Podle čeho poznáte podvodnou půjčku? Na co si dát pozor?

Publikováno: 7. November, 2016

Máte obavy z toho, abyste při výběru půjčky nenaletěli podvodníkům? V takovém případě doporučujeme projít si naše rady a podívat se, jak je poznat doslova na první pohled. Velká většina z nich má společné znaky, které jsou pro ně jasně charakteristické.

Místo, kde jsou inzerovány

Pamatujete se, jakým způsobem vás oslovila velká a férová banka, nebo nebankovní společnost? Možností rozhodně mohlo být hned několik. Konkrétně potom:

 • Televizní reklama
 • Online reklama
 • Reklamy v tištěných magazínech

Podle čeho poznáte podvodnou půjčku? Na co si dát pozor?

Pokud se podíváme na podvodné půjčky, jsou obvykle charakteristické takovou reklamou, která není příliš rozšířená. V televizi je nevidíme vůbec, na internetu jsou obvykle spojovány jenom s inzertními servery a v tištěných magazínech se jedná o drobnou řádkovou inzerci. Už to samo o sobě ukazuje, že dané společnosti nebudou vždy tím pravým směrem, kterým se můžeme vydat. Stejně tak se doporučujeme vyhýbat různým pofiderním nabídkám na nástěnkách supermarketů, na klasických plakátovacích plochách, nebo na neobvyklých letácích ve vaší schránce.

Nulové informace o tom, kdo půjčku nabízí

To je velmi dobré poznávací znamení. Pokud inzeruje známá a férová společnost, obvykle vidíte její logo, kontaktní údaje, IČ, nebo celou řadu dalších konkrétních informací. Pokud se jedná o podvodné půjčky, obvykle se nedozvíte nic o tom, od koho peníze získáte. Většinou je součástí takových inzerátů a sdělení jenom to, že si můžete půjčit a dále už musíte zavolat na telefonní číslo, nebo napsat email. To mnoho důvody samozřejmě nevzbuzuje a tohoto faktu byste se měli držet i vy.

Pokud jde o kontaktní údaje, rozhodně nesmíme zapomínat na to, že mnohdy se mohou objevit takzvané barevné linky. Pokud jde o zelenou, s předčíslím 800, je vše v pořádku. To vás hovor nebude stát ani korunu. Pokud však najdete v inzerátech jiné barevné linky, může to znamenat, že vás minuta hovoru vyjde třeba i na několik desítek, stejně jako na několik stovek korun. Rázem se dostáváte ještě do větších finančních problémů, než jste nyní.

Pozor také na místo schůzky

Jak probíhá jednání o půjčce u férových poskytovatelů? Ať už je to banka, nebo nebankovní společnost, obvykle se může vše provést třemi způsoby. A ty jsou takové:

 • Online vyřízení s doručením smlouvy poštou či mailem
 • Vyřízení prostřednictvím obchodního zástupce u vás doma
 • Vyřízení na pobočce nebo kontaktním místě

Když jde o podvodné půjčky, obvykle není využita žádná tato možnost. Společnosti obvykle nemají žádné kanceláře, ani své obchodní zástupce. I proto jsou jednotlivé schůzky realizovány na veřejných místech. V lepším případě v kavárnách nebo restauracích, v těch horších třeba kdekoliv na ulici, nebo v různých veřejných prostorách typu autobusových nebo vlakových nádražích. To serióznosti daným poskytovatelům rozhodně nepřidá a je to jeden ze znaků toho, že něco není v pořádku.

Vyvarujte se účtovaným poplatkům

Velmi častým znakem podvodných půjček jsou poplatky předem. Ty se v některých případech ale mohou objevit i u běžných úvěrových produktů. Klasikou je korunový poplatek u mikropůjček, který slouží primárně k tomu, aby byl ověřený bankovní účet žadatele. Dále jsou klasikou třeba poplatky u hypoték, kterými se financují třeba náklady spojené s odhadem nemovitosti. V obou případech máme dostatečný výběr z férových společností nebo bank, u kterých si požádáme.

Pokud jde o podvodné půjčky, jsou poplatky hrazeny jenom za to, že si můžeme podat žádost. Obvykle v hotovosti a bez jakéhokoliv dokladu. Jejich výše může být i několik tisíc korun a zaplacené peníze rozhodně nejsou cestou k požadované půjčce. Praxe vypadá tak, že jako žadatelé zaplatíme několik tisíc korun a osoba, se kterou jsme jednali, se vypaří.

Rizikem jsou i příliš benevolentní podmínky

Nejjednodušeji lze získat mikropůjčky, které však nabídnou jenom několik tisíc. Nejsložitěji získáme hypotéku, kde je nutné dokládat příjem i ručit nemovitostí. Když se objeví inzerát nabízející několik milionů korun každému, je to podezřelé. Zvláště, pokud se jedná o získání:

 • Bez ručitele a ručení
 • Bez doložení příjmu
 • Bez nahlížení do registrů

Výsledkem celého jednání může být buď výše uvedená situace s poplatkem, nebo natolik vysoké úroky, že získanou půjčku i několikrát přeplatíme, abychom měli vše vrácené. Z obou případů je jasně patrné, že se o férový úvěrový produkt rozhodně nejedná.

Pozor na úrokové sazby, RPSN a sankce

Pokud jste u podvodných půjček došli až k samotné smlouvě, doporučujeme ji důkladně prostudovat. Na co hledět primárně? Jsou to určitě úrokové sazby, které vám řeknou, kolik vám daný poskytovatel ručně naúčtuje za to, že vám půjčku poskytl. Stejně tak sledujte také RPSN, což jsou veškerá další náklady s půjčkou spojené. V obou případech si můžete být jisti tím, že obě sazby budou výrazně vyšší, než u klasických bank, nebo nebankovních společností.

Dále doporučujeme hledět také na sankce plynoucí z toho, že se opozdíte se splátkou. Kromě dalších úroků můžete být povinni hradit nadsazené upomínky a další nemalé sumy peněz. I na to je třeba dát u ne příliš férových půjček pozor.

TIP NA ZAMYŠLENÍ

Opravdu potřebujete půjčku? Věc, na kterou si chcete půjčit je opravdu tak nutná? Přečtěte si našich 7 rad, jak se neutopit v dluzích.
Podle čeho poznáte podvodnou půjčku? Na co si dát pozor?
4.8 (96%) 5 votes


Upozornění: Poslední aktualizace tohoto článku proběhla 07/11/2016. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Dle novely zákona o spotřebitelském úvěru jsou všechny bankovní i nebankovní společnosti od 1.12.2016 povinné žádat doložení příjmů žadatelů o půjčku i nahlížet do registrů dlužníků. Je tak možné, že informace uvedené v tomto článku již nejsou aktuální.

Rychlá půjčka Okamžitá půjčka

Okamžitá půjčka

 • 500 Kč – 4 500 Kč
 • 1 – 30 dní
 • Vyřízení: do 24 hodin
 • Půjčka bez ručitele
 • Vyplacení na účet
 • Rychlé vyřízení
Online kontakt