Hlavní problémy OSVČ při žádosti o půjčku

Publikováno: 21. December, 2017

OSVČ neboli osoby samostatně výdělečně činné patří mezi podnikatelské subjekty, které většinou řadíme do skupiny menších podnikatelů. Pracují hlavně sami na sebe, což znamená, že jsou vždy jenom svým vlastním pánem. Jelikož i oni mohou často potřebovat půjčku, přichází na řadu otázka, zda jsou oproti běžným zaměstnancům nějak znevýhodněni, nebo nikoliv. Odpověď je celkem prostá – nevýhod podnikání jako OSVČ je v souvislosti s půjčkou několik. Společně si zmapujeme a podíváme se i na to, jak se zachovat, abyste některé problémy zmírnili.

Výdajový paušál je největším problémem

Kdo podniká, ten pojem výdajový paušál jistě velmi dobře zná. Je možností, jak zajímavým způsobem vytvářet výdaje, i když reálně nejsou. A díky tomu lze pochopitelně ušetřit i zajímavé peníze na daních. Jedná se o postup, který je zcela legální a který umožňuje současná legislativa. Když se na výši paušálů podíváme, jsou celkem vysoké.

 • 80 % – u řemeslných živností, zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství
 • 60 % – u živností volných, vázaných i koncesovaných
 • 40 % – u samostatné činnosti, na kterou nemusí být živnost

V praxi to znamená, že živnostník vydělá například 1 milion korun. Uplatní paušál a tím vytvoří daňový základ. Tedy papírový výdělek, i když v reálu si ponechal třeba i celý milion, protože reálný výdaj neměl žádný. Většinu poskytovatelů však zajímá ona suma v daňovém přiznání, která může být jenom 200 000 Kč. A jak toto řešit? Nevyužívat paušálních výdajů a uplatňovat ty reálné – které jsou nižší.

Pozor na nepravidelné výše příjmů

Je to častý jev například u sezonních prací. Od prvních teplých dní se pracuje doslova od rána do večera. A to po celé jaro, léto, až do prvního sněhu. V zimě jsou to jenom drobné zakázky, když počasí dovolí pracovat. Problém zde nastává ve chvíli, kdy musí podnikatel uvádět nejenom souhrnný příjem za celý rok, ale i dílčí příjem za konkrétní měsíce. V těch zimních tak výše příjmu rapidně klesne, oproti měsícům letním. Že je to něco zcela běžného, a že v létě jsou příjmy nadprůměrné, to málokoho zajímá. Někteří poskytovatelé totiž neberou v potaz klasický průměr, ale mohou vyškrtávat nejlepší a nejhorší měsíce, nebo přihlížejí jenom k těm, kdy se vydělává nejvíce – kvůli minimalizaci svých rizik.

U běžných zaměstnanců toto nehrozí, jelikož zde jsou výkyvy ve stokorunách až tisících, v závislosti na tom, kolik má měsíc dnů. A jak ideálně tento problém řešit? Nejlépe rozložit fakturaci na celý rok – pozor však na zákony, které se týkají vedení účetnictví, a také DPH.

Ještě nemáte daňové přiznání?

Do skupiny OSVČ se řadí nejenom ti, kteří svou činnost realizují velmi dlouho, tak i ti, kteří podnikají jenom několik měsíců. U zaměstnanců taková délka práce může postačit, jelikož předloží tři výplatní pásky, smlouvu, a peníze jsou jeho. A jak je to u podnikatele? U některých poskytovatelů má smůlu, jelikož ti budou chtít výhradně jenom daňové přiznání. A tak bude muset počkat do ledna, kdy ho konečně podá a poté předloží.

Druhou možností jsou tací poskytovatelé, kterým mohou stačit jenom vydané faktury za určité období. Vytáhnout je z účetního programu není žádným problémem. Ani to ale nemusí být volná cesta k půjčce. Proč? Roli mohou hrát výkyvy fakturovaných částek v různých měsících, stejně jako ta hlavní věc, kterou je krátká doba podnikatelské aktivity.

Podnikatelé mají nejistou budoucnost

Když se podíváme na klasického zaměstnance, tak ten často musí kromě potvrzení o příjmu dokládat i pracovní smlouvu. Pokud je na dobu neurčitou, má vyhráno. Proč? Znamená to:

 • Že má jistotu dlouhodobého zaměstnání
 • Že v případě výpovědi dostane odstupné
 • Že se osvědčil a ve firmě je důležitý

A jak je na tom z tohoto pohledu podnikatel? Živnost v podstatě může ukončit ze dne na den. To je celkem velké riziko. I když výpověď může podat i zaměstnanec, stále má nárok na podporu v nezaměstnanosti. Podnikatel však svou živnost ukončí nebo pozastaví, a rázem je bez příjmu. Sice má možnost o podporu také žádat, ale vzhledem k přiznané skutečné mzdě, nebo k výši odvodů, to nebude nijak velká suma. A proto je OSVČ v porovnání se zaměstnancem rizikovým klientem.

Co když máte jenom několik klientů?

Ani to není nijak výjimečný stav. Je naopak poměrně častý. Mnoho freelancerů, tedy podnikatelů na volné noze, pracuje externě jenom pro pár velkých firem. Jsou ta plně vytíženi a příjmy odpovídají jejich požadavkům. A právě to může být z hlediska posuzování bonity problém. Zjistí se to celkem jednoduše, a to ve chvíli nutnosti doložit faktury. Poskytovatel půjčky může mít obavy z toho, že pokud se spolupráce s jedním dodavatelem ukončí, rázem se to výraznou měrou podepíše na výši příjmů. Proto doporučíme rozšířit si portfolio klientů o několik dalších. Jde o rozložení případného rizika, a banka nebo nebankovní společnost na vás už budou hledět lepším pohledem.

Co když jste ještě nezačali?

Když budete hledat půjčky pro začínající podnikatele, velmi často se setkáte s nabídkami, které vypadají velmi dobře. Jakmile se o ně začnete zajímat více, zjistíte, že bez historie a peněz půjčku nedostanete. Jenom velmi málo začínajících podnikatelů má šanci. A to ještě, pokud mají brilantní byznysplán, prokazatelně životaschopný nápad, našetřené finance ideálně ještě ručitel, nebo možnost ručení. Ani v takovém případě ale výše poskytovaných peněz není nijak závratná. Když s podnikáním teprve začínáte, raději se smiřte s tím, že půjčku nezískáte.

Hlavní problémy OSVČ při žádosti o půjčku
5 (100%) 4 votes


Upozornění: Poslední aktualizace tohoto článku proběhla 21/12/2017. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Dle novely zákona o spotřebitelském úvěru jsou všechny bankovní i nebankovní společnosti od 1.12.2016 povinné žádat doložení příjmů žadatelů o půjčku i nahlížet do registrů dlužníků. Je tak možné, že informace uvedené v tomto článku již nejsou aktuální.

Rychlá půjčka Okamžitá půjčka

Okamžitá půjčka

 • 500 Kč – 4 500 Kč
 • 1 – 30 dní
 • Vyřízení: do 24 hodin
 • Půjčka bez ručitele
 • Vyplacení na účet
 • Rychlé vyřízení
Online kontakt