Pojištění půjček – může se vyplatit?

Publikováno: 6. Září, 2017

Půjčka je závazek. Někdy jenom na pár měsíců, ale pravděpodobnější je, že je závazkem na několik let. A během nich se může stát mnoho věcí. Mírnit rizika jistě může pojištění půjček. Aktivně nabízený produkt, který je doporučován jak u bank, tak nebankovních společností. Pokud nad půjčkou uvažujete, je dobré si promyslet, zda se vám pojistka schopnosti splácet může vůbec vyplatit. Podívejte se s námi na několik bodů, na které je třeba hledět.

Pojištění půjček - může se vyplatit?

Důležitá jsou především rizika

Pojištění půjček rozhodně není produkt, který by vás ochránil za všech okolností. Nelze zavolat na pojišťovnu a sdělit jí, že nezvládáte splácet, ať vše vyřeší. Vždy je při výběru pojištění půjček nutné hledět na takzvaná pojistná rizika. Jedná se o případy, které mohou ve vašem životě nastat a které mohou být brány jako pojistná událost. Když jde o ty nejznámější, patří sem:

 • Vyhazov z práce
 • Pracovní neschopnost
 • Invalidita nebo smrt

Čím více pojistných rizik je v dané pojistce k dispozici, tím lepší ochranu může nabídnout. Výše zmíněné dnes patří mezi standard, ale objevit se mohou i mnohé další. Vám doporučujeme vybírat spíše z takových, které skutečně mohou nastat. Příkladem může být pracovní neschopnost vlivem pracovního úrazu – ve výrobě něco zcela běžného, zatímco v kancelářských profesích velmi ojedinělý jev.

Hleďte na kompenzace, které jsou s riziky spojeny

Kdo neví, jak pojištění půjček funguje, ten se může mylně domnívat, že v případě problémů a tedy pojistné události dojde k tomu, že pojišťovna hradí jednotlivé splátky do doby, než bude konkrétní osoba schopna hradit je sama. K hrazení pojišťovnou skutečně dochází a tak se není nutné obávat, že by mohlo dojít k prodlení.

Délka, po kterou jsou splátky hrazeny, se může u jednotlivých pojišťoven lišit. Záleží jak na jejich podmínkách, tak záleží také na tom, jaký je důvod vzniku pojistné události. V některých případech je nutné počítat s tím, že pojišťovna pomůže jen prvních pár měsíců. Následně už je třeba začít hledat řešení problému, jelikož pojištění půjček nepomůže. Proto při výběru doporučujeme hledět i na informace o tom, jak dlouho bude pojišťovna pomáhat.

Důležité je najít tu nejlepší

Pojištění půjček je dnes produktem komerčních pojišťoven, který není nutné sjednávat přímo u konkrétní půjčky. Většina poskytovatelů vás jako žadatele do tohoto bude tlačit, a to hlavně z důvodu, že mají z každé takové pojistky provize. Často poměrně velké, jelikož cena takového pojištění nemusí být malá. Správnou volbou by měla být cesta, kdy oslovíte několik pojišťoven samostatně, a necháte si od nich spočítat, na kolik by u nich pojištění vyšlo. Určitě je dobré říci, že ceny se mohou lišit i o několik set měsíčně. Proto je porovnání důležité. Hleďte na:

 • Pojistná rizika
 • Délku kompenzací
 • Výslednou cenu pojistky

Několikastránkové podmínky k výhodnosti nepřispívají

Jedna obecná věta říká, že pojišťovny nejčastěji nabízejí své produkty těm, kteří je zase až tak moc nepotřebují. A tento fakt se může týkat i dané situace. Pokud jste v dlouhodobém zaměstnání s dobrým platem, riziko pracovního úrazu je téměř nulové, a volnočasové aktivity se netýkají žádných adrenalinových sportů, můžeme říci, že riziko pojistné události je opravdu malé.

Co když jste ale v druhé skupině? Potom doporučujeme přečíst si podmínky spojené s pojistnou smlouvou. Jsou na několik stránek a podstatnou část netvoří nic jiného, než případné výjimky z pojištění. Pokud hledáte pojistku pro určitou situaci, které se obáváte, je dobré zjistit, zda není právě v tomto seznamu. Pokud ano, byla by vám daná pojistka skutečně zcela na nic.

Raději vytvářejte rezervy

Pokud si porovnáte pojištění půjček s dobou, po kterou budete splácet, a se sumou, kterou na pojistce zaplatíte, může nastat situace, že se taková pojistná ochrana skutečně nevyplatí. A to když porovnáte cenu pojistky s tím, jak dlouho ji budete splácet. Během několika let už může částka narůst na takovou hodnotu, že kdybyste si stejnou sumu ukládali stranou, máte stejnou rezervu, kterou vám následně pojišťovna nabídne jako kompenzaci. Každý následný měsíc už je potom jenom krokem k tomu, že se vám pojistka nevyplatila.

Často proto může být lepší volbou vytvářet si rezervy, a to jak během splácení, tak ideálně už ve chvíli, kdy si o půjčku žádáte. Budete tak na jakékoliv nepříjemné situace připraveni. A pokud nenastanou, peníze zůstávají vám, nikoliv pojišťovně. Toto může být optimální cesta, jak počítat s možnými riziky a myslet i na jejich odpovídající řešení, které vás nezařadí mezi dlužníky.

Související články:

Pojištění půjček – může se vyplatit?
5 (100%) 2 votes


Upozornění: Poslední aktualizace tohoto článku proběhla 06/09/2017. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Dle novely zákona o spotřebitelském úvěru jsou všechny bankovní i nebankovní společnosti od 1.12.2016 povinné žádat doložení příjmů žadatelů o půjčku i nahlížet do registrů dlužníků. Je tak možné, že informace uvedené v tomto článku již nejsou aktuální.

Rychlá půjčka Okamžitá půjčka

Okamžitá půjčka

 • 500 Kč – 4 500 Kč
 • 1 – 30 dní
 • Vyřízení: do 24 hodin
 • Půjčka bez ručitele
 • Vyplacení na účet
 • Rychlé vyřízení
Online kontakt