Půjčka na podnikání? Toto jsou hlavní možnosti

Publikováno: 6. August, 2018

Žijeme v době, kdy má každý na výběr. A to v tom, zda bude zaměstnanec, nebo se rozhodne postavit na vlastní nohy a bude podnikat. Pokud jste v situaci, kdy zvažujete druhou možnost, určitě řešíte i to, kde sehnat peníze. V takové případě se může jevit jako dobrá možnost půjčka na podnikání. Jaké jsou dnes možnosti, které souvisí s podnikatelským segmentem?

Klasická podnikatelská půjčka

Začneme variantou, kterou je možné označit jako klasickou. Je to podnikatelská půjčka, kterou dnes nabízejí hlavně banky. Dá se říci, že tento typ půjčky je obdobou spotřebitelského úvěru, který je poskytován soukromým osobám. Máš však často jinou charakteristiku, která vychází více vstříc podnikatelským potřebám. Když bychom se měli podívat a výčet hlavních rozdílů, jsou to tyto:

 • Vyšší dostupné částky
 • Nižší úrokové sazby
 • Delší doba splatnosti

Nutno říci, že není problém mluvit o milionech, nebo i o jejich desítkách. Klasická podnikatelská půjčka však není určená začínajícím podnikatelům. Pro poskytnutí je třeba doložit bonitu, s čímž souvisí hlavně předložení daňových přiznání a poslední roky. Systém přidělování peněz je stejný, jako v soukromém segmentu. Kdo vydělává hodně, ten může i hodně získat.

Půjčka pro začínající podnikatele

Tento typ úvěru už se může hodit těm podnikatelům, kteří se svým byznysem začínají a tak zcela pochopitelně potřebují určité finance na rozjezd. Půjčka pro začínající podnikatele se může jevit jako určité dobré řešení, ale na stranu druhou je třeba dodat, že není tak dostupná, jak si mnozí myslí. K dispozici je jenom v bankovním segmentu a to pouze u některých bank.

Ne vždy je žádost o ni pozitivně schválena. Mnohdy bývá posuzovaný i podnikatelský plán, který je nutné k žádosti předložit. Dále o poskytnutí rozhoduje třeba i to, kolik peněz investuje samotný podnikatel. Dále má vliv i to zda bude za peníze zakoupeno něco fyzického – třeba stroj, nebo půjde no využití pouze v rámci reklamy. V souvislosti s tím je třeba říci, že tento úvěr sice existuje, ale určitě na něj nedosáhne každá. Podmínky jsou přísné a schvalovatelnost malá.

Provozní úvěr

I toto je typ půjčky, kterou v soukromém segmentu nenajdete. Provozní úvěr je určený hlavně k tomu, aby se mohla vytvořit potřebná finanční rezerva, která by pokryla bezproblémový provoz firmy. Opět tedy musíme říci, že se jedná o půjčku, která je určena spíše pro podnikatele, kteří už nějakou dobu fungují.

Typickým příkladem firmy, která provozní úvěr může potřebovat, je společnost podnikající v oblasti nákupu a prodeje. Potřebuje peníze na nákup zboží, jelikož zisky z něho má až ve chvíli, kdy ho prodá. Podobně je to i v segmentu výroby. Provozní úvěr se může hodit na koupi materiálu a následně se splatí právě z toho, co se utrží na prodaném výrobku. Provozní úvěr však mohou využít i menší živnostníci, kteří plánují větší zakázku spojenou s výraznějšími nákupy materiálu na práci.

Investiční úvěr

Už jeho název celkem jasně ukazuje na to, k čemu vlastně slouží. Investiční úvěr patří do kategorie půjček pro podnikatele, které jsou určené k určitým investicím. Když se tedy na danou možnost podíváme konkrétně, tak se jedná jak o podnikatelské půjčky, které jsou určené jak podnikajícím osobám, tak o půjčky které bývají ve většině případů účelové. A to znamená, že je možné peníze utratit jenom za konkrétní věci. Těch však může být poměrně dost. Pokud se podíváme na to, co všechno lze pomocí investičního úvěru financovat, patří sem třeba:

 • Nemovitosti v podobě skladů a výrobních objektů
 • Nové stroje a další vybavení firmy
 • Automobily a další dopravní prostředky

Obvykle je investiční úvěr využitý k tomu, aby se firma mohla modernizovat a tedy aby se mohla rozvíjet rychleji, než by bylo spojeno s tím, že bude sama čekat, až si na dané investice našetří.

Kontokorent pro firmy

Tento typ úvěru je velmi známý ze soukromého sektoru. Je však možné se s ním setkat také v tom podnikatelském. Může se jednat i o jakousi alternativu provozního úvěru. Kontokorent pro firmy není ničím jiným, než možností čerpat částku na bankovním kontě až do mínusu. Sice jsou úrokové sazby celkem vysoké, ale a druhou stranu se platí jenom z toho, co je skutečně vyčerpáno. Lákadlem mnohých bank je i to, že umí nabídnout kontokorenty jak pro účty v CZK, tak i pro účty v jiných měnách, jako je třeba USD nebo EUR.

Leasing

Ten je ve velké oblibě hlavně v souvislosti s financováním automobilů. Je možné využívat jak klasický finanční leasing, tak je možné využít i operativní leasing, který je dlouhodobým pronájmem. Takto je možné ve firmě financovat automobily:

 • Osobní
 • Užitkové
 • Nákladní

Nejde ale o možnost jedinou. Financování formou finančního leasingu může být využíváno třeba i u různých strojů a zařízení. Ty jsou oficiálně majetkem leasingové společnosti a pod firmu přejdou až ve chvíli, kdy dojde k uhrazení poslední splátky. Jde tak o jednu z forem investičního úvěru, jenom s tím rozdílem, že jsou zde jiná majetková práva. Leasing je volený hlavně proto, že jsou s ním spojeny četné daňové výhody.

Kreditní karta pro podnikatele

Tento typ podnikatelské půjčky jsme si nechali až na úplný konec. Důvod toho je celkem jasný. Je to proto, že není zase až tolik bank, které by podnikatelskou kreditku nabízeli. Navíc o ni není zase až takový zájem. Jak pro poplatky za vedení, tak pro celkem vysoké úrokové sazby. Většině podnikatelů se tak přece jenom mnohem více vyplatí sjednat si kontokorent a následně ho využívat v souvislosti s klasickou debetní kartou, u které je možné mít její vedení k účtu zcela zdarma.

Půjčky pro OSVČ si můžete snadno porovnat na CoolPůjčky.cz a Půjčkyhned.cz.

Půjčka na podnikání? Toto jsou hlavní možnosti
5 (100%) 1 vote


Upozornění: Poslední aktualizace tohoto článku proběhla 06/08/2018. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Dle novely zákona o spotřebitelském úvěru jsou všechny bankovní i nebankovní společnosti od 1.12.2016 povinné žádat doložení příjmů žadatelů o půjčku i nahlížet do registrů dlužníků. Je tak možné, že informace uvedené v tomto článku již nejsou aktuální.

Rychlá půjčka Okamžitá půjčka

Okamžitá půjčka

 • 500 Kč – 4 500 Kč
 • 1 – 30 dní
 • Vyřízení: do 24 hodin
 • Půjčka bez ručitele
 • Vyplacení na účet
 • Rychlé vyřízení
Online kontakt