Pojištění schopnosti splácet. Vyplatí se?

Publikováno: 4. August, 2017

Splácení půjčky je obvykle závazek, který je spojený i s poměrně dlouhou dobou. Často s obdobím v době let, nebo i desítek let. Je jasné, že jenom málokdo ví, co se může během této konkrétní doby vlastně stát. I proto lidé často přemýšlí nad určitým druhem ochrany. A jaké se nabízí? Je to pojištění schopnosti splácet. Dnes se jedná o oblíbenou součást mnohých pojistek a tak musíme jasně říci, že i vy máte u řady poskytovatelů možnost si ho sjednat. Než tak uděláte, je dobré dát si pozor na několik konkrétních věcí. A o jaké se jedná?

Pojištění schopnosti splácet. Vyplatí se?

Dejte si pozor na nabídky

Lidé často na pojištění schopnosti splácet kývnou v domnění, že si sjednávají něco, co je skutečně velmi výhodné. Opak je ale v daném směru pravdou, jelikož mnohdy jste do dané pojistky doslova tlačeni, a to těmi, kteří vám půjčku nabízejí. A nutno říci, že ti se nebojí ani lhát, jelikož mnozí lidí často slyšeli řadu lákadel o tom, jak se daná půjčka vyplatí. Realita ale byla jiná. Mezi hlavní lákadla patří:

 • Splacení celého úvěru
 • Velmi nízká cena pojistky
 • Benevolentní podmínky pojištění

Pokud jste už někdy dané informace slyšeli, je dobré mít na paměti, že je třeba si je prověřit. Často totiž obchodní zástupci spíše lákají na daný produkt, který je však ve svém reálu velmi nevýhodný a to, co jste se dozvěděli, je zcela jinak.

Prostudujte si podmínky

Pokud o pojištění máte zájem, je rozhodně nutné přečíst si nejenom smlouvu, ale je třeba přečíst si také všechny podmínky a mnoho dalších dokumentů, které jsou součástí dané pojistky. Z jakého důvodu? Je to celkem prosté. Když budeme konkrétní, tak jenom z těchto daných podmínek se dozvíte, na co všechno máte nárok, stejně jako se dozvíte i to, za jakých podmínek. Během studování tak může dojít k tomu, že zjistíte, že lákadla banky nebo nebankovní společnosti nebyla taková, jak se mohlo na první pohled zdát.

Rizikem jsou i různé balíčky

Co může být poměrně velký problém, to jsou i balíčky pojištění schopnosti splácet. V čem jsou nevýhodné? Hlavně v tom, že sice obsahují z první části ta rizika, která se vám mohou hodit, tak ze své druhé části třeba i rizika, která jsou právě u vás doslova naprosto zbytečná. A tak si objednáváte balíček, který platíte v plné ceně, ale často se vás týká jenom určitá rizika, jelikož u jiných je velmi malá pravděpodobnost toho, že k dané pojistné události může nastat.

Co je nejběžnější?

Když se podíváme konkrétněji na to, jak pojištění schopnosti splácet vypadá, je třeba říci, že nejčastěji je spojeno s několika hlavními riziky, které jsou nabízeny i v základních balíčcích a které se skutečně mohou stát. Jedná se o:

 • Riziko úmrtí
 • Riziko trvalé invalidity
 • Riziko ztráty zaměstnání

Pozor na výši kompenzací

Pojištění schopnosti splácet je pojistný produkt jako každý jiný. S ním souvisí i podmínky plnění. Nejenom v souvislosti s tím, zda se konkrétně bude nebo nebude jednat o pojistnou událost. Na paměti je třeba mít i další věc, která je spojena s tím, kolik od pojišťovny dostanete. Je dobré vědět, že například u trvalé invalidity pojišťovny obvykle platí okolo 12 splátek. Pokud jde o pracovní neschopnost, musí trvat více než dva měsíce a kdo přijde o práci, ten musí být doma alespoň 60 dní a teprve poté může mít nárok na plnění, které je však ve výši zhruba šesti splátek. Z toho všeho je tedy jasně patrné, že pojištění schopnosti splácet sice může být typem pomoci, ale rozhodně ne plnohodnotnou záchranou, jak si dnes mnoho lidí myslí.

Jak vybrat to pravé?

Rada na závěr – při sjednávání pojištění odpovědnosti splácet nemusíte nutně kývnout hned na první nabídku. Je ideální nechat si vypracovat několik různých a potom se rozhodnout pro tu, která bude nejvýhodnější.

Pojištění schopnosti splácet. Vyplatí se?
5 (100%) 1 vote


Upozornění: Poslední aktualizace tohoto článku proběhla 04/08/2017. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Dle novely zákona o spotřebitelském úvěru jsou všechny bankovní i nebankovní společnosti od 1.12.2016 povinné žádat doložení příjmů žadatelů o půjčku i nahlížet do registrů dlužníků. Je tak možné, že informace uvedené v tomto článku již nejsou aktuální.

Rychlá půjčka Okamžitá půjčka

Okamžitá půjčka

 • 500 Kč – 4 500 Kč
 • 1 – 30 dní
 • Vyřízení: do 24 hodin
 • Půjčka bez ručitele
 • Vyplacení na účet
 • Rychlé vyřízení
Online kontakt