Dobré a špatné půjčky od soukromých osob

Publikováno: 9. August, 2018

Kam je dnes možné dojít si pro půjčku? A kde je možné si požádat? Většina lidí dnes zná hlavně banky a dále nebankovní společnosti. Nejedná se ale o možnosti jediné. Ještě je tu segment, který e označený jako půjčky od soukromých osob. I tento segment může být celkem zajímavý, stejně jako může být celkem bohatý, pokud jde o jednotlivé možnosti půjček. Rozdělit je lze na ty dobré a dále také na ty špatné. Společně se podíváme na obě dvě skupiny detailněji.

P2P půjčky

První možnost, na kterou se podíváme společně, jsou P2P půjčky. Jedná se o půjčky od soukromých osob, které jsou v posední době poměrně populární. Jak ve světě, tak pochopitelně také u nás. P2P půjčky jsou unikátní v tom, že peníze skutečně půjčují reální lidé, ale přímo s žadatelem nepřijdou do styku. Vše se odehrává skrz konkrétní platformu, čímž je zajištěna určitá anonymita. Určitě se jedná o variantu, kterou můžeme označit jako variantu dobrou. Je s tím spojeno hned několik výhod, a to:

 • Nízká úroková sazba
 • Rychlé vyřízení
 • Zajímavý výběr částek

Opomenout nelze také to že P2P půjčky jsou oblíbené jak u zájemců o peníze, tak i u lidí, kteří peníze mají. Ty se zde řadí do kategorie takzvaných investorů, kteří peníze poskytují a tím dané finance také zhodnocují.

Půjčky od lichvářů

Nyní se podíváme na variantu, která rozhodně není nijak dobrá. Doslova o ní můžeme říci, že je vhodné se jí vyhnout. Půjčky od lichváře jsou tím nejhorším, co je dnes na trhu k dispozici. Sice se jim vláda současnými zákony snaží zabránit, ale na druhou stranu nelze opomíjet to, že dané možnosti jsou spíše na hraně zákona. Existují, i když mnohdy nejsou spojovány s veřejnou nabídkou. Když jde o hlavní negativa, obvykle sem patří:

 • Až likvidační úroky
 • Nevybíravé vymáhání
 • Vysoké sankce za nesplnění termínu

Proč mnohé lidi tak lákají? Je to dáno tím, že půjčky od lichvářů jsou nejčastěji nabízeny problémovým klientům. Toho, koho odmítnou banky a nebankovní společnosti, hledá u lichváře cestu k penězům. Ten příliš nezjišťuje bonitu, jelikož rizika kompenzuje úrokem a přístupem. Mnohdy se lidé i kvůli malý půjčkám zadluží a celý život.

Přímí investoři

Tak se mnohdy označují ti, kteří nabízejí lidem, že jim půjčí peníze. Nejde tedy o nebankovní společnosti, ale o soukromé osoby, které vystupují v roli investorů. Ti se rozhodli půjčovat své peníze nikoliv prostřednictví P2P platformy, ale napřímo. Na rozdíl od klasických lichvářů obvykle nešlo o ta nevýhodnou půjčku, ale jelikož se mluví o segmentu nebankovním, úplně ideální možnost to přece jenom také není. Lákají spíše benevolentní podmínky, než to, že by byly s půjčkou spojeny nízké úroky.

Opomenout nelze ani fakt, že v poslední době přímí investoři téměř vymizeli. Ten důvod toho je celkem jasný. Když se podíváme na poslední novelizace našich zákonů, tak je třeba říci, že nyní musí poskytovatelé výrazněji ověřovat žadatele o peníze, stejně jako je jejich povinností tak mít licenci. Podmínky pro její získání nejsou úplně jednoduché a tak je jasné, že kdo měl peníze, přesunul se spíše do P2P segmentu. I proto, že danou možnost lze označit za přece jenom jednodušší a také za dost možná méně rizikovou.

Některé nebankovní společnosti

Je sice pravdou, že mapujeme půjčky od soukromých osob, ale zároveň musíme říci, že aniž si to někteří uvědomují, tak si je berou, už když si žádají u nebankovních společností. Existuje totiž platforma známá jako Mintos, která je určená pro investory, kteří chtějí zhodnotit své peníze právě investicemi do půjček. Vše je založeno na tom, že žadateli sice oficiálně půjčuje konkrétní nebankovní společnost, ale v praxi dochází k tomu, že v dané půjčce má své finance vloženy soukromá osoba. O tom však žadatel jenom málokdy ví. Když se podíváme na několik nejznámějších, tak sem patří:

 • Acema
 • Credit Star
 • Extra finance

Daný princip je zcela anonymní a daní investoři jsou kompletně skryti. Navíc si jednotlivé nebankovní společnosti sami určují, s jakými podmínkami úvěru přijdou. Na investorech je jenom to, zda do půjčky vloží nebo nevloží peníze. Kdo si bere půjčku od některé společnosti z dané trojice, nebo z řady jiných půjček, ten by měl mít na paměti to, že reálně mu půjčují soukromé osoby.

Přátelé, rodina, známí

Ano, i toto jsou půjčky od soukromých osob. Velkým pozitivem samozřejmě je to, že nejsou nijak regulované. A tak záleží jenom na konkrétní osobě, zda peníze půjčí, nebo zda je naopak nepůjčí. V praxi mluvíme o to, že se každý z rodiny, každý ze známých i s přátel sám rozhodne, zda někomu peníze půjčí, nebo nikoliv. Pokud úrok také nijak nesouvisí s případnou lichvou, je na dané osobě, za kolik peníze poskytne. Pro žadatele je právě oblast rodiny a přátel nejlepší cestou, jak si půjčit. Je to proto, že jde obvykle o možnost nejvýhodnější.

Opomenout nelze také to, že půjčky od rodiny mají své nevýhody. V první řadě v tom, že mohou celkem výrazně narušit celkové rodinné vztahy, které v domácnosti panují. Bez ohledu na to, zda jsou nebo nejsou spláceny. Dále nelze opomenout ani to, že mnohdy s nimi není spojený záznam ani dokument. I toto může být rizikem. My doporučujeme trvat alespoň na směnce, díky které je jasno, kolik peněz je třeba vrátit. Nutno říci, že když není dokument, může jedna strana tvrdit že nic nedostala a ta druhá může zase tvrdit, že poskytla úplně jinou částku, než o které se mluví. Jde sice o rodinu, ale je mnoho případů, kdy to při následné řešení situace tak nevypadalo.

Dobré a špatné půjčky od soukromých osob
5 (100%) 1 vote


Upozornění: Poslední aktualizace tohoto článku proběhla 09/08/2018. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Dle novely zákona o spotřebitelském úvěru jsou všechny bankovní i nebankovní společnosti od 1.12.2016 povinné žádat doložení příjmů žadatelů o půjčku i nahlížet do registrů dlužníků. Je tak možné, že informace uvedené v tomto článku již nejsou aktuální.

Rychlá půjčka Okamžitá půjčka

Okamžitá půjčka

 • 500 Kč – 4 500 Kč
 • 1 – 30 dní
 • Vyřízení: do 24 hodin
 • Půjčka bez ručitele
 • Vyplacení na účet
 • Rychlé vyřízení
Online kontakt