Na jaké úvěry se vztahuje možnost konsolidace?

Publikováno: 14. March, 2018

Když se řekne konsolidace, většina lidí celkem dobře ví, co si má pod ní představit. Jedná se o velmi podobný postup, jako v případě refinancování půjčky. Jenom s tím rozdílem, že se netýká jenom jednoho jediného úvěru, jelikož se týká hned několika půjček. Ty jsou takzvaně sloučeny do jedné. Výsledkem je jedna pravidelná měsíční splátky. Ideální konsolidace je ta, která:

 • Sníží úrokovou sazbu
 • Zkrátí dobu splácení
 • Sníží výši měsíční splátky

Dále je dobré přihlédnout k tomu, jaké půjčky je možné konsolidovat. Pokud nevíte, představíme si je společně.

Bankovní půjčky

Konsolidace je většinou spojována hlavně s klasickými úvěrovými produkty. Máme na mysli typické spotřebitelské půjčky. Ty jsou spojeny s tím, že je v rámci nich nabízena suma ve výši desítek i stovek tisíců, která se několik měsíců i let postupně splácí. Tento typ úvěrů velmi aktivně nabízejí i banky, a tak je celkem jasné i to, že ho lze konsolidovat. Nutno ale říci, že bankovní půjčky jsou většinou výhodné. Pokud má ke konsolidaci dojít, je dobré si prověřit, zda úrok opravdu klesne. Většinou však pouze o desetiny, nebo jednotky procent.

Nebankovní půjčky

Stále mluvíme o spotřebitelských půjčkách. Jenom s tím rozdílem, že jsou nabízeny nebankovními společnostmi. Zde už může mít konsolidace půjček zajímavější podobu. Mnoho nebankovních poskytovatelů půjček totiž nemá příliš nízké úroky, což se následně projeví právě na tom, že dojde k rapidnímu zvýhodnění. Zde tedy mluvíme stále o jedné ze samozřejmých cest a o situaci, kdy vám tento typ půjček sloučí a zvýhodní v podstatě kdokoliv.

Kreditní karty

I těch se může konsolidace půjček týkat. Pamatujte na to, že kreditní karty jsou něčím jiným, než ty debetní. Jsou úvěrovým produktem. Dostáváte nový účet s nulovým zůstatkem, a předschváleným limitem. Peníze z něho čerpáte a tak vytváříte svůj úvěr. Dnes jsou kreditní karty v celkem velké oblibě, k čemuž přispívá:

 • Rozšířenost a dostupnost
 • Možnost využívat bezúročného období
 • Využití jako finanční rezerva

Komu ale karty přerostou přes hlavu, ten se dostává do velkých problémů. Utrácet je sice jednoduché, ale splácení už je horší. Obecně platí, že úrokové sazby nejsou u daných karet nijak nízké. I proto lidé hledají zvýhodnění, které jim konsolidace může nabídnout. Obvykle tak, že je karta doplacena, zrušena a nový závazek je vytvořen ve formě klasického spotřebitelského úvěru.

Kontokorent

Máte bankovní účet? Dnes je brán jako samozřejmost a tak je to pro mnohé spíše otázka k pobavení. Nutné je však dodat, že právě bankovní účet je hlavní podmínkou k tomu, aby bylo možné využívat takzvaný kontokorent. Ten si lze charakterizovat jako povolené přečerpání. Laicky řečeno jde o možnost jít do mínusu. Nejde však o žádný benefit ze strany banky, jelikož jde o jeden ze známých úvěrových produktů. Z vyčerpané částky je hrazený úrok, který rozhodně nepatří k nejvýhodnějším.

Je zde podobná situace, jako u kreditních karet. Kontokorent může být dobrým pomocníkem – finanční rezervou, ale zlým pánem. Proto je možná jeho konsolidace. Tedy doplacení a tvorba nového úvěru, s výhodnějším úrokem.

Leasing

Jedná se o celkem zajímavý typ úvěru. To proto, že sjednaný leasing sice měsíčně splácíte, ale takto financovaný předmět stále není váš. Majetková práva k němu má leasingová společnost. Ta ho na vás oficiálně převede až při finálním doplacení poslední splátky. Nejčastěji se zde bavíme samozřejmě o financování osobních automobilů. Pokud takto svůj vůz financujete, ale nejste spokojeni s celkovou výhodností leasingu, je za určitých podmínek možné konsolidovat i ten. Dodat ale musíme, že už se dostáváme spíše do sféry individuálního posouzení. Jsou banky a nebankovní společnosti, které umí konsolidovat i leasing, stejně jako jsou takové, které to nezvládnou.

Splátkový prodej

Obecně není splátkový prodej nic jiného, než jenom účelová půjčka. V praxi to funguje tak, že při koupi zboží sepíšete smlouvu o úvěru a následně s ním odcházíte. Poté je vaší povinností zboží splácet. Z administrativního hlediska není tento celý akt ničím jiným, než spotřebitelskou půjčkou. A to takovou, která je účelová. Byla tedy využita k nákupu určitého zboží. Dnes se může jednat o mnoho věcí, jako třeba:

 • Vybavení domácnosti
 • Elektronika a výpočetní technika
 • Automobil

Při konsolidaci se obvykle pohlíží jenom na výši daného závazku a na daný úrok. Že jde o splátkový prodej, tedy účelovou půjčku, obvykle nehraje zase až tak velkou roli. I zde ale připomeňme, že někde je třeba individuálního posouzení.

Mikropůjčky

Velký hit, ale i problém současné doby. Je celkem jednoduché takovou půjčku získat. Stačí si podat online žádost, vyčkat pár minut a poté peníze vybrat z bankovního konta. Do této chvíle je vše pozítří. Problém nastává s blížícím se termínem splatnosti. To je k půjčce doúčtován i úrok, a tak se suma o desítky procent navýší. Její vrácení se tak pro mnohé stává doslova neřešitelným problémem. Proto je nutné vyhledat pomoc. A to v podobě konsolidace. Půjčka je i s nevýhodným úrokem doplacena a závazek se přidá k ostatním. A rozloží se do celkového splátkového období.

Jenom na ty řádně splácené

Výčet je za námi. Na závěr ještě připomeňme jeden univerzální a také samozřejmý fakt. Jedná se o informaci, že konsolidace půjček se vztahuje jenom na ty úvěry, které jsou řádně splácené. Pokud jste se svým závazkem v prodlení, třeba i několik splátek, může to být problém. Ne každé banka nebo nebankovní společnost vám konsolidování umožní. A to proto, že z daného důvodu jste pro ni jasným rizikovým klientem.

Na jaké úvěry se vztahuje možnost konsolidace?
Ohodnoťe tento příspěvek


Upozornění: Poslední aktualizace tohoto článku proběhla 14/03/2018. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Dle novely zákona o spotřebitelském úvěru jsou všechny bankovní i nebankovní společnosti od 1.12.2016 povinné žádat doložení příjmů žadatelů o půjčku i nahlížet do registrů dlužníků. Je tak možné, že informace uvedené v tomto článku již nejsou aktuální.

Rychlá půjčka Okamžitá půjčka

Okamžitá půjčka

 • 500 Kč – 4 500 Kč
 • 1 – 30 dní
 • Vyřízení: do 24 hodin
 • Půjčka bez ručitele
 • Vyplacení na účet
 • Rychlé vyřízení
Online kontakt