Jak co nejrozumnější nakládat s penězi při splácení hypotéky?

Publikováno: 28. October, 2020

Bydlet ve vlastním domě nebo bytě pokládá za životně důležité většina Čechů. No ceny nemovitostí jsou již příliš vysoké na to, aby běžný člověk dokázal takové částky ušetřit. V mladém věku už vůbec ne. Řešením může být hypotéka. A tak splácení hypotéky je dnes povinností pro mnohé lidi.

hypoteky

Pro domácnost může splátka hypotéky představovat dost velkou částku výdajů. Právě proto splacení celé hypotéky je pro vás velmi pěknou vizí. Konečně bude bydlení zcela vaše. Kdo by si nepřál, aby k tomu došlo co nejdříve. Na druhé straně hypotéka a její splácení nemusí být tragédií. Stále můžete rozumným hospodařením a správným nakládáním s financemi váš majetek nabývat bez zbytečného ztrácení vydělaných peněz.

Není jedno, jakou hypotéku si zvolíte

Předpokladem, abyste na splacení hypotéky ztrácely peníze co nejméně, je volba té správné hypotéky v “správné” bance. Banky stanovují různé podmínky a orientovat se v jednotlivých možnostech není jednoduché. Při porovnávání hypoték se soustřeďte nejen na výšku úroku (ta je více méně všude podobná) ale i na jiné podmínky. Výhody a nevýhody jednotlivých hypoték závisí od konkrétního klienta a jeho situace. Pravděpodobně bude pro vás výhodnější obrátit se na zkušeného specialistu, který vás v tomto navede na tu správnou cestu pro vás. Dobrá rada vám může ušetřit nemalou částku peněz. Pokud již i máte hypotéku rozjetou, ale podmínky nejsou pro vás ideální, stále je možnost to vyřešit – refinancováním, ať už v dané bance nebo jinde.

Vytváření rezervy

Možná patříte k těm šťastlivcům, kteří vedle splácení hypotéky a ostatních výdajích dokáží ještě nějaký ten peníz ušetřit. Gratuluji vám. Pro spokojenější a jistější život by to přesně takto mělo být. Realita však bývá jiná a vytváření finanční rezervy věru není samozřejmost. Pokud se ani vám nedaří vytvářet rezervu, je namístě zamyslet se nad tím, proč tomu tak je. Řeknete, že příliš nízký příjem. Skutečnost je však taková, že někdo dokáže i z nízkého příjmu co to našetřit a jiný sotva vychází i s celkem slušným příjmem. Není na škodu si své výdaje sledovat (někdy pomáhá každý jeden výdej si zapsat), abyste měli přehled a abyste se ujistili, zda náhodou někde zbytečně neutrácíte.

Zbavte se zbytečných dluhů

Jednoznačná cesta, jak peníze zbytečně neztrácet, je vyhýbat se dluhum (kromě hypotéky). Běžné úvěry, které mají vysokou úrokovou míru, obírají klienta o peníze. Pokud nějaké úvěry máte, nejlépe bude co nejdříve se jich zbavit. Uvidíte, že pak se bude finanční rezerva budovat snadněji.

A co s naspořenými penězi?

Když však už “volnými” penězi disponujete, zůstává otázka, jak s nimi co nejrozumnější naložit.

Mimořádné splátky hypotéky

Jednou možností je ušetřené peníze vložit jako mimořádnou splátku hypotéky. Celkový dluh se tímto úkonem sníží. Pak si můžete vybrat ze dvou možností. Buď si snížíte měsíční splátku nebo si zkrátíte dobu splatnosti a tím pádem na celé hypotéce celkově méně přeplatíte. Při mimořádné splátce si dejte pozor, abyste se vyhnuli bankovním poplatkům (např. aby výška splátky byla nižší než 20% z aktuálního zůstatku úvěru). Mimořádná splátka je lákavá hlavně pro lidi, kteří upřednostňují opatrnost a představa, že jejich dluh rychleji klesá, je pro ně příjemná.

Je to však z finančního hlediska ta nejvýhodnější cesta?

Odpověď je jednoduchá. Ne, není. Proč?

V současnosti jsou úrokové sazby hypoték dost nízké, čili tyto úvěry jsou levné. Finanční odborníci radí svým klientům při dnešních podmínkách právě opak. A to platit bance co nejméně za co nejdelší dobu. A samozřejmě, ušetřené peníze rozumně investovat. Mimořádnými splátkami se zbavujete dluhu, který vás stojí 1,5% až 2% ročně, ale správným investováním (například do ETF fondů) můžete získat z týchž peněz 5% nebo i 10% ročně. Matematika v tomto případě nepustí, a je jasné, co je výhodnější. Navíc tím získáváte finanční rezervu, která vám v případě nějakých nepříznivých okolností může pomoci. Celkově jste tedy na tom lépe, když máte dluh, ale vedle toho i určitú rezervu, jak mít dluh, sice menší, ale žádné bokem odložené peníze. Je pravda, že současná úroková situace nemusí trvat věčně a úroky mohou být v budoucnu vyšší. Pak bude možná výhodnější dluhu se zbavovat. Na to však budete moci použít právě teď správně investované peníze. Nic vám nebude bránit v tom, abyste si dluh snížili, či dokonce vyplatily celou hypotéku předčasně.

Jak tedy co nejrozumnější investovat?

Je třeba si uvědomit, že na tuto otázku vám nikdo nedá tu nejsprávnější odpověď. Však nikdo z nás netuší, co nám budoucnost může přinést. Někdo při investování preferuje jistotu, no nižší zisk (tzv. vrabec v hrsti), jiný se možná nebojí pustit i do riskantnějších investic. Zkušený finanční poradce vycházeje z ověřených poznatků dokáže klientovi správně poradit. Pojem investice je velmi široký a existuje opravdu mnoho možností, jak vaše finance mohou nabýt na hodnotě (podílové fondy, dluhopisy, investiční zlato, nemovitosti …). V každém případě nejrozumnější uděláte, pokud investujete čas a zjistíte si o investování co nejvíce informací. Budoucnost se vám za to poděkuje, právě vámi očekávaným finančním ziskem.

Jak co nejrozumnější nakládat s penězi při splácení hypotéky?
5 (100%) 1 vote


Upozornění: Poslední aktualizace tohoto článku proběhla 28/10/2020. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Dle novely zákona o spotřebitelském úvěru jsou všechny bankovní i nebankovní společnosti od 1.12.2016 povinné žádat doložení příjmů žadatelů o půjčku i nahlížet do registrů dlužníků. Je tak možné, že informace uvedené v tomto článku již nejsou aktuální.

Rychlá půjčka Okamžitá půjčka

Okamžitá půjčka

  • 500 Kč – 4 500 Kč
  • 1 – 30 dní
  • Vyřízení: do 24 hodin
  • Půjčka bez ručitele
  • Vyplacení na účet
  • Rychlé vyřízení
Online kontakt