Nový zákon o spotřebitelském úvěru začal platit

Publikováno: 5. Prosinec, 2016

Půjčky jsou v některých případech skutečnou džunglí. A tak je jasné, že se i naše země snaží o to, aby byly podmínky nejenom lépe sjednoceny, ale aby probíhal i lepší boj proti případným lichvářům. A proto od prosince vešel v platnost nový zákon, který se týká jak poskytovatelů půjček, tak samozřejmě také samotných klientů. Podívejme se, co je s ním spojeno.

Pokud se podíváme na daný zákon obecně, je třeba říci, že jeho hlavním úkolem jsou dvě konkrétní věci. Tou první věcí je ochrana běžných spotřebitelů, a to proti neetickým praktikám, které některé nebankovní společnosti mají. Dále je daný zákon spojený také s tím, že by měl umožnit mnohem lepší kontrolu jednotlivých finančních institucí. Nejenom bank, ale i nebankovních společností, i dalších poskytovatelů.

Nový zákon o spotřebitelském úvěru začal platit

Sankce za nesplácení budou mít jasný strop

To první, co zákon přináší, je doslova bič na jednotlivé lichváře. A to z toho důvodu, že jeho úkolem bude omezit sankce za případné nesplácení. V minulosti bylo možné si účtovat doslova jakoukoliv částku, která byla s konkrétním prodlením spojena. Nyní je situace zcela jiná, a zákon přináší tři hlavní povinnosti. Mezi ty patří:

 • Možnost účtovat pokutu maximálně 0,1 procenta z částky v prodlení
 • Pokuta nesmí přesáhnout 50 procent výše půjčky
 • Pokuta nesmí přesáhnout 200 000 Kč

Cílem této úpravy je především to, aby byli eliminováni ti poskytovatelé, kteří svou činnost zakládají nejenom na poskytování půjček, ale kteří vydělávají hlavně na tom, že svým klientům účtují astronomické sankce.

Změny se týkají také hypotéky

Ano, i tento nejznámější úvěr bude spojený s několika změnami. Jejich cílem je především to, aby bylo usnadněno porovnání jednotlivých nabídek. První změnou je rozhodně to, že u hypotéky bude nutné uvádět RPSN. Jedná se o roční procentní sazbu nákladů. Ta je totiž ukazatelem, ve kterém je shrnuto v podstatě vše, co můžeme během roku zaplatit navíc.

Tím ale konkrétní změny v segmentu hypoték nekončí. Unikátní novinkou je zcela jistě dokument, který nese název ESIP. Jedná se o informační dokument, který bude mít vždy identické informace u všech bank. Navíc po vyplnění daného dokumentu dojde k tomu, že banka nesmí s předloženou nabídkou nijak hýbat, a klient bude mít možnost si ji promyslet. A to po dobu celých dvou týdnů. To klientům logicky usnadní výběr skutečně té nejvýhodnější banky na našem trhu.

U hypoték budou omezeny také sankce

Nebylo nic neobvyklého, že v případě předčasného splacení byl účtován poplatek, nebo jiná sankce. Jedinou výhodou mohlo být to, že před výročním uzavřením smlouvy mohl klient bezplatně uhradit část hypotéky. Nyní došlo k tomu, že vždy měsíc před výroční dobou může klient bezplatně uhradit až čtvrtinu své hypotéky. To mu nový zákon umožní.

A jak je to v souvislosti s klasickým předčasným splacením, a to kdykoliv? I to může to být zcela bez sankcí. Zde ale pozor na plnění daných pravidel, jelikož daná informace není tak pozitivní, jak se na první pohled zdá. Je to dáno tím, že bezplatné jednorázové splacení bude povoleno jenom:

 • V případě dlouhodobé nemoci
 • V případě úmrtí
 • V těžkých životních situacích

V ostatních případech mohou různé poplatky zůstat. I na to ale nová zákonná úprava myslela a tak může jít jenom o skutečně vynaložené náklady, která s tím banka mít bude. Mnoho lidí tento krok přirozeně vítá, ale je třeba dodat, že některé banky mohou dané poplatky rozpustit do vyšších úrokových sazeb, na což mohou ve výsledku doplatit všichni klienti. Vzhledem k současným konkurenčním bojům to jistě nebude takové, jak se očekává. Navíc musíme připomenout, že na trhu je poskytovatelů hypoték poměrně dost a stále bude k dispozici možnost vyhledat si nejvýhodnější nabídku – navíc na základě výhod, které jsme popsali výše.

Důkladnější prověřování klientů

Poskytovatelé úvěrů musí také počítat s mnohem větší byrokracií, která je u vyřizování jednotlivých půjček čeká. A to v souvislosti s tím, že musejí prověřit především to, zda konkrétní žadatel skutečně zvládne daný úvěr splácet. Pokud by k takovému ověření nedošlo, může soud danou smlouvu prohlásit za neplatnou. Když by k tomu došlo, bude sice klient povinen vrátit půjčené peníze, ale podle svých možností. Dále mu budou odpuštěny jak všechny budoucí úroky, tak mu budou vráceny i ty, které v době standardního splácení již uhradil.

Negativem dané administrativní zátěže však může být i to, že klientům bude nutné dávat mnohem více informací, než tomu bylo nyní. To se negativně projeví hlavně na srozumitelnosti jednotlivých smluv. Dnes se ty nejjednodušší vešly na jeden list papíru. Očekává se, že délka se aktuálně minimálně zdvojnásobí. Na jednu stranu je to ochrana klienta, ale na druhou stranu to může vést opět k tomu, že bude stále méně lidí, kteří si smlouvu skutečně přečtou.

Nový zákon o spotřebitelském úvěru začal platit
4.8 (95%) 4 votes


Upozornění: Poslední aktualizace tohoto článku proběhla 05/12/2016. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Dle novely zákona o spotřebitelském úvěru jsou všechny bankovní i nebankovní společnosti od 1.12.2016 povinné žádat doložení příjmů žadatelů o půjčku i nahlížet do registrů dlužníků. Je tak možné, že informace uvedené v tomto článku již nejsou aktuální.

Rychlá půjčka Okamžitá půjčka

Okamžitá půjčka

 • 500 Kč – 4 500 Kč
 • 1 – 30 dní
 • Vyřízení: do 24 hodin
 • Půjčka bez ručitele
 • Vyplacení na účet
 • Rychlé vyřízení
Online kontakt