Projekt Navigátor bezpečného úvěru

Publikováno: 30. June, 2017

Trh současných spotřebitelských půjček je poměrně rozsáhlý a málokdo se v něm dokáže dobře vyznat. I to je důvod, proč vznikl zajímavý projekt, který nese název Navigátor bezpečného úvěru. Stojí za ním Karlova univerzita, která se spojila s poradenskou společností EEIP. Hlavním cílem je pomoc při orientaci v půjčkách a nepochybně také zvýšení celkové finanční gramotnosti.

Projekt Navigátor bezpečného úvěru

Primárně jsou k dispozici studie u jednotlivých půjček

Jak už vyplývá z cíle samotného projektu, tak nejde jenom o to ukázat, jaké půjčky jsou na trhu ty nejlepší as doporučit tu, se kterou bude žadatel opravdu spokojen. Projekt Navigátor bezpečného úvěru má za cíl informovat jednotlivé žadatele skutečně komplexně. I proto jsou u jednotlivých úvěrů k dispozici kvalitní studie, které ho nejenom popisují, ale které ho následně také oznámkují. Hned potom je vytvořený objektivní a také aktuální žebříček, který jasně ukazuje, kdo vychází jako vítěz.

Zkoumáno je velké množství spotřebitelských půjček

Pokud se podíváme na rozsáhlost dat, která Navigátor bezpečného úvěru používá, tak musíme říci, že se jedná o poměrně slušný záběr. Celkem bylo v rámci tohoto projektu otestováno 42 poskytovatelů, a jelikož mnoho z nich nabízí i různé půjčky, tak došlo k tomu, že jednotlivých produktů bylo otestováno celkem 69. Pokud se podíváme na původní orientační výsledky, musíme říci, že se našlo celkem 19 poskytovatelů, které mezi ty bezpečné na aktuálním úvěrovém trhu rozhodně nelze zařadit. Jsou pro klienty celkem rizikové.

Koho Navigátor bezpečného úvěru doporučuje?

Pokud bychom se měli podívat na výsledky studií, je třeba říci, že ty jsou u spotřebitelských úvěrů rozdělené do dvou kategorií. Tou první jsou půjčky nad 30 000 Kč, ale zároveň méně než 100 000 Kč. Jedná se o poměrně poptávanou kategorií úvěrů. A zde dominovala tato trojice:

Druhou hodnocenou kategorií jsou úvěrové produkty, které jsou v hodnotě nad 100 000 Kč. I ty můžeme stále řadit právě do segmentu spotřebitelských půjček. Kdo nechce šlápnout vedle, tomu Navigátor jasně radí, aby se obrátil na jednoho z poskytovatelů následující trojice. Na rozdíl od výše uvedeného žebříčku, kam se probojovala i nebankovní společnost, vládnou tomuto žebříčku banky:

  • Komerční banka
  • Air Bank
  • Era

Bezpečný úvěr nemusí být vždy stejný

Aby byl projekt skutečně užitečný a dokázal lidem pomoci zhodnotit výhodnost, ale i bezpečnost úvěru, nemá jenom jednoduché členění na ty bezpečné a nebezpečné. Jak jsme zmínili, celkem 19 jich neprošlo do kategorie bezpečných vůbec a u nich je jasné, že rozhodně nepatří mezi správnou volbu.

V kategorii bezpečných však také nemají klienti jistotu, že vše bude úplně optimální. I proto bylo nastaveno několik hodnotících kritérií, kdy každé mělo určitou váhu. Vše bylo následně vyhodnoceno, aby mohlo dojít k určení, jaký rating mají jednotliví poskytovatelé přesně. Tyto ratingy se označily písmeny, kdy ty s označením A patří mezi skutečně nejlepší, zatímco poskytovatelé s označením D mezi nejhorší. Stále ale v kategorii bezpečných úvěrů, což znamená, že tím nejhorším na celém trhu spotřebitelských půjček rozhodně nejsou.

Nechybí ani tolik důležitá osvěta

Navigátor bezpečného úběru nemusí posloužit jenom těm lidem, kteří jsou rozhodnuti pro půjčku a aktuálně vybírají správného poskytovatele. Daný projekt pochopitelně přináší také velmi důležitou osvětu. Tedy obecné informace o tom, jak by měl správný výběr půjčky vypadat. Sem patří i lpění na nutnosti zjistit si veškeré informace o poskytovateli, charakteristice úvěru, jeho výhodnosti, ale i možném zajištění, nebo situacích spojenými s nesplácením.

S osvětou souvisí ale i pravidelné zpravodajství spojené sem světem úvěrů. Jeho cílem je poskytovat různé zajímavé zprávy a testy, které mohou pomoci lidem v aktuálním rozhodování o tom, zda vybraný poskytovatel patří mezi dobré a zda zvolený segment je s ohledem na využití peněz ten pravý. Pravidelným čtením daných jednotlivých zpráv může dojít i k tomu, že se gramotnost lidí také zvýší, čímž bude účel projektu také naplněný.

Aktuálnost bude samozřejmostí

Projekt se pochopitelně stále vyvíjí, a to s ohledem na to, že právě jednotliví poskytovatelé a jejich nabídka, ale i podmínky mohou také procházet různorodými změnami. Opomíjet bychom neměli ani fakt, že s úvěrovým trhem poměrně hodně hýbe i povinnost udělení licence od ČNB. (Více se dozvíte v článku Nový zákon o spotřebitelském úvěru začal platit). Právě na základě toho lze očekávat nové studie, které pomohou ještě lépe roztřídit jednotlivé poskytovatele na ty, které půjčují legálně a s licencí a na ty, které ji nemají a tak rozhodně není dobrá volba se na ně při žádosti o peníze kdykoliv obracet.

Projekt Navigátor bezpečného úvěru
5 (100%) 2 votes


Upozornění: Poslední aktualizace tohoto článku proběhla 30/06/2017. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Dle novely zákona o spotřebitelském úvěru jsou všechny bankovní i nebankovní společnosti od 1.12.2016 povinné žádat doložení příjmů žadatelů o půjčku i nahlížet do registrů dlužníků. Je tak možné, že informace uvedené v tomto článku již nejsou aktuální.

Rychlá půjčka Okamžitá půjčka

Okamžitá půjčka

  • 500 Kč – 4 500 Kč
  • 1 – 30 dní
  • Vyřízení: do 24 hodin
  • Půjčka bez ručitele
  • Vyplacení na účet
  • Rychlé vyřízení
Online kontakt