Co vše může obsahovat RPSN?

Publikováno: 13. Prosinec, 2016

Výhodnost půjček je to hlavní, na co bychom měli při našem výběru primárně hledět. Pokud je dnes ideální ukazatel, je to RPSN. Jedná se o roční procentuelní sazbu nákladů. Zatímco v minulosti byl tento ukazatel dostupný jenom u klasických půjček, aktuálně máme možnost zjistit ho i v případě, kdy máme zájem sjednat si hypotéku. A to je pro mnohé velké plus. Aby bylo skutečně jasné, proč je ideální sledovat právě tuto sazbu, podíváme se společně na to, co obsahuje.

Co vše může obsahovat RPSN?

Úroková sazba

Ano, i samotný úrok RPSN obsahuje. Pokud se na úrokovou sazbu podíváme blíže, jedná se o procentuální hodnotu, kterou bývá určeno právě ono navýšení. Tedy to, kolik zaplatíme navíc poskytovateli za to, že si právě u něho konkrétní půjčku vezmeme. Úrokové sazby jsou dnes u půjček klasikou. Účtují je všechny segmenty úvěrových produktů na našem trhu. Sem můžeme zařadit:

Pokud vybíráme tu pravou, můžeme primárně hledět na tuto hodnotu. Jelikož ale úrok zahrnuje i roční procentuální sazba nákladů, není vždy nutné hlídat dvě hodnoty, jelikož plně postačí ta, které aktuálně věnujeme tento článek.

Platby spojené s pojištěním

Mnoho poskytovatelů nám nedá půjčku bez pojištění, které by nás mělo primárně chránit ve chvíli, kdy nebudeme schopni peníze splácet. O tom, zda se pojistka hodí nebo nehodí, zde polemizovat nebudeme. Podíváme se totiž na to, že právě platby s pojistkou spojené jsou v konkrétním RPSN také zahrnuté. Díky tomu opět platí, že v podstatě nemusíme hlídat jejich konkrétní výši, protože z roční procentuelní sazby nákladů jednoduchým způsobem zjistíte, o kolik bude právě naše konkrétní půjčka navýšena. Samozřejmě tam, kde pojištění není nutné, může RPSN vycházet lépe, protože zde tato platba zahrnuta nebude.

Poplatky spojené s vedením úvěrového produktu

Ty jsou poměrně časté, a to hlavně v některých bankách. Je to dáno tím, že jednou z podmínek poskytnutí daného úvěru je i to, že u dané banky musíme mít zřízen osobní nebo podnikatelské úvěrové konto. Jedná se o účet, na který nám nejenom požadované peníze přijdou, ale ze kterého je velmi často musíme také splácet. Samozřejmě vedení daného účtu nemusí být zdarma. A tak se daný poplatek obvykle maskuje za vedení úvěrového produktu. V takovém případě je třeba mít jistotu v tom, že i tento pravidelný měsíční, nebo roční poplatek bude sazba RPSN obsahovat a my tak lépe zjistíme celkovou výhodnost půjčky.

Poplatky obecně

Když jsme začali mluvit o poplatcích, je třeba podívat se i na ty ostatní, které nám mohou být u některých poskytovatelů půjček účtovány. I zde je jistotou to, že musí být v roční procentuální sazbě nákladů, tedy v konkrétním RPSN zaúčtovány. Podíváme-li se na dané poplatky blíže, tak zde jsou obsaženy nejenom ty, které můžeme uhradit jednorázově, tak i takové, které můžeme hradit pravidelně, po dobu splácení celého úvěrového produktu. Mezi nejznámější dnes patří:

  • Poplatek za podání žádosti o úvěr
  • Poplatek za vyřízení úvěru
  • Poplatek za poskytnutí úvěru

Stejně tak můžeme znát ale i několik dalších poplatků, které mohou být spojeny třeba s částečným, stejně jako mohou být spojené například s celkovým předčasným splacením. Pozitivem poslední doby je to, že se od daných poplatků už poměrně hojně upouští.

Další platby s půjčkou spojené

Různí poskytovatelé úvěrů jsou skutečně celkem vypočítaví, což samozřejmě značí, že mohou klientům účtovat skutečně různé věci, a to ve snaze o to, aby na nich vydělali. Zákony jsou v tomto směru celkem nekompromisní a tak platí, že i jakékoliv další účtované platby musí být bezpodmínečně v RPSN uvedeny. A to zlepšuje orientaci každého spotřebitele – tedy osoby, která uvažuje nad konkrétní půjčkou.

Jaké RPSN je to pravé?

Máme zmapováno, co vše RPSN obsahuje, nebo může obsahovat. Nyní se proto podívejme i na to, jaké je vlastně to skutečně pravé. Zde je odpověď jednoduchá. Roční procentuální sazba nákladů je vždy účtována v procentech, aby se dalo ihned spočítat, o kolik se navýší půjčená částka. Pokud půjčku hledáte, je ideální dívat se na takové RPSN, které je to nejnižší. Pokud se podíváme na současné bankovní nabídky, může být v některých případech ve výši nižších jednotek procent. A to je rozhodně ideální hodnota. Podívat se ale můžeme i do nebankovního segmentu, kde je u mikropůjček možnost prvního úvěru zcela zdarma. Zde budou klienti potěšeni tím, že RPSN zde může mít onu magickou hodnotu, kterou je skutečně nula.

Co vše může obsahovat RPSN?
5 (100%) 1 vote


Upozornění: Poslední aktualizace tohoto článku proběhla 13/12/2016. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Dle novely zákona o spotřebitelském úvěru jsou všechny bankovní i nebankovní společnosti od 1.12.2016 povinné žádat doložení příjmů žadatelů o půjčku i nahlížet do registrů dlužníků. Je tak možné, že informace uvedené v tomto článku již nejsou aktuální.

Rychlá půjčka Okamžitá půjčka

Okamžitá půjčka

  • 500 Kč – 4 500 Kč
  • 1 – 30 dní
  • Vyřízení: do 24 hodin
  • Půjčka bez ručitele
  • Vyplacení na účet
  • Rychlé vyřízení
Online kontakt