Jak se zbavit nevýhodné hypotéky?

Publikováno: 20. February, 2018

Když bychom se měli podívat na rady odborníků, které jsou spojeny s doporučením konkrétního úvěrového produktu, bude na samotné špici hypotéka. Účelový úvěr, který je využíván v souvislosti s financováním bydlení. Když se podíváme na hlavní možnosti využití, jedná se o tyto:

 • Koupě nemovitosti
 • Stavba nemovitosti
 • Rekonstrukce nemovitosti

Obecně je hypotéka dobrou volbou i proto, že má ze všech úvěrů na trhu nejvýhodnější úrokovou sazbu. I když se očekává její mírný nárůst, stále je ideální volbou. Tedy pokud vyberete správně. Jsou případy, kdy byla sjednána nevýhodná hypotéka. A v tu chvíli můžete jako klienti banky hledat cesty, jak se jí zbavit. O jaké cesty se jedná?

Skutečně je tak nevýhodná?

Nejprve je dobré posoudit, zda je vaše hypotéka skutečně tak nevýhodná, jak si myslíte. Pokud se nutně nejedná o hypotéku nebankovní, tedy lépe řečeno půjčku ručenou nemovitostí, nejsou rozdíly u bank zase až takové. Většinou si banky konkurují hlavně úrokovou sazbou, která bývá u všech podobná. Pokud je ta vaše větší, než na reklamních nabídkách, může to být dáno provedeným skóringem. Ten provádějí i ostatní banky, a tak se dá očekávat, že i u nich bude sazba podobná.

Co může být reálným problémem, to je délka fixace. Pokud nedáte na rady odborníků, dá se říci, že je to procentuálně 50:50. Buď zvolíte správně, nebo špatně. Tím druhým příkladem je situace, kdy jste si určitý úrok zafixovali na delší dobu, ale situace na trhu vede k postupnému poklesu. A to už nevýhodné být může.

Refinancování hypotéky je nejdoporučovanější možností

Pojďme na možnost, kterou lze označit jako tu, která je doporučovaná nejvíce. Jedná se o postup, který je nazývaný jako refinancování hypotéky. Kdo má hypotéku, ten o této cestě rozhodně již slyšel. Reálně se jedná o možnost převést hypotéku od jedné banky k druhé. V té první dojde k jejímu doplacení a ve druhé bance je vytvořený nový úvěrový produkt. Cílem správného refinancování by měly být hned tři věci:

 • Snížení úrokové sazby
 • Snížení splátek
 • Zkrácení doby splácení

Roli u refinancování hypotéky hraje již zmíněná fixace. Aby bylo vše bez poplatků, je třeba refinancovat právě v době, kdy konec fixace nastává. Jestliže je v nedohlednu a vy se přesto chcete zbavit nevýhodné hypotéky, je dobré si vše propočítat. Zde se vám převod i přes případný poplatek vyplatí, nebo nikoliv. Pokud ano, není po čem přemýšlet.

Předčasné splacení hypotéky je jednodušší

Další možnost, jak se zbavit nevýhodné hypotéky, je spojena s jejím předčasným splacením. Pochopitelné je, že tato možnost určitě není pro každého. Předpokládá se, že musíte mít peníze, které budete posílat ve formě mimořádné splátky. Ze zákona je dané, že máte možnost bez jakýchkoliv sankcí ročně uhradit na mimořádných splátkách až 25 procent vaší hypotéky. To v praxi znamená, že bez sankcí hle mít hypotéky za 4 roky splacenou. Nejenom, že se zbavíte nevýhodného úroku, ale i závazku.

S ohledem na výše uvedené musíme dodat, že na předčasné splacení nemusíte čekat celé 4 roky. Jako klient máte samozřejmě možnost uhradit celý zbytek vašeho závazku jednorázově. Zde už však musíte počítat s tím, že to může být sankcionováno. Podobně jako v předchozím případě, i v tomto hraje roli výše účtovaného poplatku. Je dobré si propočítat, zda vyjde levněji jeho zaplacení, nebo bude lepší splácet bez sankcí po 4 roky.

Než podepíšete, je možné všechno

Kdy se hypotéka stává platnou? Je to až ve chvíli, kdy podepíšete smlouvu. Než tak učiníte, je možné všechno. Máte tak právo si podpis rozmyslet třeba i pár vteřin před jeho realizací. A to pokud zjistíte, že hypotéka bude nevýhodná a chcete se jí zbavit dříve, než si ji sjednáte. Je pravdou, že banka nebude příliš ráda a daný cejch se s vámi může táhnout i několik let. Na druhou stranu možnost to je. Pozor však na to, že než podepíšete smlouvu, bude třeba hradit různé poplatky. Obvykle spojené s rezervací nemovitosti, nebo jejím odhadem. Ty se v danou chvíli stávají neplatné.

Klasická výpověď smlouvy

Spotřebitelé mají stále více práv. A to jak v souvislosti s různými nákupy a reklamacemi, tak i v souvislosti s možností vypovědět uzavřené smlouvy. A to i ty úvěrové. Možná jste si všimly, že řada spotřebitelských půjček nabízí možnost výpovědi smlouvy do čtrnácti dní od jejího uzavření. A toto je jedna z cest, kterou můžete zkusit absolvovat i u hypotéky. Zde to však není až tak jednoduché. Spíše jde o možnost vzájemné domluvy mezi vámi a bankou. Některé budou vstřícnější, jiné méně. Mimo jiné i proto, že jste se ve smlouvě zavázali k jejímu čerpání, a zrušením smlouvy vlastně daný závazek ze své strany porušujete. Než začnete zasílat různé výpovědi, doporučujeme oslovit banku a zeptat se na možnosti.

Prodejte svou nemovitost

I když je financovaná hypotékou, je bez problémů prodatelná. Pokud s tím souhlasí banka, a zájemce má dostatečnou bonitu k získání hypotéky, nic vám nebrání. Ve většině případů dojde k tomu, že charakteristika hypotéky se měnit nebude. Pouze bude převedena na novou osobu. I toto tedy může být cesta, jak zrušit nevýhodnou hypotéku. Jde ale o cestu nejkomplikovanější, jelikož o nevýhodný úvěr sice přijdete, ale zároveň přijdete i o své bydlení. Pokud však ve svém životním výhledu plánujete budoucí prodej, lze to realizovat ještě v době, kdy nemovitost splácíte, a to prostřednictvím úvěru, který pro vás není zase až tak výhodným.

Jak se zbavit nevýhodné hypotéky?
5 (100%) 1 vote


Upozornění: Poslední aktualizace tohoto článku proběhla 20/02/2018. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Dle novely zákona o spotřebitelském úvěru jsou všechny bankovní i nebankovní společnosti od 1.12.2016 povinné žádat doložení příjmů žadatelů o půjčku i nahlížet do registrů dlužníků. Je tak možné, že informace uvedené v tomto článku již nejsou aktuální.

Rychlá půjčka Okamžitá půjčka

Okamžitá půjčka

 • 500 Kč – 4 500 Kč
 • 1 – 30 dní
 • Vyřízení: do 24 hodin
 • Půjčka bez ručitele
 • Vyplacení na účet
 • Rychlé vyřízení
Online kontakt