Hypotéky pro cizince existují, ale mají svá omezení

Publikováno: 23. April, 2018

Když se podíváme na hypotéky obecně, a to na běžný profil žadatele, tak se jedná o člověka, který potřebuje peníze na:

 • Rekonstrukci
 • Stavbu
 • Koupi

Stejně tak se jedná o člověka, který má stabilní příjem a hlavně má tuzemské státní občanství. Je tedy Čech. Nutno říci, že v naší zemi žije celkem dost cizích státních příslušníků. I ti mohou mít zájem získat hypoteční úvěr. Mají šanci?

Existují hypotéky pro cizince?

Nejprve začneme zprávou, která spadá do kategorie těch pozitivních. Tedy informací o tom, že hypotéky pro cizince skutečně existují. Nutno ale říci, že nejsou tak rozšířené, stejně jako můžeme říci, že nejsou tak samozřejmé, jako hypotéka pro občana našeho státu. Cizinec tedy musí obejít několik bank, aby narazil na takovou, která mu vyjde vstříc. A to v tom, že danou hypotéku ve svém portfoliu má. To ale nezanesená, že ji skutečně získá. Hledí se totiž i k dalším věcem, a to proto, aby se co nejvíce minimalizovalo riziko. Primárně hraje roli typ pobytu.

Jaký pobyt může cizinec mít?

Jsou dva druhy, které přicházejí v úvahu. První nese označení jako přechodný pobyt. Jedná se o stav, při kterém je na cizince pohlíženo stále jako na celkem rizikového klienta. Cizinec, který má v České republice takzvaný přechodný pobyt, je charakteristický tím, že se na našem území zdržuje více než 30 dní a že zde má vyřízené různé administrativní náležitosti, které nemohou být realizovány bez registrace tohoto typu pobytu. Zároveň je nutné přihlédnout k tomu, že jde o cizince, který je na našem územní menší dobu, než pět let. Při posuzování hypotéky pro cizince se v případě přechodného pobytu hledí na to, kdy byl oficiálně schválený – kdy byla provedena registrace. Je rozdíl v termínu několika měsíců a v termínu několika let.

Pokud se podíváme na druhou možnost související s bydlením na našem území, tak jde o trvalý pobyt. Ten už je mnohem lepší, pokud je hypotéka pro cizince žádána. A to z důvodu, že trvalý pobyt může být cizinci přidělen až potom, co jeho přechodný trvá po dobu pěti let. Od té doby může požádat o schválení trvalého pobytu. Je jasné, že takový klient už je pro banky podstatně přijatelnější. Není se čemu divit, jelikož na našem území se zdržuje už pět let, stejně jako zde také pracuje a může zde mít i rodinu. Není tedy velké riziko spojené s tím, že by se jednalo o člověka, který by 5 let žil v zemi proto, aby zde následně realizoval úvěrový podvod. Jakmile cizinec trvalý pobyt získá, otevírají se mu i jiné možnosti, jako je:

 • Bezúplatná zdravotní péče pro něho i pro děti
 • Nárok na důchod a sociální dávky – důchod si můžete spočítat na důchodové kalkulačce
 • Možnost pracovat bez povolení ÚP

Jak je to s občanstvím?

Hypotéky pro cizince jsou tedy určené těm lidem, kteří zcela pochopitelně tuzemské státní občanství nemají. To ale neznamená, že ho nemohou získat. I zde je třeba splnit zákonné lhůty. A i zde je lhůta pětiletá. Od doby, kdy dojde ke schválení trvalého pobytu. Pokud i během dalších pěti let dělá cizinec vše, jako by byl v podstatě narozený u nás, může si požádat o tuzemské státní občanství. I když podle vzezření, místa narození nebo jiných ukazatelů bude cizincem, má české občanství a to znamená, že se na něho vztahuje už klasická varianta hypotéky, jako pro každého Čecha.

I zde je základem ověření bonity

Výše jsme popsali hlavní charakteristiku, kterou má hypotéka pro cizince na rozdíl od té, která je určená pro našince. Nutno dodat, že mezi další podmínky patří i nezbytné ověření bonity. To je v podstatě stejné, jako v případě žadatelů z řad českých občanů. Roli zde hrají tři konkrétní věci, a těmi je:

 • Výše pravidelného příjmu
 • Hodnota nemovitosti, kterou se bude ručit
 • Výše našetřené částky

Konkrétní skóring provádí každá banka individuálně a tak je nutné říci, že nejsou stanovené přesné parametry toho, kdy je bonita vyhovující a kdy nikoliv. Opět připomeňme, že tento stav se týká jak cizince, tak i občana tuzemské národnosti.

Záležet může i na zemi, ze které cizinec pochází

I když to z určitého pohledu může vypadat diskriminačně, cílem každé banky je především minimalizace rizika. Je tedy jasné, že určitou výhodu bude mít cizinec, jehož národnost je spojena nejenom s některým z evropských států, ale přímo se státem, který spadá do Evropské unie. Důvodem jsou samozřejmě otevřené hranice, určité možnosti spolupráce a tedy i možnost případného nalezení konkrétní osoby a vymáhání peněz.

Naprostým opakem mohou být cizince ze zemí takzvaného třetího světa. Ty mohou být pro banky rizikem, jelikož případný úvěrový podvod bude spojený jenom s velmi malou šancí na to, že se konkrétní osoba následně povede vypátrat, nebo že by se snad mohlo povést to, že se povede vymoci celá suma poskytnuté hypotéky. Jak je překážkou několik hranic, je to poměrně velký problém.

Nejenom v korunách

U cizinců při žádosti o hypotéku může být celkem běžnou situací, že ji nepožadují v českých korunách. Jelikož hypotéka v cizí měně je u bank celkem běžná, mohou ji požadovat například v eurech, nebo i v dolarech. Nemusí to být zase až tak nic výjimečného. Jsou totiž případy, kdy se jim to může i vyplatit. Ne proto, že je to jejich domácí měna a plánují peníze přelít do zahraničí. Může to být proto, že prodejce nemovitosti je také cizinec, kterému je možné v této měně zaplatit. To je pro obě strany výhodné v tom, že tak nesnižují celkovou částku vlivem nevýhodného kurzu. Zvláště v případě, kdy oba dva disponují právě zahraničním bankovním účtem.

Hypotéky pro cizince existují, ale mají svá omezení
5 (100%) 2 votes


Upozornění: Poslední aktualizace tohoto článku proběhla 23/04/2018. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Dle novely zákona o spotřebitelském úvěru jsou všechny bankovní i nebankovní společnosti od 1.12.2016 povinné žádat doložení příjmů žadatelů o půjčku i nahlížet do registrů dlužníků. Je tak možné, že informace uvedené v tomto článku již nejsou aktuální.

Rychlá půjčka Okamžitá půjčka

Okamžitá půjčka

 • 500 Kč – 4 500 Kč
 • 1 – 30 dní
 • Vyřízení: do 24 hodin
 • Půjčka bez ručitele
 • Vyplacení na účet
 • Rychlé vyřízení
Online kontakt