Konsolidace a refinancování půjčky – čím se liší?

Publikováno: 19. Říjen, 2016

Vzít si půjčku dnes zvládne každý. Navíc platí, že není pro mnoho lidí žádným problémem ani to, pokud by si vzdali půjček hned několik. Samozřejmě v době, kdy si je berou, nemusí být situace na trhu ideální, a to s ohledem na úrokové sazby. Může se následně stát, že za několik let bude daná půjčka jednou z nejhorších, v porovnání s aktuálním trhem.

Naštěstí existuje řešení, které má název refinancování půjček, stejně jako konsolidace půjček. Obě dvě jsou dostupné ve všech třech segmentech, které se aktuálně úvěrových produktů dotýkají. Jde o oblast:

Jak se konsolidace a refinancování liší?

Mnoho lidí nemá příliš jasno v tom, jaký je vlastně rozdíl mezi oběma těmito postupy. Pojďme se proto podívat blíže. Pokud mluvíme o refinancování půjček, jde o situaci, kdy máme možnost zvýhodnit si jenom jeden jediný úvěr. V praxi to znamená, že si jednu naši půjčku převedeme jinam a zde pokračujeme v jejím splácení.

Naopak konsolidace půjček je spojena s tím, že si můžeme jinam převést hned několik úvěrových produktů. Ty jsou navíc spojeny v jeden jediný, což nadále znamená, že bude hrazena pouze jediná splátka, v jeden termín.

Jak vše funguje v praxi?

Zmínili jsme, že se jedná o převedení půjček jinam. V praxi vše funguje trochu jinak. Pokud si požádáme určitého poskytovatele o možnost refinancování nebo konsolidace, dojde k tomu, že tento nový poskytovatel nejprve připraví veškerou dokumentaci, která bude souviset s tím, že nový závazek vznikne právě u něho samotného. Jakmile se tak stane, zaplatí ze svých peněz všechny vaše stávající půjčky právě u stávajících poskytovatelů. I když se tedy mluví o převedení jako takové, v praxi to znamená zrušení předchozího závazku a následně vytvoření nového závazku.

Na co si dát pozor u refinancování půjčky?

Jelikož je převáděn pouze jeden jediný úvěr, je možné celkovou výhodnost tohoto konkrétního kroku sledovat celkem jednoduše. Je dobré si uvědomit, čeho chceme jako majitelé nevýhodné půjčky dosáhnout. V podstatě existují tři možné cesty, a to:

  • Snížení splátek
  • Zkrácení délky splácení
  • Snížení celkově splatné částky

Ideální je, pokud se podaří všechno naráz. V takovém případě můžeme skutečně mluvit o tom, že se refinancování půjčky vyplatí. Pozor ale na různé fígle, které mohou nastat. Menší splátka sice znamená úlevu pro náš rozpočet, ale může se projevit na tom, že přeplatíme více, stejně jako že budeme splácet i delší dobu. Kratší splácení zase může být spojeno s výrazným navýšením splátky, což vede k zátěži na náš rozpočet, přičemž celková splatná částka může zůstat stále stejná. To vše jsou fakta, na která je třeba hledět.

Podobné informace sledujeme i u konsolidace půjček

Zde je dobré hledět na to stejné. Je to však o něco složitější, jelikož spojujeme hned několik úvěrů, kdy každý má jiný úrok, každý má jinou splátku a každý končí v jiný den. Je jasné, že ideální je sledovat splátky, jelikož jejich současným součtem zjistíme, kolik z našeho rozpočtu dáme. Snížení samozřejmě může přinést aktuální výhodu, ale v budoucnu platí, že budeme stále platit stejnou částku. Bez konsolidace by platilo, že nyní sice hradíme více, ale po skončení několika půjček se nám výrazně uleví. I zde přirozeně zmíněný fakt porovnáváme s našimi možnostmi, stejně jako s úrokovou sazbou a celkovou sumou, kterou ještě doplatíme.

Doklady jsou vyžadovány stejné

Zmínili jsme, že samotné konsolidace i refinancování je v podstatě vytvoření zcela nového závazku. A s tím souvisí také nutnost dodat potřebné informace, které ověří naši bonitu. V závislosti na poskytovatelích to může být potvrzení o příjmu a zaměstnání, stejně jako výpisy z registrů, nebo informace o výdajích celé domácnosti. Bez čeho se dále neobejdeme, to jsou informace o současné půjčce nebo půjčkách. Je třeba dodat jak kompletní smluvní dokumentaci, tak i ideálně také podklady spojené s tím, že jsme veškeré závazky k dnešnímu dni hradili v termínech. Jedině tak může být žádost posouzena kladně.

Kdy refinancovat a konsolidovat?

Udělejme drobný skok k hypotékám, kde aktuálně platí, že případné refinancování je možné jenom v době, kdy končí takzvané fixace úrokových sazeb. Zde mají klasické půjčky a úvěry jasnou výhodu, jelikož refinancování a konsolidace je možná v podstatě kdykoliv. Není žádná jasně specifikovaná lhůta, což znamená také fakt, že je možné půjčku refinancovat i konsolidovat s ostatními třeba i několikrát během doby splácení.

Na druhou stranu platí, že opakované cesty obvykle nejsou až tak výhodné. Je to dáno spíše kratší dobou splácení, velmi podobnými úrokovými sazbami, ale také tím, že výše nesplacené jistiny nejsou tak veliké, aby několik desetin udělalo jakkoliv výraznou roli v celkové výhodnosti daného úvěru.

Konsolidace a refinancování půjčky – čím se liší?
5 (100%) 2 votes


Upozornění: Poslední aktualizace tohoto článku proběhla 19/10/2016. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Dle novely zákona o spotřebitelském úvěru jsou všechny bankovní i nebankovní společnosti od 1.12.2016 povinné žádat doložení příjmů žadatelů o půjčku i nahlížet do registrů dlužníků. Je tak možné, že informace uvedené v tomto článku již nejsou aktuální.

Rychlá půjčka Okamžitá půjčka

Okamžitá půjčka

  • 500 Kč – 4 500 Kč
  • 1 – 30 dní
  • Vyřízení: do 24 hodin
  • Půjčka bez ručitele
  • Vyplacení na účet
  • Rychlé vyřízení
Online kontakt