Jaké triky zkouší poskytovatelé na žadatele půjček?

Publikováno: 8. Prosinec, 2016

Féroví poskytovatelé půjček jsou, ale není tak jednoduché je najít. K dispozici mohou být jak v bankovním segmentu, tak i v tom nebankovním, stejně jako mohou být také v oblasti P2P půjček. Stejně tak ale musíme říci, že existují i tací poskytovatelé, kteří vymýšlejí na žadatele různé fígle. Kdo nechce naletět, tomu přinášíme přehled triků, se kterými přicházejí mnozí poskytovatelé nejčastěji.

Jaké triky zkouší poskytovatelé na žadatele půjček?

Nízký úrok a vysoké RPSN

To je poměrně častý nešvar. V rámci mnoha reklamních kampaní můžete vidět, že úroková sazba je u půjčky poměrně nízká. Až tak, že o úvěru začnete zcela logicky uvažovat. Je ale třeba říci, že úrok není to jediné, co může půjčku zdražovat. Úroková sazba může být v konečném důsledku nulová, a přitom lze zaplatit poměrně vysokou sumu peněz. Hlavním fíglem takových poskytovatelů je lákat hlavně na úrok, a takticky zakrývat RPSN. To už bývá vysoké, jelikož právě v RPSN jsou obsaženy všechny poplatky, které jsou placeny navíc. Může se jednat o:

 • Povinné pojištění půjčky
 • Poplatky spojené se schválením a poskytnutím
 • Poplatky za vedení úvěrového účtu

Je tedy jasné, že s ohledem na výše uvedené by nás v první řadě měla zajímat sazba RPSN, kterou je také povinné uvádět. A zde už jasně platí, že čím je nižší, tím pro nás samozřejmě lépe.

Povinné sjednání doprovodných produktů

Na první pohled se může zdát, že půjčka je celkem výhodná a její parametry plně odpovídají tomu, na co chceme jako žadatelé přistoupit. V praxi ale může být situace zcela jiná. Rizikem a velmi častým fíglem jsou totiž povinnosti spojené s tím, že musíme sjednat i jiné, doprovodné produkty. O jaké se jedná? Příkladem může být třeba pojištění schopnosti splácet, bez kterého si půjčku jednoduše nesjednáme. Nejenom, že je spojeno s určitým dalším finančním vydáním, ale u některých pojišťoven může být doslovy k ničemu.

Podíváme-li se do segmentu bankovních domů, zde zase musíme říci, že hlavním rizikem může být povinnost sjednat si bankovní účet. Jeho otevření se sice bezplatné, ale za jeho vedení již platíme. A protože si ho zřizujeme jenom kvůli půjčce, je více než jasné, že se nejedná o nic jiného, než o poměrně zajímavý fígl, jak z nás získat peníze.

Úrok je obvykle ten ideální

Když se ještě jednou vrátíme k úrokové sazbě, může platit i to, že je lákavá jenom naoko. Co tím máme na mysli? Jednoduše to, že je dostupná pouze pro toho, kdo splní všechny podmínky, které bankovní či nebankovní poskytovatel má. Mezi takové podmínky může patřit třeba povinnost toho, že peníze vrátíme jenom do určité doby, nebo i povinnost toho, že také nikdy nebudeme mít prodlení s jakoukoliv splátkou. Pokud pošleme peníze později třeba jenom o jeden jediný den, může to být spojeno s negativem toho, že o všechny výhody spojené s úrokem přijdeme. Na sazbu, která byla nabízena, tak ztratíme veškerý nárok. Najednou zjistíme, že půjčka už není tak výhodná, jak se nám na první pohled zdálo.

Odměny nejsou reálné

Nezapomínejme také na to, že mnoho poskytovatelů půjček láká na celkem zajímavé odměny. Zde musíme říci, že na první pohled vypadají skutečně lákavě. Máme-li být konkrétní, jedná se třeba o možnost:

 • Získat finanční odměnu
 • Získat zpět zaplacené úroky
 • Získat zpět zaplacené splátky

Na první pohled mohou odměny působit jako něco, co nám skutečně přijde vhod. A to z toho důvodu, že máme dojem, že získáme skutečně reálné peníze. V praxi to ale vypadá tak, že peníze reálně nedostaneme. Když už na nějakou odměnu budeme mít skutečně nárok, obvykle platí to, že nám je odečtena z celkové jistiny. Tedy z částky, kterou ještě máme reálně zaplatit. Je pravdou, že se nám může zajímavým způsobem zvýhodnit půjčka, ale na druhou stranu většina lidí očekává spíše to, že dostanou peníze na ruku. Zde ještě podotkněme, že tyto odměny často souvisí se splněním náročných podmínek, které jsme popisovali o odstavec výše.

Půjčka na ruku nemusí být ideální s ohledem na splátky

Lákadlem půjčky v hotovosti je to, že získáte finance na ruku. To se hodí třeba v případě, kdy máte odstavený bankovní účet, kde by vám peníze byly k ničemu. Na první pohled zajímavá možnost, jak se k finančním prostředkům dostat. Často ale platí, že když jsou finance v hotovosti poskytnuty, bude třeba je také v hotovosti vracet. Zatímco u bankovních převodů stačí nastavení trvalého příkazu, zde se neobejdete bez toho, že si musíte udělat čas na schůzky s obchodním zástupcem, kterému budou peníze předávány. Někdy dokonce v týdenních intervalech. K tomu přidejme také povinnou administrativu a bude jasné, že hotovostní půjčka nemusí být v konečném důsledku tak ideálním a lákavým řešením, jak se zdá.

Jaké triky zkouší poskytovatelé na žadatele půjček?
5 (100%) 3 votes


Upozornění: Poslední aktualizace tohoto článku proběhla 08/12/2016. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Dle novely zákona o spotřebitelském úvěru jsou všechny bankovní i nebankovní společnosti od 1.12.2016 povinné žádat doložení příjmů žadatelů o půjčku i nahlížet do registrů dlužníků. Je tak možné, že informace uvedené v tomto článku již nejsou aktuální.

Rychlá půjčka Okamžitá půjčka

Okamžitá půjčka

 • 500 Kč – 4 500 Kč
 • 1 – 30 dní
 • Vyřízení: do 24 hodin
 • Půjčka bez ručitele
 • Vyplacení na účet
 • Rychlé vyřízení
Online kontakt