Pozor! Bonusy k půjčkám zkreslují celkovou výhodnost úvěru

Publikováno: 16. Únor, 2016

Podíváme-li se na současné nabídky úvěrů, můžeme o nich říci, že jsou doslova prošpikovány různými bonusy. Zatímco v minulosti to nebylo zase až tak obvyklé, dnes je bonus k dispozici u celé řady půjček. To se na první pohled může jevit jako výhoda, ale není tomu tak. Nejenom, že dochází ke zkreslování transparentnosti, ale dochází také k tomu, že jsme vázáni ne vždy jasně stanovenými podmínkami, které nám umožní bonus čerpat.

Na první pohled lákavý úrok a RPSN

Pokud se na bonusy podíváme blíže, musíme o nich říci, že dokážou výrazným způsobem zlepšit jak samotný úrok, tak i RPSN. Třeba díky odpuštění posledních splátek. To může být podmíněno řadou věcí, a tak pokud se nám nepovede podmínky bonusu splatit, přicházíme o výhodu. A to jak proto, že nám nejsou odpuštěny splátky, tak i proto, že úvěr z hlediska RPSN či úroku už není tak výhodný. Někdy dokonce můžeme tvrdit, že je nevýhodný.

Na jaké bonusy poskytovatelé půjček lákají?

Je jedno, zda jde o poskytovatele bankovního nebo nebankovního, jelikož lákadla jsou vesměs stejná. Hlavní prioritou je takzvaný bonus za věrnost, který souvisí s pravidelným splácením. A to ve správné výši a ve správném termínu. Pokud toto zvládneme, můžeme se těšit třeba na odpuštění určitého poštu splátek. Paradoxem zůstává, že bonus získáme automaticky, hned na samotném začátku. Logicky se tedy radujeme z výhodného úvěru, na základě „bonusových podmínek“. Pokud však nesplníme podmínky spojené se smlouvou, je bonus anulován a přichází na řadu značně ne-výhodnější půjčka. A to po celý zbytek našeho splácení. Úrok tak může vzrůst i o jednotky procent, což může znamenat dodatečné náklady v řádech i několika desítek tisíc.

Jsou i bonusy, které fungují

Ne všechny bonusy však musí být nutně negativní. Zatímco s odpuštěním splátek nebo odpuštěním úroků souvisí výše uvedená negativa, jsou i bonusy, které zase až tak špatné nejsou. Jde třeba o výhodu spojenou se slevou na vedení účtu, která není vázána k půjčce, ale k jeho aktivnímu využívání. Stejně tak mohou být bonusem peníze na ruku, které jsou nejčastěji odměnou ve chvíli, kdy se rozhodneme pro konsolidaci nebo refinancování. Ani ty nemusí být nutně svázány s následnou půjčkou a poctivým splácením.

Místo bonusu také hmotné věci

Banky a nebankovní společnosti neustále vymýšlejí novinky, které mohou být spojeny třeba také s hmotnými bonusy. Mezi nejčastější patří:

  • Televize
  • Mobilní telefon
  • Vouchery na pohonné hmoty

Hmotné dárky

I ty mohou být způsobem, jak získat něco navíc. Můžeme na nich nejenom vydělat, ale stejně tak i prodělat. I zde je dobré spočítat si, zda je televize zdarma skutečně výhodná, nebo je pro nás lepší jít k jinému poskytovateli s nižším úrokem, na kterém přeplatíme méně třeba o tolik, že bychom si mohli pořídit televize hned dvě. I na toto je třeba dát si pozor.
Pozor! Bonusy k půjčkám zkreslují celkovou výhodnost úvěru
Ohodnoťe tento příspěvek


Upozornění: Poslední aktualizace tohoto článku proběhla 16/02/2016. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Dle novely zákona o spotřebitelském úvěru jsou všechny bankovní i nebankovní společnosti od 1.12.2016 povinné žádat doložení příjmů žadatelů o půjčku i nahlížet do registrů dlužníků. Je tak možné, že informace uvedené v tomto článku již nejsou aktuální.

Rychlá půjčka Okamžitá půjčka

Okamžitá půjčka

  • 500 Kč – 4 500 Kč
  • 1 – 30 dní
  • Vyřízení: do 24 hodin
  • Půjčka bez ručitele
  • Vyplacení na účet
  • Rychlé vyřízení
Online kontakt