Půjčka v cizí měně? Existuje, ale má svá rizika

Publikováno: 5. February, 2018

Klasické a nejvíce poptávané půjčky mají svou charakteristiku i v tom, že jsou poskytovány výhradně v českých korunách. Tuto možnost nabízí většina bankovních, stejně jako i většina nebankovních poskytovatelů. Kdo bude v rámci segmentu pátrat více, ten brzy zjistí, že existuje ještě jedna možnost. A tou je půjčka v cizí měně. Už název celkem jasně napovídá, že suma, o kterou je žádáno, není v korunách, ale v jiných měnách.

V jakých měnách je půjčka v cizí měně nejčastěji poskytována?

Pokud vás zajímá, jaké jsou možnosti, je dobré říci, že primárně dominují hlavně světové měny. To proto, že jsou nejenom nejrozšířenější a jednoduše směnitelné, ale také proto, že jsou s ohledem na vývoj kurzu také stabilní. Pozitivem je i to, že se právě v nich uskutečňuje většina mezinárodních plateb. Máme-li se podívat na hlavní trojici, jedná se o tyto měny.

 • Dolar
 • Euro
 • Libra

Jaké půjčky lze získat?

Podívejme se společně i na nabídku konkrétních půjček, které není problém v cizích měnách získat. Pokud jde o první možnost, jedná se o takzvané spotřebitelské půjčky. Nejčastěji potom ty neúčelové, u kterých není nutné ani říkat, ani není nutné dokládat to, na co budou finanční prostředky konkrétně použity. Dále se může jednat také u hypotéky, které jsou v posledních letech velmi vyhledávanými úvěry nejenom v souvislosti s koupí nemovitosti.

Proč a komu se půjčky v cizí měně vyplatí?

Možná si říkáte, k čemu je taková půjčka vlastně dobrá. Pokud si pokládáte tuto otázku, je třeba říci, že pravděpodobně nebudete onou správnou cílovou skupinou, která by je využila. Do ní se totiž řadí lidé, kteří potřebují nejčastěji peníze na financování něčeho, co je třeba platit právě v cizích měnách. Příkladem jsou:

 • Lidé kupující zahraniční nemovitost
 • Lidé žijící v zahraničí
 • Podnikatelé obchodující se zahraničím

Přijdou tedy vhod těm lidem, kteří potřebují peníze, které použití na placení zboží nebo služeb právě v dolarech, nebo třeba v eurech. A jelikož nechtějí přijít o část peněz vlivem nevýhodných kurzů, raději zvolí v této měně už samotnou půjčku. Pokud nad tím začnete uvažovat, dejte si pozor i na rizika, která s tímto postupem mohou být spojena.

Důležité je mít správný bankovní účet

Když je žádána půjčka v cizí měně, jenom málokdy se lze setkat s tím, že by daná suma byla vyplácena v hotovosti. Standardem je to, že je zasílána na bankovní účet. A zde už může přicházet v potaz první velké riziko. Konkrétní bankovní účet by totiž měl být veden v cizí měně, konkrétně potom té, ve které je očekávána půjčka. Založit si takový účet dnes není u žádné z větších tuzemských bank žádným problémem. Ten by měl být následně uváděn jako to konto, kam mají peníze přijít.

Co by se mohlo stát, pokud budete mít účet v českých korunách a žádáte půjčku v cizí měně? Jakmile dojde na váš účet, banka ji zcela automaticky, podle svého aktuálního kurzu převede na české koruny. Tak to chodí u všech zahraničních příchozích plateb. Rázem máte z cizí měny české koruny, které musíte opět měnit zpět. A dvojitá směna je jistotou, že na kurzu zaručeně proděláte.

Je třeba skutečně platit v cizí měně

Možným rizikem, tedy spíše problémem je to, pokud nutně nemusíte platit jenom v cizí měně. Když je vám umožněno zaplatit i v českých korunách, a to za poměrně výhodného kurzu, je půjčka v cizí měně celkem zbytečná. To stejné platí o situaci, kdy potřebujete jenom část cizích peněz, zatímco zbytek budete měnit na českou měnu. Opět se dostáváme na výše zmíněný problém s kurzem, který pro vás může být nevýhodný.

Pozor na posilování i oslabování koruny

Je dobré znát budoucí vyhlídky, které souvisí s vývojem tuzemské koruny. S ohledem na to, zda posiluje, nebo oslabuje, se následně mění i směnný kurz. Výsledkem toho je, že se vám půjčka v zahraničních měnách buď výrazně vyplatí, tak i výrazně nevyplatí. Je proto dobré sledovat aktuální vývoj, ale i zprávy z České národní banky, která už v minulosti několikrát zasáhla a dá se očekávat, že to nebylo naposled.

Že právě toto může být problém, bylo zaznamenáno v minulosti, u řady lidí, kteří brali rentu či důchod v eurech. Jeden čas byly spokojeni, ale po velkém pohybu kurzů naopak řešili, zda by se jim nevyplatili více české koruny. Vy dané řešení a přemýšlení realizujte raději s dostatečným předstihem.

Problémem mohou být i vyšší úrokové sazby

Ne vždy je půjčka v cizí měně tak výhodná, jak se může na první pohled zdát. Je nutné říci, že ji poskytují tuzemské banky, které pochopitelně operují hlavně s českou korunou, na kterou vše přepočítávají. A jelikož jejich cílem je zisk, chtějí si ho udržet. V tomto směru hraje riziko změny kurzu právě proti bankám, nebo nebankovním poskytovatelům. Proto si chtějí případná rizika pojistit. A to jak jinak, než v rámci úrokové sazby. Ta může být o něco vyšší, než v případě půjčky v českých korunách. Opět se tedy nabízí možné riziko spojené s nevýhodností, kdy je přece jenom dobré popřemýšlet, zda by se nevyplatil klasický kurzový převod na cizí měnu.

V jaké měně budete splácet?

To je dobré dohodnout si předem. Pokud jste Češi, žijete v České republice a pobíráte mzdu v korunách, je vhodné si sjednat možnost splátek právě v této měně. Proč? Pokud budete půjčku vracet v té, které vám byla poskytnuta, nevyhnete se nutné pravidelné směně. Rázem zde není žádný rozdíl oproti tomu, kdy si vezmete běžnou půjčku v českých korunách a celou ji směníte na zahraniční měnu. Toto je dokonce i jednodušší.

Půjčka v cizí měně? Existuje, ale má svá rizika
1.7 (33.33%) 6 votes


Upozornění: Poslední aktualizace tohoto článku proběhla 05/02/2018. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Dle novely zákona o spotřebitelském úvěru jsou všechny bankovní i nebankovní společnosti od 1.12.2016 povinné žádat doložení příjmů žadatelů o půjčku i nahlížet do registrů dlužníků. Je tak možné, že informace uvedené v tomto článku již nejsou aktuální.

Rychlá půjčka Okamžitá půjčka

Okamžitá půjčka

 • 500 Kč – 4 500 Kč
 • 1 – 30 dní
 • Vyřízení: do 24 hodin
 • Půjčka bez ručitele
 • Vyplacení na účet
 • Rychlé vyřízení
Online kontakt