I kontokorent může mít negativa. Jaká?

Publikováno: 5. March, 2018

Co je to kontokorent? Celkem specifický úvěr, který je však velmi populární. Pokud se podíváme na to, v čem se liší například od běžných spotřebitelských půjček, tak se jedná o tuto trojici věcí:

 • Je možné ho získat jenom v bance
 • Podmínkou je mít bankovní účet
 • Peníze se čerpají do mínusu

V praxi se tedy jedná o možnost takzvaného povoleného přečerpání bankovního účtu. Je schválený určitý limit, který je možné vyčerpat. Výhodou je zde hlavně to, že kontokorent poslouží jako finanční rezerva, stejně jako je pozitivem fakt, že úroková sazba je počítána výhradně jenom z vyčerpané sumy. Nikoliv ze sumy předschválené. Nejsou to ale jen výhod. Zapomínat nelze ani na negativa. Jaká to jsou?

Úroková sazba je vysoká

Když je vybírána půjčka, je nutné hledět na její výhodnost. Čím je nižší RPSN a čím je nižší úroková sazba, tím lépe. Nejlepší nabídky najdeme v segmentu hypoték, kde je možné získat úrokové sazby v řádech nižších jednotek procent. K nim se však bohužel sazba kontokorentů vůbec nepřibližuje. Právě naopak. Sice potěší, že úrok je počítán jenom z vyčerpané sumy, ale pokud jde o jeho sazbu, není vůbec příjemná. U mnohých bank je nutné počítat s tím, že se úrok u kontokorentu pohybuje okolo několika desítek procent. Je jasné, že tento úvěr nepatří k nejvýhodnějším. Na to je upozorňováno celkem pravidelně.

Nutností mohou být pravidelné splátky

I když to na první pohled vypadá, že kontokorent je finanční rezerva, kterou má pevně v rukou samotný majitel účtu, nemusí tomu tak být. Banky mohou mít podmínky, které souvisí s tím, že vyžadují pravidelné splátky. Tedy že vyžadují nutnost pravidelného splácení. Výše minimální měsíční splátky je obvykle stanovena procenty a vychází z toho, kolik je vyčerpáno. Pokud daná splátka není uhrazena, může to znamenat sankce, nebo dokonce zrušení kontokorentu.

Jsou tu ale i banky, které pravidelné měsíční splátky kontokorentu nevyžadují. To je na první pohled plus. Když se však více zahledíte do jejich podmínek, může být kontokorent spojený s jinou povinností. Jakou? Může být požadováno vyrovnání účtu, a to minimálně jednou ročně. To znamená, že majitel účtu a uživatel kontokorentu musí své konto jednou do roka dostat na nulu. Potom opět může čerpat. U velkých využitých částek, kde je účet delší dobu v mínusu, to může být velký problém.

Poplatek za přistavení je celkem častý

I když u spotřebitelských půjček poplatky mizí, u kontokorentu se mohou objevovat stále. Jednou z hlavních nevýhod je rozhodně takzvaný poplatek za přistavení kontokorentu. Kdy se platí? K jeho naúčtování dojde v tu chvíli, kdy si o kontokorent požádáte a ten je vám schválený. Jakmile máte daný limit na svém kontě, dojde i k odečtení tohoto poplatku. A to zcela automaticky, přímo z vašeho bankovního účtu. S tím je nutné u řady bank počítat. Také je dobré vědět, že tento druh poplatku může mít hned několik podob. O jaké se jedná?

 • Pevně stanovená částka
 • Procenta ze sjednaného úvěrového limitu
 • Kombinace obou

Zpoplatněna může být i obnova kontokorentu

Máte kontokorent na svém bankovním účtu sjednaný? Pokud ano, možná jste zaznamenali odečet výše uvedeného poplatku. S tím může souviset toho, že se pro vás nestane poplatkem jednorázovým, ale bude vám účtován pravidelně. U řady kontokorentů je nutné počítat s takzvanou obnovou. Jedná se o stav, kdy kontokorent budete mít rok, a následně bude obnovený a začne se počítat rok druhý. U některých bank to souvisí s tím, že bude účtován takzvaný obnovovací poplatek. I když vše proběhne v podstatě zcela automaticky, přesto za to budete muset zaplatit. Plusem však je to, že mnohdy jsou dané obnovovací poplatky nižší. A to hlavně proto, že zde bance nevznikají reálně jakékoliv náklady.

Jenom u některých účtů

Máte již delší dobu určitý bankovní účet a chcete si u něho sjednat kontokorent? Možná vás překvapí vyjádření banky, která může říci, že k danému typu účtu kontokorent nenabízí. Může se jednat třeba o spořicí účty, nebo jiné druhy bankovního konta. Abyste tedy kontokorent získali, bude nutné sjednat si u banky účet jiný, kdy už bude možné čerpat peníze do mínusu. V takovém případě je dobré popřemýšlet nad tím, zda by nebyla alternativou kreditní karta. I ta je úvěrem, který si lze charakterizovat jako účet s nulovým zůstatkem, ze kterého následně pomocí vydané karty čerpáte peníze.

Pozor na poplatky spojené s bankovním účtem

Toto negativum lehce souvisí s výše uvedeným. Pokud vám banka neumožní otevřít si kontokorent na současném účtu, ale doporučí jiný, je dobré zjistit si, jak to na něm je s poplatky. Nejenom, že můžete platit ty z kontokorentu. Nemusí být výjimkou ani to, že budete platit za daný účet. Tedy jeho klasické vedení. I když je stále více bank, u kterých jsou poplatky minulostí, musíme říci, že jsou i takové, kde jsou stále standardem. Jde tedy o poměrně nevýhodnou věc – zvláště, když budete mít tento účet jenom kvůli kontokorentu.

Výši kontokorentu stanoví banka

Jsou takové, které lákají i na milionové kontokorenty. Jde však stále o reklamní nabídky. Konkrétní výše je ovlivněna bonitou žadatele. S tím je dobré počítat. Obraty na účtu, příjem, ale i výdaje. Toto všechno hraje roli. Proto se může stát, že vám banka schválí jenom pár tisíc. I to je negativum. V takové podobě je kontokorent v podstatě zbytečný. To proto, že když vám bude chybět pár tisíc, tak lepší než nevýhodná rezerva může být oslovit své přátele, kteří vám jistě bez problémů tuto sumu půjčí.

I kontokorent může mít negativa. Jaká?
5 (100%) 1 vote


Upozornění: Poslední aktualizace tohoto článku proběhla 05/03/2018. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Dle novely zákona o spotřebitelském úvěru jsou všechny bankovní i nebankovní společnosti od 1.12.2016 povinné žádat doložení příjmů žadatelů o půjčku i nahlížet do registrů dlužníků. Je tak možné, že informace uvedené v tomto článku již nejsou aktuální.

Rychlá půjčka Okamžitá půjčka

Okamžitá půjčka

 • 500 Kč – 4 500 Kč
 • 1 – 30 dní
 • Vyřízení: do 24 hodin
 • Půjčka bez ručitele
 • Vyplacení na účet
 • Rychlé vyřízení
Online kontakt