Poplatky předem – které jsou v pořádku a kterým se vyhnout?

Publikováno: 21. October, 2016

Na co hledět primárně při výběru jakékoliv půjčky? Je to její výhodnost. Tu ovlivňují nejenom úrokové sazby, ale ovlivňují ji třeba také četné účtované poplatky. Ty mohou být spojené například s pojištěním, stejně jako jsou alternativou za úroky. To ale nejsou jediné typy poplatků, jelikož známé jsou dnes i poplatky předem. Jaké existují, jaké jsou v pořádku, a jakým se raději vyhnout? Podívejte se na náš přehled.

U hypoték jsou poplatky předem klasikou

I když jsou banky obecně spojovány s faktem, že patří k nejvýhodnějším na trhu, rozhodně bychom neměli zapomínat na to, že i u nich se mohou objevit situace spojené s tím, kdy budou poplatky účtovat. Ty jsou spojeny s vyřizováním hypotéky, kdy je nezbytné zaplatit předem za jednotlivé úkony, které jsou se samotným získáním peněz spojeny. Podíváme-li se konkrétně, jedná se o:

  • Poplatek za vyřízení
  • Poplatek za odhad
  • Poplatek spojený s kolky a dalšími platbami

Pozor na poplatky u neznámých poskytovatelů půjček

Zatímco u hypoték se není třeba nijak zvlášť znepokojovat, na pozoru už je dobré být hlavně u neznámých poskytovatelů půjček. Jedná se často o nabídky, které na první pohled vypadají až podezřele lákavě. Obvykle dojde na schůzku, kde je vyžadován poplatek v hotovosti. Ten může mít podobu i několika tisíců korun. My doporučujeme neplatit, jelikož obvykle nejde o nic jiného, než o promyšlený podvod. Jsou známy tisíce případů, kdy došlo k tomu, že byl poplatek vybrán, půjčka nebyla poskytnuta a samotný poskytovatel beze stopy zmizel. To je poměrně častý nešvar i v současné době, a tak není divu, že se proti němu snaží bojovat i náš stát.

Poplatky u mikropůjček jsou známé a tolerované

O jaké se jedná? Jde obvykle o korunové částky, které musíme po odeslání naší žádosti převést na účet poskytovatele. Důvod je v tomto směru jasný. Jde o ověřovací mechanismus, aby bylo stoprocentně jasné, že účet, na který mají přijít, peníze patří skutečně danému žadateli. To lze ověřit právě tím, že je z něho zaslána symbolická částka. Tohoto poplatku se rozhodně není třeba obávat, jelikož je nejenom velmi malý, tedy symbolický, ale je dnes poměrně známou klasikou.

Zde nezapomínejme podotknout, že jsou i poskytovatelé, kteří daný poplatek neúčtují a tak se není třeba obávat toho, že by bylo nutné ho posílat. Pokud už to nutné bude, připomeňme, že mikropůjčky mohou být vyřízeny do několika málo minut. Zaslání takového poplatku ale může znamenat, že se termín o několik dní prodlouží.

Automaticky strhávané poplatky jsou problémem

Ty jsou na jednu stranu skryté a spojené už se samotným poskytnutím půjčky, ale na druhou stranu o nich stále můžeme mluvit jako o situaci, kdy platíme poplatky předem. Jde o situaci, kdys si požádáme o půjčku, u které není účtována jenom úroková sazba, ale je zde účtován také jednorázový poplatek. Pokud je rozpuštěn v celkovém RPSN a my ho zaplatíme v rámci jednotlivých splátek, je vše v pořádku. Může se však stát, že je daný poplatek ihned odečten, a to ve chvíli, kdy daný úvěrový produkt začínáme čerpat. V takovém případě je odečtený doslova bez jakéhokoliv našeho osobního vědomí, stejně jako platí i to, že právě o něho je ponížena částka, kterou jsme si požadovali.

Velmi častá je tato situace například u bank a kontokorentů, které nám jsou schváleny. Zde poplatek může činit jak pevnou částku, tak může být spojený také s procentuelní sazbou z celkové předschválené hodnoty tohoto povoleného přečerpání.

Poplatky spojené s využitím služby také nejsou ideální

Posledním typem poplatku, který si představíme, je ten, který je spojený s využíváním různých kreditních a jiných úvěrových karet. O čem mluvíme? O možnosti získat kartu, prostřednictvím které lze čerpat úvěry. Zde ale nezapomínejme na to, že abychom kartu dostali, je obvykle třeba si ji koupit. V podstatě je to poplatek za první měsíc jejího užívání. I zde platí, že ho zaplatíme předem, ještě před tím, než máme kartu v ruce. To může být také celkem velká nevýhoda, zvláště v případě, že se nakonec rozhodneme daný úvěrový rámec vůbec nečerpat.

TIP

Existují nejenom půjčky bez poplatků, ale také půjčky, které jsou nabízeny absolutně bez úroků. Proč si tedy nepůjčit výhodně? Více v článku Kde si půjčíte bez úroku.

Velcí hráči s poplatky postupně končí

A co dodat na závěr? Že poplatky předem stále existují a dá se očekávat, že existovat také budou. Na druhou stranu je pozitivem to, že velcí hráči od nich postupně upouštějí. Na jednu stranu je to pozitivní zpráva, která může znamenat i možnou úsporu. Vždy doporučujeme podívat se na tuto výhodu komplexně, jelikož odpuštěný poplatek může znamenat také navýšení úrokové sazby. Zde už ale hovoříme výhradně o individuálním přístupu každého poskytovatele úvěrových produktů.

Související články:

Poplatky předem – které jsou v pořádku a kterým se vyhnout?
5 (100%) 2 votes


Upozornění: Poslední aktualizace tohoto článku proběhla 21/10/2016. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Dle novely zákona o spotřebitelském úvěru jsou všechny bankovní i nebankovní společnosti od 1.12.2016 povinné žádat doložení příjmů žadatelů o půjčku i nahlížet do registrů dlužníků. Je tak možné, že informace uvedené v tomto článku již nejsou aktuální.

Rychlá půjčka Okamžitá půjčka

Okamžitá půjčka

  • 500 Kč – 4 500 Kč
  • 1 – 30 dní
  • Vyřízení: do 24 hodin
  • Půjčka bez ručitele
  • Vyplacení na účet
  • Rychlé vyřízení
Online kontakt