Jak by mělo vypadat zodpovědné úvěrování?

Publikováno: 31. January, 2018

Pojem zodpovědné úvěrování je již několik let celkem hodně slyšet. A to jak od odborníků, tak dokonce i od poskytovatelů samotných půjček. I proto vám ukážeme, jak by takové zodpovědné úvěrování mělo vypadat. Nejenom ze strany vás jako samotných žadatelů, ale také ze strany samotných poskytovatelů půjček, jelikož i ti mají vliv na to, zda jsou jejich služby zodpovědné, nebo nikoliv. Začneme však vámi, tedy jejich klienty.

Jenom na důležité věci

Zodpovědné úvěrování by mělo být spojeno vždy s tím, že si půjčku budete brát jenom na věci, které jsou důležité. Tedy na takové, které opravdu potřebujete ke svému životu, a dá se říci, že se bez nich v mnoha případech opravdu neobejdete. Jedině tak může vypadat zodpovědné úvěrování. Rozhodně je vhodné dodat i výčet několika hlavních věcí, které jsou dnes považovány za naprosté zbytečnosti a na které byste si rozhodně neměli žádné peníze brát. O co se tedy konkrétně jedná?

 • Vánoční a jiné dárky
 • Dovolené a pobyty
 • Kosmetické a jiné procedury

Využití věci by mělo trvat déle, než splácení

Zodpovědné úvěrování souvisí i s tím, jak dlouho budete danou věc splácet. Mnoho lidí automaticky bere nejdelší dobu, jelikož je spojena s nejmenší měsíční splátkou. Nejde však o nejlepší možnou cestu. Právě naopak. Zodpovědné úvěrování by mělo být spojeno vždy s jasným pravidlem. Nikdy by doba splácení neměla překročit dobu užívání věci. Jako příklad dobrého úvěru poslouží hypotéka. Tu splatíte a v nemovitosti budete třeba i několik dalších desítek let bydlet. A příklad špatného úvěru? Třeba koupě mobilu na splátky s pětiletým obdobím. To je doba, kdy většina mobilů je vyměněna, jelikož buď nevydrží, nebo už nevyhovují.

Nevytloukejte klín klínem

Zodpovědné úvěrování by nemělo být spojeno ani s tím, že si budete půjčovat na své předchozí dluhy. Mnoho lidí to dělá, a to hlavně ve snaze zvládnout svůj problém. Obecně je to špatné a ukazuje to spíše na nezodpovědnost. Uděláte to několikrát a rázem jste v úvěrové spirále, ze které už nebude úniku.

Pokud máte finanční problémy spojené s předchozími dluhy, je dobré řešit je raději kvalitnějšími cestami, jako je refinancování, nebo konsolidace. Vše proběhne pod záštitou a kontrolou konkrétní banky nebo nebankovní společnosti, čímž získáte více jistot, že vše proběhne v pořádku.

Berte jenom tolik, kolik potřebujete

Zodpovědné úvěrování souvisí i s tím, že se nebudete zadlužovat více, než musíte. Pokud potřebujete půjčit, spočítejte si, kolik přesně to bude. O tuto sumu si následně požádejte. Je chybou půjčovat si bez toho, aniž byste přesně věděli, kolik to má být. Stejně tak je velkou chybou půjčit si více, než skutečně potřebujete. Z jakého důvodu? Z každé byť jenom pouhé koruny platíte úrok. A ten se počítá každý den, po dobu, kterou budete splácet. Proto se navyšuje i suma, kterou zaplatíte poskytovateli půjčky navíc.

Roli hrají i poskytovatelé

Jak by mělo vypadat odpovědné půjčování právě z vaší strany, to již víte. Podstatnou roli v úvěrovém segmentu ale mají i samotní poskytovatelé. I ti by měli respektovat několik hlavních pravidel, které souvisí s jasnou odpovědností a férovým přístupem. Nyní se na ně podíváme.

Půjčovat každému bez prověření je špatné

V minulosti to skutečně byla realita. Ta už dnes přetrvává spíše jenom v pochybných oblastech úvěrových produktů, které nabízejí třeba lichváři. Mimo jiné i proto, že současné zákony byly upraveny a tak mají i poskytovatelé půjček prověřit své klienty, zda jsou schopni skutečně splácet své závazky. Pokud to neudělají, vystavují se riziku toho, že uzavřená smlouva může být neplatná. Mezi jasný příklad odpovědného půjčování patří prověření bonity žadatele, a to s ohledem na:

 • Výši finančního příjmu
 • Výši pravidelných výdajů
 • Finanční minulost

Předlužené osoby jsou odmítány

Zodpovědné úvěrování souvisí i s tím, že jsou zamítány žádosti těch osob, které můžeme zařadit do kategorie předlužených. Tedy těch osob, které už mají několik půjček a jejich rozpočet je vlivem splátek doslova na hraně. To znamená, že takové osoby by nemuseli mít z čeho splácet, což by je dostalo do ještě větších problémů. Zodpovědnost v tomto směru znamená nahlédnout do finančních registrů a zjistit ostatní půjčky, stejně jako zjištění, jak našponovaný je měsíční rozpočet domácnosti, nebo konkrétního jednotlivce.

Roli má i úrok a RPSN

Odpovědné úvěrování souvisí i s tím, jak je konkrétní půjčka výhodná. Samozřejmě vy jako klienti byste měli v ideálním případě projít několik nabídek a vybrat si tu, která bude s ohledem na úrokovou sazbu a také RPSN tou nejlepší. Vliv zde mají i samotní poskytovatelé. Když se podíváme na jejich porovnání, tak celkem dobré sazby nenabízí jenom menší banky, ale i velké nebankovní společnosti, nebo P2P půjčky. Toto má na celkovou budoucí odpovědnost vůči klientům poměrně velký vliv. To proto, že půjčka by mu měla hlavně co nejvýhodněji pomoci, nikoliv ho předlužit.

Nezapomínejme na transparentnost

I ta je nutností právě na straně poskytovatelů. Že je uváděný úrok i RPSN, to je jasná povinnost. A to ze zákona. Málokomu se vše dané sazby přepočítávat na požadovanou půjčku. Transparentnost proto souvisí s tím, že budou zveřejňovány související informace. A to :

 • Výše měsíční splátky
 • Celkově zaplacená suma
 • Přeplatek s půjčkou spojený

Jsou dokonce úvěrové produkty, kde to jinak nejde. Konkrétně se jedná o mikropůjčky. Vlivem toho, že jsou poskytovány na kratší období, vychází úroková sazba i RPSN nelogicky a astronomicky. Pokud by si chtěl klient snadno spočítat, kolik v reálu zaplatí, je to pro něho nemožné.

Jak by mělo vypadat zodpovědné úvěrování?
Ohodnoťe tento příspěvek


Upozornění: Poslední aktualizace tohoto článku proběhla 31/01/2018. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Dle novely zákona o spotřebitelském úvěru jsou všechny bankovní i nebankovní společnosti od 1.12.2016 povinné žádat doložení příjmů žadatelů o půjčku i nahlížet do registrů dlužníků. Je tak možné, že informace uvedené v tomto článku již nejsou aktuální.

Rychlá půjčka Okamžitá půjčka

Okamžitá půjčka

 • 500 Kč – 4 500 Kč
 • 1 – 30 dní
 • Vyřízení: do 24 hodin
 • Půjčka bez ručitele
 • Vyplacení na účet
 • Rychlé vyřízení
Online kontakt