Jaké jsou výše úroků u jednotlivých typů půjček?

Publikováno: 13. January, 2016

Úroková sazba představuje hlavního ukazatele toho, do jaké míry je pro žadatele úvěr výhodný. Jinak řečeno vypovídá o tom, jakou částku zaplatí žadatel bance nebo nebankovní společnosti navíc, za poskytnutý úvěr. Z tohoto důvodu je úroková sazba důležitým nástrojem a měli byste o ní tudíž vědět co nejvíce. Každý typ úvěru má odlišné úrokové sazby. Úvěry s delší dobou splatnosti mívají většinou úrokové sazby o poznání nižší. Ovšem je nutné si uvědomit, že se také delší dobu splácejí, což nutně neznamená, že bude takový úvěr výhodnější. V dnešním článku se na úroky zaměříme více z blízka. Kdy nízký úrok znamená výhodu a kdy ne, se dozvíte v následujících řádcích.

Mikropůjčky

Zaměříme-li se na úrokovou sazbu u mikropůjček (známé také jako půjčky před výplatou), může se na první dojem zdát docela vysoká. Pokud se na věc podíváme z jiného úhlu, zjistíme, že má mikropůjčka většinou jednorázový termín splatnosti. Znamená to, že za měsíc zaplatíme celou dlužnou částku s dohodnutým úrokem a nic dále splácet nemusíme. Z tohoto pohledu se úrok nemusí zdát již tak nevýhodný.

Novým žadatelům jsou navíc mikropůjčky často poskytovány zdarma. Nezapočítávají se do nich žádné úroky nebo poplatky. Pozornost se zde vyplatí zaměřit nejen na samotný úrok, ale také RPSN. To může být výrazně vyšší, pakliže je k úvěru účtován nějaký poplatek za schválení, vyřízení nebo vedení. Pozor ale na zbytečné zadlužování!

Krátkodobé půjčky a kreditní karty

Nutno podotknout, že u krátkodobých půjček jsou úrokové sazby poměrně vysoké. Nyní máme na mysli třeba kreditní karty nebo kontokorenty. Ty se mohou spolu s úroky vyšplhat až na nějakých 20 %. Tady je skutečně potřeba pečlivě vybírat.

Mnohé kreditní karty ale nabízejí i bezúročné období, během kterého lze výrazně ušetřit. V tomto případě je kontokorent mnohem výhodnější než mikropůjčky. Jeho primární myšlenkou je, že finance během tohoto období zvládnete splatit. Vrátíte-li peníze později, úrok však musíte rovněž uhradit.

Spotřebitelské úvěry

Běžně se spotřebitelské úvěry sjednávají ve střednědobém nebo dlouhodobém časovém horizontu. Jejich úroky startují zhruba na 6 % ročně. U spotřebitelských úvěrů se přihlíží na bonitu klienta. Výsledek může ovlivnit skutečnost, zda máte záznam v registru dlužníků, zda jste schopní doložit svůj příjem, máte-li u banky nějakou kreditní historii apod. To vše se může projevit na konečné úrokové sazbě úvěru. I tady se vyplatí vyhotovení nabídky od více institucí a teprve následně se rozhodnout pro tu, jež bude nejvýhodnější. A to nejen z pohledu nabídnuté úrokové sazby, ale i dle dalších kritérií.

Hypoteční úvěry

Rozmyslete si předem, kolik budete potřebovat půjčit a kolik jste schopni zaplatit ze svého. Podle toho se následně odvíjí úroková sazba. U hypoték se většinou úrok nabízí od 2 % ročně. Jde skutečně o zdánlivě nízké úročení. V potaz však musíme vzít, že hypoteční úvěr budeme splácet 20 a více let. Výjimkou není ani hypotéka na 40 let. Na tak dlouhodobém úvěru výrazně přeplatíme. Vyšší úroky se týkají převážně hypoték bez dokládání příjmu nebo u amerických neúčelových hypotečních úvěrů.

Jaké jsou výše úroků u jednotlivých typů půjček?
5 (100%) 1 vote


Upozornění: Poslední aktualizace tohoto článku proběhla 13/01/2016. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Dle novely zákona o spotřebitelském úvěru jsou všechny bankovní i nebankovní společnosti od 1.12.2016 povinné žádat doložení příjmů žadatelů o půjčku i nahlížet do registrů dlužníků. Je tak možné, že informace uvedené v tomto článku již nejsou aktuální.

Rychlá půjčka Okamžitá půjčka

Okamžitá půjčka

  • 500 Kč – 4 500 Kč
  • 1 – 30 dní
  • Vyřízení: do 24 hodin
  • Půjčka bez ručitele
  • Vyplacení na účet
  • Rychlé vyřízení
Online kontakt