Co je to revolvingový úvěr?

Publikováno: 23. October, 2017

Vyznat se v úvěrech není zase až tak složité. Základní dělení zná každý. A to na bankovní, nebankovní a P2P půjčky. Dále můžeme půjčky dělit na spotřebitelské, před výplatou, nebo třeba hypoteční úvěry. Jsou ale i produkty specifické. Jedním z nich je úvěr překlenovací – který pomáhá v určitém období, a potom revolvingový úvěr. A právě na ten se společně podíváme. Aniž by to lidé věděli, sami ho používají. Je totiž poměrně běžnou součástí současného úvěrového trhu.

Co je to revolvingový úvěr v souvislosti s hlavní charakteristikou?

Tou bude vhodní začít. Revolvingový úvěr by se dal popsat jako krátkodobý úvěr, poskytovaný bankou, ale i nebankovní společností. Může být poskytnutý firmě, kdy se jedná primárně o provozní úvěr, stejně jako může být poskytnutý i soukromým osobám. Těm se může hodit jako rezerva. S charakteristikou souvisí také fakt, že každý revolvingový úvěr má i svůj jasně daný rámec. Jeho výše se odvíjí od řady věcí, jako je:

 • Příjem nebo obrat
 • Finanční minulost
 • Klientská historie

Je tedy třeba říci, že při žádosti o revolvingový úvěr je vhodnější jít tam, kde vás znají. Nejenom, že je zde vyšší jistota schválení, ale je zde také jistota toho, že můžete získat více peněz, než tam, kde je na vás pohlíženo jenom jako na nováčka.

Jaké jsou výhody revolvingového úvěru?

Základní charakteristiku znáte. Ve výčtu informací, které mapují to, co je to revolvingový úvěr, budeme pokračovat. A to v souvislosti s tím, jaké jsou jeho výhody. Tou primární je fakt, že se jedná o předschválený úvěrový rámec, ze kterého je možné kdykoliv čerpat. Není nutné jakékoliv další schvalování, nebo prodlevy. Peníze jsou v podstatě připraveny a tak si stačí vybrat tolik, kolik je potřeba. Jak v souvislosti s nečekaným výdajem u jednotlivců, tak v souvislosti s nutností navýšení provozního kapitálu u firem. Jde tedy o jakousi finanční rezervu, která je v dané výši připravena neustále, po celé období po které je sjednána smlouva, v jakoukoliv denní či noční hodinu. To je ona hlavní a klíčová výhoda revolvingového úvěru.

Samozřejmou výhodou je také možnost opakovaného čerpání, bez nutnosti dalších žádostí. To může probíhat hned ve dvou fázích. První je taková, že se využije částka, ta se následně vrátí, a v budoucnu se opět nějaké peníze vezmou. Problémem není ani čerpání postupné, kdy se peníze berou až do doby dosažení schváleného limitu. Zde je však nutné dodržet předepsanou minimální splátku, jinak nemusí být postupné čerpání umožněno. Lákadlem je také aplikace úrokové sazby. Ta se nepočítá z úvěrového rámce neboli schválené částky. Úroková sazba se počítá jenom z té sumy, která je reálně vyčerpána. To znamená, že kdo revolvingový úvěr nijak nevyužívá, toho nemusí stát žádné peníze – tedy pokud nebereme v potaz možné poplatky za vedení. Ne vždy a všude jsou ale účtovány, a tak výše uvedené tvrzení stále platí.

Jaké mohou být reálné podoby?

Když někomu řeknete, že aktuálně máte u banky nebo nebankovní společnosti revolvingový úvěr, pravděpodobně na vás bude zírat, jelikož si pod ním jenom těžko něco představí. Když se ale podíváme na jeho konkrétní podoby, dá se říci, že ho mnoho lidí reálně skutečně využívá. Mezi jeho konkrétní podoby totiž mohou patřit tyto varianty:

 • Klasické kreditní karty
 • Virtuální kreditní karty
 • Povolené přečerpání na účtu

Pokud jde o klasickou kreditní kartu, je vázána k samotnému bankovnímu účtu, kde je vždy nula. Čerpání probíhá vždy jenom do mínusu, až do sjednaného limitu. Zajímavostí současné doby jsou virtuální kreditní karty. Přicházejí s nimi hlavně nebankovní společnosti. Jedním z příkladů je Ferratum Bank a služba Credit limit. Jde o schválený rámec peněz, ze kterého mohou klienti čerpat. Dají si požadavek na určitou sumu a ta jim je obratem zaslána na běžný bankovní účet. A když je o něm řeč, podívejme se i na možnost poslední. Tedy na bankovní úvěr s možností povoleného přečerpání. Mluvit se dá v takovém případě i o kontokorentu, i když banky dnes obě možnosti často rozlišují. I přesto, že fungují úplně stejně.

Má revolvingový úvěr i nevýhody?

Nejsou to jenom pozitiva, jelikož revolvingový úvěr může mít i svá negativa. Ani na ty není dobré zapomínat. Mezi hlavní rozhodně patří výše úrokových sazeb. V porovnání s klasickou půjčkou jsou vzhledem k charakteristiku produktu podstatně vyšší. Dále nelze opomíjet ani to, že když jde o výši úvěrového rámce, tak ne vždy může být dostatečně velký. Opět ideálně v porovnání s půjčkou. Zatímco u ní může klient získat i statisíce, když jde o revolvingový úvěr, pohybujeme se spíše v rovině desetitisíců.

Dále neopomíjejme také fakt, že u některých klientů může být revolvingový úvěr zlým pánem. Dokazují to četné dluhy na kreditních kartách. Touha utrácet je velká, ale možnost peníze vrátit je malá. V takovém případě lidé sotva plní onu minimální splátku, která je často v souvislosti s nevýhodností spíše jenom samotná splátka úroku, než že by se jednalo o klasickou splátku jistiny – tedy oné dlužné částky. Dále nelze opomenout také možné poplatky. U kreditních karet to mohou být měsíční pevně stanovené sumy, zatímco u přečerpání na účtu to může být takzvané přistavení, které se opakuje třeba i vždy jednou ročně.

Co je to revolvingový úvěr?
5 (100%) 1 vote


Upozornění: Poslední aktualizace tohoto článku proběhla 23/10/2017. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Dle novely zákona o spotřebitelském úvěru jsou všechny bankovní i nebankovní společnosti od 1.12.2016 povinné žádat doložení příjmů žadatelů o půjčku i nahlížet do registrů dlužníků. Je tak možné, že informace uvedené v tomto článku již nejsou aktuální.

Rychlá půjčka Okamžitá půjčka

Okamžitá půjčka

 • 500 Kč – 4 500 Kč
 • 1 – 30 dní
 • Vyřízení: do 24 hodin
 • Půjčka bez ručitele
 • Vyplacení na účet
 • Rychlé vyřízení
Online kontakt