Investice a spořicí účty patří mezi nejčastější způsoby ukládání financí

Publikováno: 19. January, 2016

Není žádnou novinkou, když prozradíme, že k nejoblíbenějším způsobům ukládání svých financí volí Češi spořicí účty a termínované vklady. Oba tyto způsoby preferuje zhruba 42% občanů. Do investic se odvažuje vložit své prostředky většina lidí, komodity pak zajímají 9% dotázaných.

Na co nejčastěji lidé spoří?

Obyvatelé České republiky šetří nejčastěji za účelem zajištění důchodového věku, protože se bojí toho, že jim pouhý důchod nebude stačit na zachování požadované životní úrovně. Na zajištění klidného stáří si peníze odkládá 65% respondentů, 25% spoří na koupi vlastního bydlení a pouhých 10% šetří na splnění svých snů. Uváděné výsledky vyplývají z celorepublikového průzkumu, jenž se týkal lidí ve věku 18 – 65 let a uskutečnil se mezi 20. a 30. prosincem. Během tohoto průzkumu bylo osloveno kolem 1050 respondentů.

Jak často lidé odkládají peníze bokem?

Drtivá většina si peníze odkládá v pravidelných úložkách – každý měsíc. Největšímu zájmu se těší termínované vklady, dále pak spořicí účty a investiční pojištění zaujímá třetí místo. Hned za nimi investují občané do komodit, nejčastěji se jedná o ropu, obiloviny, drahé kovy a diamanty. 15% Čechů spoří, jak se řekne „do ponožky“. Své peníze mají zkrátka doma. 6% občanů ukládá finanční prostředky do stavebního spoření a přibližně 5% má peníze uloženy na běžných účtech a stejný počet lidí odkládá na penzijní připojištění.

Investice dle charakteru

Obyvatelé České republiky šetří nejméně na běžných účtech. Ono se v podstatě není čemu divit. Výhodné zhodnocení financí na běžném účtu je utopie. Založení i vedení či zrušení běžného účtu je zdarma, což se nedá popřít. Na druhou stranu je to dnes již běžná praxe. Lidé přesouvají z tohoto důvodu volné peníze do výhodnějších depozitních produktů. Konzervativní investice zajišťují ne příliš vysoký, ale zato jistý výnos. Toho neváhá využít až 89% dotázaných. 11% obyvatel se neobává ani rizikovějších investic a razí heslo: kdo se bojí, nesmí do lesa.

Investice a spořicí účty patří mezi nejčastější způsoby ukládání financí
5 (100%) 1 vote


Upozornění: Poslední aktualizace tohoto článku proběhla 19/01/2016. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Dle novely zákona o spotřebitelském úvěru jsou všechny bankovní i nebankovní společnosti od 1.12.2016 povinné žádat doložení příjmů žadatelů o půjčku i nahlížet do registrů dlužníků. Je tak možné, že informace uvedené v tomto článku již nejsou aktuální.

Rychlá půjčka Okamžitá půjčka

Okamžitá půjčka

  • 500 Kč – 4 500 Kč
  • 1 – 30 dní
  • Vyřízení: do 24 hodin
  • Půjčka bez ručitele
  • Vyplacení na účet
  • Rychlé vyřízení
Online kontakt