Podvodné půjčky – jak poznat férovou půjčku? Černá listina půjček

Publikováno: 4. May, 2016

Na současném trhu je několik desítek nebankovních poskytovatelů úvěrů. Řada z nich je férových, kvalitních, a pokud je zvolíme, nešlápneme vedle. Tyto konkrétní mapuje například tento web FinMoney.cz, který jejich nabídku i pravidelně prověřuje. Poté však na trhu najdeme i takové společnosti, které jsou naprostým opakem výše uvedených. Jsou to podvodné půjčky. Jak je na první pohled poznat a na co se při výběru soustředit? Poradíme vám.

Máte jasno v tom, kdo vám peníze poskytuje?

Prvním z častých znaků je to, že vám peníze neposkytuje firma, ale fyzická osoba. Tedy pokud nejde přímo o platformu poskytující P2P půjčky (například Zonky), kde podvody přímo nehrozí. Stejně tak může být poznávacím znakem také to, že vám nejsou kromě telefonního čísla k dispozici jakékoliv jiné kontaktní informace. Není to ani klasická adresa, ani internetové stránky. Pokud už jsou, mnohdy vypadají velmi amatérsky a na první pohled podezřele. Pokud všechny tyto faktory shrneme, sami vlastně nevíte, kdo vám peníze nabízí.

Podvodná půjčka

Pozor i na snahu vylákat z vás peníze

Ano, i toto je častým nešvarem a také častým znakem podvodných půjček. Pokud myslíte na nutnost poplatků předem, máte pravdu. Právě ty mohou podvodného poskytovatele celkem dobře odhalit. Zde pozor na srovnání s mikropůjčkami a korunovým ověřovacím poplatkem – ten je dnes běžnou klasikou. Podvodné půjčky z vás však mohou peníze mámit i jinak. Mnohdy to ani nepostřehnete. S kontaktními údaji jsou spojeny takzvané barevné linky. Pokud na ně zavoláte, nestojí vás hovor jednotky korun, ale naopak desítky, stejně jako stovky.

Ručení? Poměrně časté i u malých půjček

Cílem podvodníků mnohdy nemusí být ani tak to, že vás oberou na úrocích. I když i to je poměrně častým jevem. Také je poznáme podle toho, že i u poměrně malých půjček vyžadují ručení nemovitostí. Pro získání i malé půjčky mnohdy musíte zastavit:

  • Dům nebo byt
  • Pozemek
  • Rekreační nebo jiný objekt

Inzerce půjček budí mnoho otázek

Prověření poskytovatelé mnohdy neváhají zaplatit si výraznou reklamu v televizi, na internetu, ale i novinách a časopisech. Podvodné půjčky obvykle využívají jenom krátkou řádkovou inzerci. V ní najdeme jenom pár slov o možnosti získat půjčku a již zmíněné telefonní číslo. Na jeho úskalí, nebo na absenci jakýchkoliv kontaktů jsme upozornili výše. I když neznáte jméno poskytovatele, lze případné číslo vyhledat na internetu. Pokud najdete řadu negativních zkušeností a recenzí, dejte ruce pryč.

Podvodné půjčky mají složité smlouvy s mnoha chytáky

I to je jedna z častých charakteristik. Smlouva je dlouhá a nesrozumitelná, stejně jako vám nemusí být dán čas na její prostudování. Mnohdy v ní najdete vysoké sankce třeba za jeden jediný den prodlení, rozhodčí doložku, nebo řadu dalších drobných poznámek pod čarou, které vás značně znevýhodňují.


PŘEJÍT NA SEZNAM PROVĚŘENÝCH PŮJČEK

Černá listina půjček

Na internetu můžete nalézt různé webové stránky, kam lidé mohou psát své zkušenosti s úvěrovými společnostmi a varovat tak své spoluobčany před podvodnými půjčkami. Doporučujeme například Podvodnefirmy.cz.


Další doporučené články

12 změn, které nás čekají v roce 2016 v souvislosti s úvěry

Každý začátek roku je jako nepopsaná kniha a přináší mnoho nového. Jinak tomu není ani v případě úvěrů. Vláda odsouhlasila ...
Přečíst...
7 rad, jak se neutopit v dluzích

7 rad, jak se neutopit v dluzích

Opatřit si dnes půjčku nepředstavuje nic složitého. Nedostanete-li jí v bance, obrátíte se na nebankovní sektor. V nebankovním sektoru existují ...
Přečíst...
Podvodné půjčky – jak poznat férovou půjčku? Černá listina půjček
5 (100%) 1 vote


Upozornění: Poslední aktualizace tohoto článku proběhla 04/05/2016. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Dle novely zákona o spotřebitelském úvěru jsou všechny bankovní i nebankovní společnosti od 1.12.2016 povinné žádat doložení příjmů žadatelů o půjčku i nahlížet do registrů dlužníků. Je tak možné, že informace uvedené v tomto článku již nejsou aktuální.

Rychlá půjčka Okamžitá půjčka

Okamžitá půjčka

  • 500 Kč – 4 500 Kč
  • 1 – 30 dní
  • Vyřízení: do 24 hodin
  • Půjčka bez ručitele
  • Vyplacení na účet
  • Rychlé vyřízení
Online kontakt