Co je to Solus a jak dosáhnout vymazání záznamu?

Publikováno: 17. December, 2015

Plánovali jste si koupit novou pračku na splátky, ale zjistili jste, že vám byla tato možnost zamítnuta, protože jste uvedeni v registru dlužníků? Takové překvapení potká nemalou část lidí, jež neměli tušení, že nosí nálepku neplatiče. Zapsání do registru dlužníků je poměrně rychlé a jednoduché. Stačí zapomenout zaplatit včas paušál nebo jinou splátku. Přesto, že opožděný dluh uhradíte, může být vaše jméno uvedeno v registru dlužníků a i nákup na splátky může být vzdáleným snem. Jak vymazat své jméno z registru „neplatičů“ je předmětem dnešního článku.

Solus

Co je to SOLUS?

Předně si vysvětlíme, jak SOLUS vůbec funguje. Drtivá většina lidí ví, že něco takového existuje, ale nemá tušení, co vlastně SOLUS je. Jedná o registr, v němž si členské společnosti vyměňují a sdílejí informace o klientech, jež mají potíže se splácením daných služeb. Nezaznamenávají se v něm jen problémy se splácením půjček, jak se mnoho lidí domnívá. Záznam v registru dlužníků lze získat i pozdním zaplacením účtu od telefonního operátora. Mít zápis v registru znamená, že nezískáte půjčku nebo nákup na splátky. V lepším případě půjčku získáte, ale s nevýhodným úrokem. Systém vás totiž vyhodnotí jako rizikového klienta a zbavit se této nálepky může být mnohdy běh na dlouhou trať.

Jak zjistit, zda mám čistý štít?

Máte-li podezření, že jste se mohli dostat do registru dlužníků, můžete zjistit tento fakt na stránkách solus.cz, kde vyplníte své osobní i kontaktní údaje a stvrdíte ověřeným podpisem (můžete tak učinit na pobočce České pošty). Výpis je placený, obdržíte ho poštou (cena 218 Kč) na uvedenou adresu, případně prostřednictvím SMS (cena 99 Kč). Tento krok se vyplatí v případě, že chcete předejít nepříjemným situacím při vyřizování půjčky či nákupu zboží na splátky.

Jak požádat o vymazání ze SOLUSU?

Postup nemusí být složitý, ale může být zdlouhavý. Jestliže máte nasekáno vícero opožděných splátek, nemělo by to smysl. Mnohé společnosti udržují záznamy v databázi ještě několik let po uhrazení dluhu. Co byste měli tedy podniknout pro vymazání?

 • Zjistěte, které společnosti jste povinováni uhradit dluh, případně kvůli které pohledávce jste se ocitli v registru dlužníků
 • Není-li dlužná částka stále uhrazená, ihned jí splaťte v plné výši a kontaktuje i danou společnost. Nechte si vyčíslit dluh včetně úroků z prodlení a zaplaťte k stanovenému datu.
 • Pokud máte s danou společností podepsanou smlouvu – vypovězte ji.
 • Společně s ukončením smlouvy pošlete rovněž odvolání souhlasu se zpracováním osobních údajů. Na základě dřívějšího souhlasu má společnost práva nakládat s vašimi osobními údaji, tudíž na tento krok rozhodně nezapomeňte.
 • Podejte žádost v SOLUSU o vymazání vašich údajů
 • Jestliže učiníte všechny patřičné kroky a nedojde k odstranění záznamu, obraťte se na Úřad pro ochranu osobních údajů na stránkách uoou.cz, kde podáte žádost o zajištění opatření k nápravě. Později se můžete obrátit i rovnou na soud.
Co je to Solus a jak dosáhnout vymazání záznamu?
4.9 (98.33%) 12 votes


Upozornění: Poslední aktualizace tohoto článku proběhla 17/12/2015. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Dle novely zákona o spotřebitelském úvěru jsou všechny bankovní i nebankovní společnosti od 1.12.2016 povinné žádat doložení příjmů žadatelů o půjčku i nahlížet do registrů dlužníků. Je tak možné, že informace uvedené v tomto článku již nejsou aktuální.

Rychlá půjčka Okamžitá půjčka

Okamžitá půjčka

 • 500 Kč – 4 500 Kč
 • 1 – 30 dní
 • Vyřízení: do 24 hodin
 • Půjčka bez ručitele
 • Vyplacení na účet
 • Rychlé vyřízení
Online kontakt