Nezvládám splácet půjčku, co mám dělat?

Publikováno: 19. April, 2016

Půjčku má v současné době zhruba 20 procent naší populace. Je tedy jasné, že jsou aktuálním trendem. I když v době podpisu smlouvy vypadá vše bezproblémově, dříve nebo později se mohou dostavit problémy spojené s tím, že úvěr nezvládáme splácet. Jak danou situaci vyřešit?

Ptejte se na možnosti už v době sjednání

I když to může znít jakkoliv zvláštně, není nic špatného na tom ptát se na možnosti, ale i sankce či metody vymáhání ještě před tím, než podepíšete smlouvu. Obvykle má řada poskytovatelů půjček 1 – 2 měsíce spojené s tím, že vám dává ještě šanci. Stejně tak může nabídnout možnost překlenovacího úvěru, nebo s vámi dojednat nové podmínky. A to bez nutnosti zrušení stávajícího smluvního vztahu, který by již mohl znamenat vymáhání celé částky a exekuci.

Důležité je být aktivní

Pokud jste klient, který dobře a pravidelně komunikuje, je to správně. Nejenom, že můžete poptávat možnost zvýšit si výši splátek, z důvodu vyššího příjmu. Lze poptat i možnost opačnou. Té řada poskytovatelů obvykle vyhoví. Zvláště ve chvíli, kdy je dostatečná část jistiny i úroků již splacena. Zde platí, že čím dříve se ozvete, tím lépe. Ideálně ještě před tím, než se s konkrétní splátkou začnete opožďovat.

Využijte odkladu či prodloužení splátek

Většina poskytovatelů půjček na našem trhu může nabídnout i odklad splátek. O možnostech je dobré se informovat už při sjednávání půjčky. Zajímat by vás měly především podmínky. Pokud splňujete, stačí daného poskytovatele kontaktovat a dále už jenom využijete dostupného období. Obvykle není problém odložit si i několik splátek po sobě.

Ne vždy ale můžete mít úvěr klasický. Dnes jsou na trhu v oblibě také mikropůjčky s pevnou dobou splatnosti. I u nich lze tento termín posunout. Jenom nezapomínejte na:

  • Nutnost zaplatit poplatek
  • Požádat o odklad ještě před původním termínem splatnosti
  • Dodržet podmínku maximálního počtu odložení

Konsolidujte a refinancujte

Výše uvedené možnosti byly spojeny s tím poskytovatelem, u kterého půjčku máte. Jsou ale i jiné cesty, kdy lze celý úvěr přenést k jiné nebankovní společnosti, nebo k bance. Pokud jde jenom o jednu půjčku, mluvíme o refinancování. Pokud i více půjček, které se spojí do jedné, je to konsolidace. V obou případech získáme nejenom výhody spojené s nižší úrokovou sazbou, ale hlavně výhody spojené s možností naplánovat si nový splátkový kalendář. Takový, kde budou měsíční splátky nižší než teď.

Nová půjčka? Raději ne!

I tato možnost může být řešením, ale rozhodně ne ideální. I když má tato cesta blízko k refinancování, je spíše cestou do dluhové pasti. Jednak proto, že vám mohou narůstat úroky, tak proto, že nová půjčka může mít splátku ještě vyšší, než ta stávající, kterou jste touto cestou eliminovali. Tuto možnost ze svých úvah raději vynechejte.

Nezvládám splácet půjčku, co mám dělat?
5 (100%) 1 vote


Upozornění: Poslední aktualizace tohoto článku proběhla 19/04/2016. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Dle novely zákona o spotřebitelském úvěru jsou všechny bankovní i nebankovní společnosti od 1.12.2016 povinné žádat doložení příjmů žadatelů o půjčku i nahlížet do registrů dlužníků. Je tak možné, že informace uvedené v tomto článku již nejsou aktuální.

Rychlá půjčka Okamžitá půjčka

Okamžitá půjčka

  • 500 Kč – 4 500 Kč
  • 1 – 30 dní
  • Vyřízení: do 24 hodin
  • Půjčka bez ručitele
  • Vyplacení na účet
  • Rychlé vyřízení
Online kontakt