Půjčka na auto nebo na leasing? Porovnejte výhody a nevýhody

Publikováno: 19. June, 2015

Pokud potřebujete nový nebo ojetý automobil, není nic jednoduššího, než vyrazit k nejbližšímu prodejci a s vozem ihned odjet. Samozřejmě máte-li dostupné finance, jeho kupní cenu zaplatíte na místě. Bát se však nemusíte ani situace, kdy je nemáte. V takovém případě máte dvě varianty. Jednou z nich je půjčka na auto a tou druhou leasing. Pojďme zjistit, jak se liší.

Půjčka na auto nebo na leasing?

Jakou charakteristiku má půjčka na auto?

Ta je ve své podstatě spotřebitelským úvěrem. To znamená, že dostanete peníze, které budou využity právě na nákup auta. Vše dnes proběhne tak, že úvěrová společnost zašle finance přímo obchodníkovi. Ten také může vaši žádost ihned sjednat, a to v rámci své pobočky. V praxi to funguje tak, že po vyplnění nezbytné žádosti můžete s vozem za několik desítek minut odjíždět. S sebou máte také úvěrovou smlouvu, která vás dále zavazuje k hrazení splátek.

Výhodou, jakou půjčka na auto má, je zcela jistě i informace, že auto je od samotného počátku vaše. Přihlásíte ho tedy na vaše jméno, které bude uvedeno v dokladech. Stejně tak si sami sjednáte potřebné pojistky. A to povinné ručení u vámi zvolené pojišťovny a havarijní pojistku jenom v případě, že o ni sami budete mít zájem.

Jak vypadá leasing na auto?

I ten je svou charakteristikou velmi podobný, jelikož nám umožní odjet s vozem bez peněz, s novou smlouvou v kapse. I zde může být vše sjednáno přímo u prodejce a tak se není třeba bát složitostí a formalit. Ačkoliv mnohdy může být leasing výhodnější, jedno hlavní negativum přece jenom má. Auto po celou dobu splácení není naše, ale úvěrové společnosti – na tu jsou vedeny všechny doklady. To samozřejmě znamená i nutnost platit v rámci splátek povinné ručení a havarijní pojištění, které je sjednáno právě touto společností. V tomto ohledu nemáme jakékoliv slovo.

Druhým negativem leasingu je to, že je spojován především s novými nebo dražšími auty. Pokud přijdeme do autobazaru a kupujeme běžné auto za pár desítek tisíc, pravděpodobně nám v našem požadavku vyhověno nebude a jsme odkázáni na již zmíněnou půjčku.

Řešení pro osoby a firmy

V rámci charakteristiky obou možností je třeba říci i to, že půjčka na auto bývá velmi často využívána soukromými osobami. A těm je také aktivněji nabízena. Na rozdíl od toho je leasing na auto doporučován spíše firmám, stejně jako větším živnostníkům. Vše je však v konečném důsledku individuální. Totéž se dá říci o výsledné výhodnosti zvláště s ohledem na úrokové sazby a RPSN. Vždy tak záleží na společnosti, u které si daný úvěrový produkt bereme. Dnes je najdeme v bankovním, ale i nebankovním segmentu. A jelikož dnes jich jsou k dispozici desítky, máme z čeho vybírat – pokud se prodejce neomezuje pouze na jednoho poskytovatele. V takovém případě jinou možnost nemáme.

Půjčka na auto nebo na leasing? Porovnejte výhody a nevýhody
5 (100%) 4 votes


Upozornění: Poslední aktualizace tohoto článku proběhla 19/06/2015. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Dle novely zákona o spotřebitelském úvěru jsou všechny bankovní i nebankovní společnosti od 1.12.2016 povinné žádat doložení příjmů žadatelů o půjčku i nahlížet do registrů dlužníků. Je tak možné, že informace uvedené v tomto článku již nejsou aktuální.

Rychlá půjčka Okamžitá půjčka

Okamžitá půjčka

  • 500 Kč – 4 500 Kč
  • 1 – 30 dní
  • Vyřízení: do 24 hodin
  • Půjčka bez ručitele
  • Vyplacení na účet
  • Rychlé vyřízení
Online kontakt