Co je to rozhodčí doložka u půjčky? Na co si dát pozor?

Publikováno: 9. May, 2016

Smlouva je dnes nedílnou součástí většiny půjček. Pokud nemá podobu té klasické tištěné, může být nahrazena její online formou, stejně jako třeba také obchodními podmínkami. Ve všech případech platí, že bychom si daný dokument měli důkladně přečíst. Díky tomu můžeme narazit na věci, se kterými nemusíme souhlasit. Mezi ty se řadí třeba rozhodčí doložka u půjčky.

O co se jedná?

Pokud dojde ze strany nás jako žadatele o půjčku, a ze strany poskytovatele půjčky ke sporu, obvykle bude končit soudem. A ten rozhodne, na čí straně je pravda. Ne vždy je aplikován právě takový postup. Pokud je součástí smlouvy rozhodčí doložka u půjčky, znamená to, že celý případ k soudu vůbec nepůjde. To, kdo má pravdu, určí kvalifikovaný rozhodce, který se tak stává alternativou k soudu. Pokud by byl skutečně osobou nestrannou, není důvod se čehokoliv obávat. Ne vždy je ale něco podobného reálné.

Jak rozhodčí doložka u půjčky vypadá?

Již víte, o čem konkrétně mluvíme. Nyní se podívejme i na to, jak může rozhodčí doložka u půjčky vypadat. Obvykle je spojena se závěrečným ujednáním dané smlouvy, v rámci čehož souhlasíme s tím, že případné spory budou řešeny právě tímto způsobem. Pokud tedy ve své smlouvě najdete větu podobného znění:Všechny spory vznikající z této smlouvy a v souvislosti s ní budou rozhodovány s konečnou platností u Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky podle jeho Řádu a Pravidel.“, je téměř jasné, že jde právě o rozhodčí doložku.

Rozhodnutí je rychlé

Pokud se podíváme na situace spojené s tím, že by rozhodce patřil skutečně k těm nestranným a rozhodoval na základě dodaných důkazů, může být rozhodčí doložka o půjčky výhodou. Zatímco u soudu bychom mohli čekat na rozhodnutí i několik let, rozhodce smete celý případ ze stolu třeba i za pár týdnů, nejdéle měsíců. Rázem máme v ruce pravomocné rozhodnutí, které je klasicky vymahatelné, podobně jako rozhodnutí soudní.

Pozor na jednostranné rozhodce

V ideálních případech by rozhodčí doložky nemusely být na škodu. V reálném světě platí, že mnoho rozhodců je obvykle vázáno na samotného poskytovatele půjčky, což nemusí vždy vést k objektivnímu rozhodnutí. Mezi nejčastější nešvary patří:

  • Nadržování poskytovatelům půjčky
  • Neposouzení všech důkazů
  • Odmítání případných námitek a odvolání

V praxi to může znamenat, že když podepíšeme u půjčky rozhodčí doložku, v podstatě si sami nad sebou již schválíme konečný verdikt o tom, že případná stížnost bude posouzena vždy s ohledem na prospěch poskytovatele úvěru. A to je ten hlavní důvod, proč doložky byly a stále ještě jsou rizikové. I když poslední zákonné úpravy přinášejí několik opatření, jako nutnost sepsání doložky na samostatném papíře, zmíněné nešvary to zcela jistě konkrétně neeliminuje.

Co je to rozhodčí doložka u půjčky? Na co si dát pozor?
4.8 (95%) 4 votes


Upozornění: Poslední aktualizace tohoto článku proběhla 09/05/2016. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Dle novely zákona o spotřebitelském úvěru jsou všechny bankovní i nebankovní společnosti od 1.12.2016 povinné žádat doložení příjmů žadatelů o půjčku i nahlížet do registrů dlužníků. Je tak možné, že informace uvedené v tomto článku již nejsou aktuální.

Rychlá půjčka Okamžitá půjčka

Okamžitá půjčka

  • 500 Kč – 4 500 Kč
  • 1 – 30 dní
  • Vyřízení: do 24 hodin
  • Půjčka bez ručitele
  • Vyplacení na účet
  • Rychlé vyřízení
Online kontakt