Jak podpořit finanční gramotnost u dětí?

Publikováno: 16. Říjen, 2018

V posledních letech se jasně ukazuje, že finanční gramotnost výrazně stoupá. Jasným důkazem je například to, že lidé si už mnohem méně půjčují na zbytečnosti, stejně jako to, že celkem dobře vědí, podle jakých konkrétních parametrů vybrat půjčku. Stále to není ideální a tak je třeba finanční gramotnost podporovat. Nejlepší je rozhodně začít u dětí. Jak na to? Toto jsou naše tipy.

Podporujte snahu o vlastní hospodaření

V mnoha rodinách to funguje tak, že když dítě potřebuje určité peníze, tak mu je rodič vydá. Přístup je to jednoduchý, ale špatný. Dítě tak nemá motivaci hospodařit, jelikož ví, že když mu finanční prostředky dojdou, jenom natáhne ruku pro další. Rodič často také ztrácí přehled o tom, kolik svému dítěti měsíčně dává a kolik utratí. Základem by měla být podpora snahy o vlastní hospodaření. Jak na to? Pomocí takzvaného kapesného. Jaká jsou jeho specifika?

 • Výše by měla odpovídat věku dítěte
 • Bude vypláceno stále ve stejné výši
 • Bude vypláceno pravidelně – týdně nebo měsíčně

Naučte je šetřit

Kromě klasického hospodaření, které je spojeno s motivací v tom, aby dít neutratilo vše první den, by měly být samozřejmé také snahy o úsporu. Jak by měla taková snaha vypadat? Naučte dítě šetřit. Řekněte mu, že ne vše co dostane, musí nutně utratit. Že mu mohou peníze zbývat a ty si může spořit na později. Díky tomu za několik měsíců nebo i za rok může mít nastřádanou sumu, která mu umožní koupit si i něco dražšího.

Mějte kontrolu

Mnohými bankami jsou dnes doporučovány i platební karty pro děti. To však považujeme za něco, co je celkem přehnané. S kartami mnohdy neumějí zacházet ani dospělí, kteří o svých útratách ztrácejí přehled. U dětí platí dvojnásob, že by měla být preferována hotovost. Dále je třeba mít co největší kontrolu nad tím, za co dítě utrácí. Na jednu stranu je to samozřejmě jeho kapesné, ale na druhou stranu je nutné mu ukázat, že ne vše potřebuje. Jak takovou kontrolu zajistit?

 • Ptejte se ho, kolik mu z kapesného zbývá
 • Ptejte se ho, za co byly peníze v posledních dnech utraceny
 • Ptejte se ho, jak velké jsou jeho úspory

Nebojte se bankovních účtů

Platební karty jsou sice pro děti zbytečnost, ale mít bankovní účet je něco, čeho se u odrostlejších dětí rozhodně nebojte. V první řadě proto, že se jedná o bezpečnou formu uložení peněz. Jak proto, že při impulsivních nákupech nejsou hned k dispozici, tak i proto, že nehrozí riziko ztráty peněz, která může souviset s krádeží, požárem, nebo třeba záplavou. Dítěti navíc vysvětlete, že se bez účtu v budoucím životě neobejde.

S účtem může souviset i možnost dosáhnout zajímavého zhodnocení. Tím motivujete dítě k vytváření úspor. Nejenom, že ušetří své vlastní peníze, ale díky úrokovým sazbám mohou jeho úspory narůst. A na dětských účtech je zhodnocení často zajímavější, než na účtech klasických, které jsou určené pro dospělé. Nečekejte však žádné zázraky, jelikož mnohdy se mluví o jednotkách procent. Na druhou stranu zde můžete motivovat dítě vlastní iniciativou. Pokud si na účtu ke konkrétnímu datu naspoří určitou sumu, může dostat určitou odměnu od vás. To mu pomůže při budoucím přemýšlením nad různými investicemi.

Když potřebuje více, sjednejte si půjčku

Může se stát, že za vámi potomek přijde s žádostí, že by potřeboval více peněz. Pokud jenom z důvodu, že své kapesné neuváženě rychle utratil, není vhodné mu další peníze dávat. Tím ho finanční gramotnosti, ani hospodaření s penězi nenaučíte.

Jinak tomu může být v případě, kdy si chce koupit něco, na co ještě nemá našetřeno. Nejprve si s ním promluvte o tom, zda daný nákup není zbytečný a zda se bez dané věci neobejde. Pokud shledáte, že to není úplná hloupost ale něco zajímavého, můžete se s dítětem domluvit na půjčce. Tedy na tom, že mu určitou částku poskytnete nyní, ale pod podmínkou, že vám ji následně bude vracet. A to z každého kapesného, které dostane. Pro dítě je to celkem zajímavá průprava do světa půjček, kdy už v dětském věku zjistí, že jakýkoliv závazek je spojený s tím, že se bude muset na několik měsíců přece jenom omezit.

Seznamte dítě s tím, co je drahé a co je levné

Hlavně u malých dětí nemusí být jasno, jakou hodnotu mají peníze. Děti jednoduše nepoznají, co je levné a co je drahé. Nebojte se proto před dítětem mluvit o penězích. Nikoliv až přehnaně úsporně, ale zároveň je třeba mu vysvětlit, že některé věci jsou zkrátka zbytečně drahé. Nejlépe, pokud se to týká věcí z běžného života. Jistě narazíte na místa, kde stojí zmrzlina 25 Kč a jinde zase 50 Kč. Tím si dítě udělá jasnou představu o tom, kolik věci stojí. Ideální je ceny věcí přepočítávat na něco, co zná. Typický příkladem jsou věty jako: Za tuto částku si můžeš pořídit 10 svých oblíbených…

I vy máte svůj rozpočet

Dobrá rada, jak podpořit finanční gramotnost u dětí, je spojena také s tím, že vašemu potomkovi vysvětlíte, že je na to stejně, jako vy. Sice nedostáváte kapesné, ale dostáváte výplatu. A to také v pravidelné výši a v pravidelném termínu. Stejně tak mu vysvětlíte, že i vy s ní musíte vyjít, jelikož vám nikdo navíc nic nedá. Dítě tak lépe pochopí, že daný systém je zcela běžný a že ho bude doprovázet celý život. Pozitivní vliv to na něho bude mít i z toho pohledu, že se bude cítit jako dospělý. Sice do práce nechodí, ale i on dostává určitou částku, se kterou musí sám hospodařit. Tak, jako to umí maminka s tatínkem.

Jak podpořit finanční gramotnost u dětí?
5 (100%) 1 vote


Upozornění: Poslední aktualizace tohoto článku proběhla 16/10/2018. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Dle novely zákona o spotřebitelském úvěru jsou všechny bankovní i nebankovní společnosti od 1.12.2016 povinné žádat doložení příjmů žadatelů o půjčku i nahlížet do registrů dlužníků. Je tak možné, že informace uvedené v tomto článku již nejsou aktuální.

Rychlá půjčka Okamžitá půjčka

Okamžitá půjčka

 • 500 Kč – 4 500 Kč
 • 1 – 30 dní
 • Vyřízení: do 24 hodin
 • Půjčka bez ručitele
 • Vyplacení na účet
 • Rychlé vyřízení
Online kontakt