Jak si zvýhodnit stávající půjčku?

Publikováno: 24. July, 2018

Poslední roky a poslední statistiky v úvěrové oblasti jasně ukazují na to, že půjčky jsou zcela samozřejmou součástí životů mnoha lidí. Ukazuje to nejenom počet nových žádostí, ale ukazuje to také fakt, že je stále mnoho lidí, kteří už půjčku mají. A ti mohou mít potřebu spojenou s jejím zvýhodněním. Jste na tom stejně? Přinášíme rady, jak si ji zvýhodnit.

Změňte si výši splátek

Dnes tuto možnost zcela automaticky nabízí mnoho bank, ale i nebankovních společností. Jednoduše to berou jako něco zcela samozřejmého a běžného. Pokud mluvíme o možném zvýhodnění stávající půjčky, tak v souvislosti s tím, že za ní přeplatíte méně. Jak to mohou splátky ovlivnit? Jednoduše. Stačí si je zvýšit. Díky tomu bude výrazněji snižována jistina- zbývající suma a tím bude snížena i suma kterou přeplatíte navíc. Úroky se totiž pravidelně počítají právě z nesplacené jistiny.

Splátky si však zvyšte jenom ve chvíli, kdy to opravdu zvládnete. Udělejte si přehled o svém rozpočtu a o tom, zda dokážete měsíčně vydat více peněz. Pokud ano, ujasněte si, o kolik to bude. Váš rozpočet by rozhodně neměl být jakkoliv napjatý.

Splácejte více

Jedná se o možnost využít takzvané mimořádné splátky. Ty v minulosti nebyly příliš výhodné, jelikož s nimi mohly být spojené i určité sankce. Vzhledem k novelizacím zákonů jsou tyto sankce již minulostí. A to znamená, že i když máte určitý předpis splátek, neznamená to, že nemůžete poslat více. Jsou to možnosti běžné ve všech třech segmentech. A to v oblasti:

 • Bankovních půjček
 • P2P půjček
 • Nebankovních půjček

Jak vše probíhá v reálu? Je to celkem jednoduché. Místo předepsané sumy pošlete částku vyšší, která vám pomůže snížit jistinu a tedy i celkovou částku, kterou zaplatíte navíc – podobně jako v předchozím případě. Výhodo je fakt, že je jenom na vás, kol pošlete. Oproti předchozí variantě máte stále předepsané menší splátky, a reálně pošlete sumu větší podle toho, jak vám to vyjde. Nehrozí zde riziko, že byste na konkrétní splátku neměli. Na druhou stranu u mnohých povede tato situace k tomu, že když je nebude k vyšší splátce nic přímo nutit, často více nedají.

Převeďte si půjčku jinam

Jdeme na možnost označenou číslem tři. Ta dnes rozhodně patří mezi varianty, které jsou nejznámější. V praxi je převedení půjček k jiné bance nebo jiné nebankovní společnosti označováno jako takzvané refinancování. Dnes už se nejedná o nic výjimečného, a když se podíváme na nabídku možností, je v tomto směru celkem bohatá. Kdo se chce vydat touto cestou, mě by se při převodu zajímat o tři věci:

 • Výši nové úrokové sazby
 • Dobu splácení a výši částky
 • Celkovou splatnou částku

Je třeba říci i že ne vždy je refinancování půjček opravdu tou nejlepší cestou a ne vždy je nová nabídka výhodnější. Mnoho z nich sice mohou mít výhodnější úroky a nižší splátky. V praxi to však znamená, že bývá prodloužena doba splatnosti, čímž se celkově splatná částka pochopitelně zvýší.

Více půjček je možno sloučit

V návaznosti na náš úvod musíme jasně říci také to, že ne každý má jenom jednu půjčku. Někteří jich mají hned několik, a tak by jednotlivé převádění bylo komplikované. To proto, že více půjček je možné jednoduše sloučit. Tento postup je označovaný jako konsolidace půjček. V praxi to znamená tuto věc:

 • Bude jenom jedna celková částka k splácení
 • Bude jenom jedna výše splátky
 • Bude pouze jeden termín platby

Nutno říci i to, že v souvislosti s konsolidací platí stejná rizika, jako u refinancování. Sečtěte si aktuální výši závazků a poté ji porovnejte s tím, kolik vám vychází u této možnosti. Pokud půjde o sumu nižší a případná splátka pro vás bude zvládnutelná, může být i toto cesta, jak si zvýhodnit stávající půjčku. I zde platí, že pro danou možnost můžete vyrazit jak do banky, tak i do nebankovního segmentu.

Použijte peníze navíc

Pokud máte ve svém rozpočtu peníze navíc, je celkem zbytečné nechávat je ležet na spořicích účtech, jelikož zde vám nic nevydělají. Je mnohem lepší si pomocí nich zvýhodnit stávající půjčku. Jednoduše peníze použijte na takzvanou mimořádnou splátku. Tedy na větší obnos, kterým snížíte podstatnou část jistiny. Tím také výrazně snížíte sumu, kterou zaplatíte navíc. Sníží se vám tak i doba splácení. Výše splátky však i nadále zůstane stejná.

Při využití mimořádných splátek myslete na to, aby nebylo možné bezplatně uhradit jenom určitou sumu peněz. Toto je celkem běžné u hypoték. Dále myslete na to, že tím, že si zkrátíte splácení, můžete v budoucnu šetřit. Pokud si budete sumu, kterou byste jinak museli splácet, budete střádat, našetříte si celkem zajímavou částku bez nutnosti splácet úroky úvěrovému poskytovateli.

Požadujte zvýhodnění u stávajícího poskytovatele

Není nic výjimečného, že se úroky na úvěrovém trhu neustále vyvíjejí. A to jak směrem nahoru, tak samozřejmě také směrem dolů. Pokud nastala druhá situace a vám připadá, že máte půjčku zbytečně nevýhodnou, tak nezoufejte. Můžete poptat zvýhodnění, tedy snížení úroků, u stávajícího poskytovatele. Nejedná se o nic divného. A mnohdy vám dokonce vyhoví – zvláště když platíte včas a jste tedy spojeni s bezproblémovým výdělkem.

Nutno říci, že dobrým argumentem pro vás může být to, že začnete zmiňovat možnost konsolidace nebo refinancování. Současný poskytovatel nebude chtít dopustit, abyste mu odešli jinam. A tak vám nabídne možnost spojenou právě s tím, že vám úroky sníží až na hodnotu, kterou nabízí jiná banka. Z administrativního hlediska je to pro vás nejlepší cesta. Zůstáváte u stávajícího poskytovatele a půjčku máte výhodnější.

Jak si zvýhodnit stávající půjčku?
5 (100%) 1 vote


Upozornění: Poslední aktualizace tohoto článku proběhla 24/07/2018. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Dle novely zákona o spotřebitelském úvěru jsou všechny bankovní i nebankovní společnosti od 1.12.2016 povinné žádat doložení příjmů žadatelů o půjčku i nahlížet do registrů dlužníků. Je tak možné, že informace uvedené v tomto článku již nejsou aktuální.

Rychlá půjčka Okamžitá půjčka

Okamžitá půjčka

 • 500 Kč – 4 500 Kč
 • 1 – 30 dní
 • Vyřízení: do 24 hodin
 • Půjčka bez ručitele
 • Vyplacení na účet
 • Rychlé vyřízení
Online kontakt