Finanční rezerva ve formě půjčky – jakou možnost vybrat?

Publikováno: 27. October, 2017

Kdykoliv v našem životě se může stát situace, kdy bude třeba mít k dispozici finanční částku na řešení určitého problému. Když se podíváme na to, co dnes jasně doporučují odborníci, tak se jedná o tvorbu finančních rezerv z peněz, které se nám povede ušetřit. Ne vždy každý takovou sumu má. Proto může přicházet v úvahu ještě jedna možnost, kterou je finanční rezerva ve formě půjčky. Jaké jsou aktuální možnosti, kterých je možné v dnešní době využít? Podívejme se.

Kontokorent

Klasika známá z bankovního segmentu. Kontokorent není ničím jiným, než povolení přečerpání účtu do mínusu. Klasický běžný účet nedovolí vyčerpat více, než kolik máme na kontě nastřádáno. Když je schválený kontokorent, je možné jít i do mínusu. I proto je to celkem zajímavá finanční rezerva, která se může hodit právě ve chvíli, kdy se nečekaně dostaneme do problémů

Výhody kontokorentu jsou spojené s tím, že může být na bankovním kontě předschválený třeba i několik let a je na každém, zda se ho rozhodně využívat, nebo nikoliv. Pozitivem je též to, že případný úrok se neplatí ze schválené sumy, ale jenom z toho, co je reálně vyčerpáno. Na druhou stranu úroky bývají oproti běžným půjčkám vyšší. V čem se tato finanční rezerva však neliší, to jsou podmínky získání. Roli hraje hlavně výše příjmu, schopnost splácet a finanční minulost. Čím vyšší bonity klient dosáhne, tím větší suma mu je schválena.

Kreditní karta

Mnoho lidí nemusí mít jasno v tom, jaké rozdíly má debetní a kreditní karta. Ta první je nástrojem k čerpání peněz z účtu, zatímco ta druhá je úvěrem. A ten může sloužit jako finanční rezerva. Kreditní karty bývají spojeny se sólo účtem, kde je předschválený konkrétní úvěrový limit. Ten je následně prostřednictví karty čerpán. Samozřejmě ideální je jeho využití v době finanční nouze. Dnes se kreditka stává poměrně přirozenou součástí úvěrového trhu. Je to dáno hlavně pro její výhody, kam může patřit:

 • Bezúročné období
 • Minimální výše splátek
 • Odměny za platby v obchodech

Kdo se ji naučí používat, bude peníze včas vracet a rozmyslí si jednotlivé výběry, tomu může dobře posloužit. Jinak se může jednat i o něco, co člověka zadluží. Pokud je vyčerpáno bezúročné období, nejsou úrokové sazby nijak malé. Také je třeba často dodržovat nutnost pravidelných splátek. U lidí s dobrou finanční gramotností však bývá poměrně dobrým pomocníkem, jak může být k dispozici finanční rezerva ve formě půjčky.

Credit Limit

Jedná se o konkrétní produkt, se kterým přichází Ferratum Bank. Postupně se však objevují i různí konkurenti a tak se dá očekávat, že v budoucnu bude tato finanční rezerva poměrně běžným standardem. O co se jedná? Jde o schválený úvěrový limit, který však není nijak spojený s vaším bankovním kontem. Vše funguje virtuálně, v rámci vašeho uživatelského účtu u této dnes již banky, dříve nebankovní společností. Zajímavostí tohoto produktu je to, že v rámci daného limitu můžete kdykoliv a neomezeně čerpat. Stačí si požádat o konkrétní sumu, která je ihned zaslána na váš bankovní účet. A to samozřejmě jak bez schvalovacího procesu, tak bez jakýchkoliv prodlev. Pozor však i na několik negativ, které se k této možnosti vážou. Sem se řadí:

 • Maximální dostupná suma je 25 000 Kč
 • Při výběru je třeba uhradit jednorázový poplatek
 • Absence bezúročného období

I přes negativa se jedná o celkem zajímavou možnost. Hlavně pro toho, komu banka neschválí kontokorent, nebo mu není vydána kreditní karta. V tomto případě jsou podmínky mnohem benevolentnější, což umožní získat finanční rezervu i klientům s horší bonitou. Potvrzuje to i fakt, že daný poskytovatel je jedním z nejznámějších hráčů v segmentu mikropůjček. Takto poměrně zajímavým způsobem rozšiřuje oblast svého působení.

Revolvingový úvěr

Jde o poměrně specifický produkt, který má velmi blízko k samotnému kontokorentu. Známý je hlavně z podnikatelského segmentu, kde dokáže pomoci při řešení nedostatku provozního kapitálu. Nejsou to ale jenom podnikatelé, kteří si mohou o revolvingový úvěr zažádat. Stejně tak může být dostupný i běžným osobám, kteří chtějí mít finanční rezervu. Na rozdíl od kreditních karet nebo kontokorentu je však tento úvěr spojený se situací, kdy bude finanční rezerva potřeba třeba v následujících týdnech, nebo měsících. Mít tuto půjčku předschválenou se hodí ve chvíli, kdy plánujete určitý výdaj, ale ještě nevíte přesně, jak bude velký a zda na něho budete mít. Pokud k tomu dojde, je revolvingový úvěr možností, jak odčerpat požadovanou částku. Samozřejmě stejně jako u jiných úvěrových rezerv, i zde se úroková sazba vztahuje jenom na částku, kterou budete mít vyčerpanou – nikoliv na celý schválený limit.

Související články:

Půjčka s postupným čerpáním

Zajímavá možnost známá hlavně v případech, kdy chcete investovat do svého bydlení. Typickým příkladem je půjčka ze stavebního spoření, nebo účelové spotřebitelské půjčky podobného typu. Jejich charakteristikou je to, že vám mohou být schváleny, ale začít čerpat je budete moci až za několik dní, týdnů, měsíců, a v některých případech třeba i let. Stejně tak platí, že zde není jasná povinnost jejich plného vyčerpání. Hodí se je mít k dispozici ve chvíli, kdy plánujete investice do bydlení, ale nevíte, na kolik se přesně vyšplhají. Takováto finanční rezerva vám pomůže je pokrýt, a to bez nutnosti se jakkoliv omezovat. Vzhledem k charakteristice ale mluvíme spíše o půjčce, která je specifického rázu. Na běžné finanční problémy, které mohou nastat, se zase až tak nehodí.

Finanční rezerva ve formě půjčky – jakou možnost vybrat?
5 (100%) 2 votes


Upozornění: Poslední aktualizace tohoto článku proběhla 27/10/2017. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Dle novely zákona o spotřebitelském úvěru jsou všechny bankovní i nebankovní společnosti od 1.12.2016 povinné žádat doložení příjmů žadatelů o půjčku i nahlížet do registrů dlužníků. Je tak možné, že informace uvedené v tomto článku již nejsou aktuální.

Rychlá půjčka Okamžitá půjčka

Okamžitá půjčka

 • 500 Kč – 4 500 Kč
 • 1 – 30 dní
 • Vyřízení: do 24 hodin
 • Půjčka bez ručitele
 • Vyplacení na účet
 • Rychlé vyřízení
Online kontakt