Jak vypadá trh s půjčkami po změně legislativy?

Publikováno: 10. August, 2017

Poslední platná změna naší legislativy spojená s půjčkami byla spojena s datem 1.12.2016. Nejenom, že přinesla větší ochranu samotným spotřebitelům, ale byla spojena i s nutností splnění nových podmínek pro toho, kdo chce půjčky nabízet. A jak na základě toho vypadá trh nyní?

Nutnost požádat si o licenci

Podíváme-li se do statistik, tak před termínem 1.12.2016 bylo v naší zemi zhruba 55 000 poskytovatelů a zprostředkovatelů půjček. Toto číslo bylo celkem astronomické a kontrola nad nimi byla na rozdíl od bank minimální. Proto vešla v platnost povinnost požádat si o licenci. S jejím získáním bylo spojeno třeba:

  • Prokázání důvěryhodnosti
  • Prokázání odborné způsobilosti
  • Prokázání dostatku kapitálu – alespoň 20 000 000 Kč

Podávání žádostí bylo pozvolné

Od chvíle, kdy začal platit nový zákon, měli poskytovatelé 3 měsíce na podání svých žádostí. Do konce února 2017 jich z celého počtu bylo jenom 109 v segmentu samotných poskytovatelů a 346 v segmentu zprostředkovatelů. Dále došlo ještě k sedmnácti žádostem o akreditaci. Jak je z daných čísel patrné, je to skutečně jenom zlomek z těch, kteří tu byli před koncem roku 2016 a kteří tu jsou nyní.

Jak vypadá aktuální situace?

Zatím nelze přesně říci, kteří poskytovatelé licenci skutečně dostanou, a kteří ne. Na vyřízení je 15 měsíců a během této doby mohou všichni, kteří si požádali, dále klasicky fungovat. Z celkového počtu, který jsme zmínili výše, je tedy aktuálně jenom lehce přes sto poskytovatelů a pár stovek zprostředkovatelů, kteří mohou v segmentu půjček dále legálně působit.

Nezahrnujeme do nich 2 další bankovní poskytovatele, kteří si požádali pozdě, ani dalších 34 zprostředkovatelů, kteří termín také nestihli. I těm začala běžet stejná lhůta, ale jelikož propásli oficiální termín, nemohou nyní legálně svou činnost realizovat a musí počkat až na oficiální vyjádření.

Jak vypadá trh s půjčkami po změně legislativy?
5 (100%) 2 votes


Upozornění: Poslední aktualizace tohoto článku proběhla 10/08/2017. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Dle novely zákona o spotřebitelském úvěru jsou všechny bankovní i nebankovní společnosti od 1.12.2016 povinné žádat doložení příjmů žadatelů o půjčku i nahlížet do registrů dlužníků. Je tak možné, že informace uvedené v tomto článku již nejsou aktuální.

Rychlá půjčka Okamžitá půjčka

Okamžitá půjčka

  • 500 Kč – 4 500 Kč
  • 1 – 30 dní
  • Vyřízení: do 24 hodin
  • Půjčka bez ručitele
  • Vyplacení na účet
  • Rychlé vyřízení
Online kontakt