Fixace a předfixace hypotéky – kdy, kde a na jak dlouho sjednat?

Publikováno: 10. October, 2017

Nejlepší, nejdoporučovanější a také nejvýhodnější úvěr na bydlení? Je to rozhodně hypotéka. Jejím lákadlem je dnes hlavně to, že dokáže financovat bydlení bez ohledu na to, co vlastně zamýšlíte. I když se jedná o úvěr účelový, můžete pomocí ní financovat:

 • Koupi nemovitosti
 • Rekonstrukci nemovitosti
 • Stavbu nemovitosti

Hlavní věci, na které hledět, zná většin a lidí. Je to především úroková sazba, poplatky, nebo podmínky získání. K tomu všemu přidejme i další dva pojmy. Je to fixace a předfixace. Právě na ně se společně podíváme.

Čeho se fixace i předfixace hypotéky týká?

Kdo si hypotéku ještě nikdy nebral, ani nad ní neuvažoval, pro toho mohou být dané pojmy zcela nové. Čeho se týkají? Jsou to úrokové sazby. V praxi tedy můžeme mluvit spíše o fixaci úrokové sazby, než hypotéky jako takové. Už tento název potom poměrně dobře napovídá, o čem je řeč. Fixace je tedy smluvní ujednání o tom, že úrok budete mít po stejnou dobu stále na stejné výši a nebude se měnit.

Pokud jde o předfixaci, tak zde nemluvíme v podstatě o ničem jiném. Jenom s tím rozdílem, že hledíme do budoucna. Berou se v potaz stávající úrokové sazby, kdy je možné si domluvit, že je budete mít v budoucnu. Jde tedy o krok, kterým se pojistíte proti tomu, aby byla vaše úroková sazba vyšší. Na druhou stranu ale může být i nižší.

Jakou fixaci doporučíme?

Poměrně záludná otázka, na kterou není jednoduché odpovědět. Když se podíváme na aktuální výhledy, může to znamenat, že se úroky u hypoték budou zvedat. Velký vliv na to má hlavně navýšení sazeb u samotné České národní banky. I když není nijak podstatné, jde o krok, který může následující měsíce, ale i roky ovlivnit. Také je dobré přihlédnout k další řadě věcí, jako je dostupnost hypoték v souvislosti s podmínkami získání. Ty jsou mnohem přísnější, než v minulosti.

Z daných věcí potom plyne, že aktuálně je dobré volit fixaci spíše delší. Dá se očekávat, že úroky půjdou nahoru a tak může delší fixace hypotéky pomoci k tomu, že bude tento úvěr stále výhodný. Neopomíjejme ale ani pojem předfixace hypotéky. Zde doporučujeme neváhat a sjednat si ji co nejdříve.

Kdy je sjednávána fixace hypotéky?

Jelikož je fixace hypotéky přece jenom známější věcí, začneme právě zde. Její sjednání jde ruku v ruce se sepsáním zcela nové smlouvy. Jedním z parametrů je potom i fixace daného úroku. Záleží jenom na bance a požadavcích klienta, jaká bude sjednána. Může se jednat o měsíce, roky, ale i desítky let. Samozřejmě délka fixace může ovlivnit i to, jak velký úrok je v danou chvíli zafixován. Je to z důvodu, že s ohledem na své budoucí výhledy nechce banka na hypotéce tratit.

Z výše uvedeného plyne, že primárně je fixace hypotéky sjednávána s novými klienty, kteří ještě hypotéku nemají a berou si ji. Není to ale jediný případ. Nelze opomíjet také chvíli, kdy původní fixace vyprší a uzavírá se nová smlouva. Buď u stejné banky, nebo v případě refinancování u jiné. I v takovém případě lze úrok na následující měsíce či roky opět zafixovat.

Kdy je sjednávána předfixace hypotéky?

Nyní k druhému, a to také méně známému pojmu. Takzvaná předfixace hypotéky je dostupná jenom tomu, kdo již hypotéku má. Jde o postup, pomocí kterého si zajistíte, že za několik měsíců, nebo i let budete mít ten úrok, který je aktuální nyní. To však nemůže uskutečnit osoba, která ještě hypotéku nemá. Předfixace je dostupná jenom tomu, kdo již tento úvěrový produkt sjednaný má. A to pochopitelně ještě za podmínky, že se blíží konec klasické fixace.

Aby bylo vše lépe pochopitelné, podíváme se na příklad. Jestliže vám od této chvíle za jeden rok končí původní fixace, je možné sjednat předfixaci. Bude to znamenat, že za rok, až se bude vaše úroková sazba měnit, tak dosáhnete na tu, která je aktuální právě dnes – takto jste si to díky předfixaci smluvně ujednali.

Ne každá banka tuto možnost nabízí

I když to zní jednoduše, ne každá banka danou možnost předfixace nabídne. Je mnoho lidí, kteří při výběru hypotéky pochopitelně myslí na hlavní věci, jako je:

 • Výše úrokové sazby
 • Podmínky získání
 • Možnosti čerpání

Zajímat se o předfixaci tedy nenapadne každého. Není ale důvod zoufat. Opět můžeme zmínit možnost refinancování – tedy převedení hypotéky jinam. Zvýhodnit si ji můžete nejenom ve chvíli, kdy klasická fixace končí. Dané zvýhodnění si lze v podstatě pojistit. Stačí kontaktovat banky a poptat se, zda možnost předfixace nabízí. Pokud ano, už lze konkrétně jednat. A to tak, že si porovnáte jednotlivé možnosti, které zde na vás v budoucnu čekají. U té nejvýhodnější sepíšete vše potřebné. Až nastane doba konce klasické fixace, svou hypotéku převedete k této bance. Jednoduché a efektivní.

Na závěr dodejme, že i když se nyní očekává mírný růst, neznamená to, že se dané prognózy nutně vyplní. V případě, že ano, je předfixace dobrým krokem. Když tomu bude jinak, bohužel šlo z vaší strany o krok, kterým jste si hypotéku do budoucna znevýhodnili. I proto je na místě před samotným podpisem ještě konzultace se skutečným odborníkem. Ten dokáže dát objektivní rady s ohledem na konkrétní období, ale i vaši situaci, nebo její budoucí výhled.

Fixace a předfixace hypotéky – kdy, kde a na jak dlouho sjednat?
5 (100%) 3 votes


Upozornění: Poslední aktualizace tohoto článku proběhla 10/10/2017. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Dle novely zákona o spotřebitelském úvěru jsou všechny bankovní i nebankovní společnosti od 1.12.2016 povinné žádat doložení příjmů žadatelů o půjčku i nahlížet do registrů dlužníků. Je tak možné, že informace uvedené v tomto článku již nejsou aktuální.

Rychlá půjčka Okamžitá půjčka

Okamžitá půjčka

 • 500 Kč – 4 500 Kč
 • 1 – 30 dní
 • Vyřízení: do 24 hodin
 • Půjčka bez ručitele
 • Vyplacení na účet
 • Rychlé vyřízení
Online kontakt