Jaké jsou možnosti financování auta?

Publikováno: 3. May, 2018

Mít auto je něco, co je dnes zcela běžné. Používat ho můžeme k osobním cestám, stejně jako auto stále více používáme také k cestám pracovním. Jednoduše jde o něco, co umí usnadnit náš život. Ceny vozů ale nejsou vždy trak dostupné, jak by mnozí čekali. I proto je vhodné podívat se na možnosti financování auta.

Ne vždy je totiž možné realizovat variantu nejlepší. Tedy vybrat si našetřené peníze z účtu a auto zaplatit v hotovosti. Kdo dané peníze k dispozici nemá, musí zvolit některý z produktů, které nabízejí banky, ale i nebankovní společnosti.

Půjčka na auto

První možnost, na kterou se podíváme, je takzvaná půjčka na auto. Napříč celým segmentem může mít různé obchodní názvy, s čímž je dobré počítat a vždy vědět, že se jedná v podstatě o jedno a to samé. V praxi jde o účelový spotřebitelský úvěr. Ten je velmi podobný třeba i situaci, kdy se rozhodnete pořídit si zboží na splátky. I tady si auto vyberete a financujete ho pomocí půjčky. Rozsáhlost nabídky a její možnosti jasně demonstruje třeba i to, že není problém pořídit si auto různé hodnoty, stejně jako nemusí být problém financovat vůz osobní nebo užitkový, či si pořídit auto nové, nebo i ojeté, a to různorodého stáří.

Jelikož jde o celkem vyhledávanou možnost, musíme říci, že tato varianta financování auta má i mnoho různých pozitiv. Jaká jsou ty hlavní:

 • Možnost vyřízení přímo u prodejce
 • S možností nulové akontace
 • Vůz bude patřit vám

Neúčelová spotřebitelská půjčka

Na trhu se spotřebitelskými úvěry ještě zůstaneme. To proto, že se do popředí dostává také neúčelová spotřebitelská půjčka. Je podobná, jako ta předchozí. Jenom s tím rozdílem, že je na vás samotných, za co utratíte získané peníze. A jestli to bude právě koupě vozu, to není problém. Tyto půjčky jsou poměrně rozšířené a tak pokud jde o možnost výběru té pravé, je z čeho vybírat. Negativem je to, že úvěr nelze sjednat přímo při nákupu auta. Nejprve je nutné si požádat, potom peníze získáte a s nimi vyrazíte k prodejci. Jemu auto zaplatíte hotově a u úvěrové společnosti budete splácet svůj závazek. Auto je pochopitelně vaše, jelikož v souvislosti s ním se žádné majetkové vztahy neupravují.

Jedná se i o celkem výhodnou cestu. Dominují nejenom banky, ale také stále populárnější P2P půjčky. Nemusí tak být problém dosáhnout na úrok, který činí jenom jednotky procent. Financování nového vozu tak může být celkově výhodnější, než koupě staršího za vlastní úspory. To proto, že do porovnání musíte zahrnout také záruku a tedy i nulové náklady spojené s možnými opravami, které se u staršího vozu mohou prodražit.

Klasický finanční leasing

Ten má své výhody, stejně jako má i své nevýhody. Hlavním negativem, když je při financování auta poptáván finanční leasing, je to, že je určený převážně jenom firmám. Je jenom málo nabídek, které by byly určené pro soukromé osoby. Pokud jde o podnikatelský segment, pro firmy a živnostníky, tak mohou tímto způsobem snadno financovat:

 • Osobní vozy
 • Nákladní vozy
 • Užitkové vozy

Pozitivum tohoto financování je zde i s ohledem na daňovou optimalizaci. Co je však zajímavé, to jsou majetkové vztahy. Leasing na auto je charakteristický tím, že až do doby poslední splátky je vůz jenom v majetku leasingové společnosti. Ten, co s ním reálně jezdí, je v roli provozovatele. S tímto je nutné počítat. Až po zaplacení poslední splátky nebo jiného doplatku může dojít k tomu, že je vůz převeden na danou firmu, nebo na daného živnostníka.

Operativní leasing

I zen původně vznikl jako produkt určený pro firemní klientelu. Došlo ale k tomu, že se nabídky objevují také v oblasti soukromé klientely. A to je rozhodně velké plus. Jde tedy o možnost financování auta, která je dostupná pro každého. A jak ji porovnat s klasickým finančním leasingem? Ten operativní je založený na principu dlouhodobého pronájmu. Za určitý měsíční poplatek je možné užívat vůz po dobu sjednanou ve smlouvě. Ta následně končí, což může směřovat i k tomu, že auto vyměníte za novější.

Na první pohled má operativní leasing nevýhodu v tom, že auto nikdy nebude vaše – tedy pokud nevyužijete možnosti odkupu. Pozitivum je zde však v tom, že budete jezdit se stále novým vozem, nebo i v tom, že neřešíte žádné náklady na provoz, kromě paliva. Také je plusem i snadné získání auta. Jelikož jde spíše o pronájem, je jasné, že zde nemusíte tak složitě dokládat různé věci, jako v případě klasického leasingu, nebo půjčky.

Možnou alternativou může být i americká hypotéka

Ta se od té klasické liší tím, že peníze z nezískané je možné použít na cokoliv. Je tedy podobná, jako neúčelová spotřebitelská půjčka. Má ale i podobnost s klasickou hypotékou, jelikož pro získání je nutné zastavit nemovitost. Tolik k její hlavní charakteristice. Ideální může být pro toho, komu klasické půjčky nevyhovují s ohledem na výši částky, která může být limitována tím, že se jedná jenom o stovky tisíc. A leasing je mu nedostupný, jelikož jde o soukromou osobu.

Pokud má být financováno drahé a luxusní auto, může americká hypotéka přicházet v úvahu, jelikož tyto peníze opravu poskytnout dokáže. Na druhou stranu není příliš rozumné zastavovat nemovitost jenom kvůli koupi luxusního auta. To proto, že mnohdy plně dostačí vůz standardní, za poloviční cenu. A tu už může financovat úvěr běžný.

Jaké jsou možnosti financování auta?
5 (100%) 1 vote


Upozornění: Poslední aktualizace tohoto článku proběhla 03/05/2018. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Dle novely zákona o spotřebitelském úvěru jsou všechny bankovní i nebankovní společnosti od 1.12.2016 povinné žádat doložení příjmů žadatelů o půjčku i nahlížet do registrů dlužníků. Je tak možné, že informace uvedené v tomto článku již nejsou aktuální.

Rychlá půjčka Okamžitá půjčka

Okamžitá půjčka

 • 500 Kč – 4 500 Kč
 • 1 – 30 dní
 • Vyřízení: do 24 hodin
 • Půjčka bez ručitele
 • Vyplacení na účet
 • Rychlé vyřízení
Online kontakt