka od lichvářů je dnes spojena s úroky, které mohou i několikrát přerůst půjčenou částku. Nehledě na poměrně tvrdé metody případného vymáhání. Ty se mnohdy pohybují na hraně zákona, nehledě na časté další sankce. Tento typ půjčky sice může vypadat jako nejdostupnější, ale více než pomocí je spíše cestou do neřešitelných dluhových problémů.

Srovnat všechny půjčky bez doložení příjmu

Půjčky bez doložení příjmu nejsou vždy tak jednoznačné
5 (100%) 3 votes


Upozornění: Poslední aktualizace tohoto článku proběhla 25/10/2016. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Dle novely zákona o spotřebitelském úvěru jsou všechny bankovní i nebankovní společnosti od 1.12.2016 povinné žádat doložení příjmů žadatelů o půjčku i nahlížet do registrů dlužníků. Je tak možné, že informace uvedené v tomto článku již nejsou aktuální.

Rychlá půjčka Okamžitá půjčka

Okamžitá půjčka

  • 500 Kč – 4 500 Kč
  • 1 – 30 dní
  • Vyřízení: do 24 hodin
  • Půjčka bez ručitele
  • Vyplacení na účet
  • Rychlé vyřízení
Online kontakt