Co je to překlenovací úvěr a kdy ho lze získat?

Publikováno: 22. January, 2018

Na trhu s úvěry lze nalézt kromě klasiky i několik specifických půjček. Zatímco nebankovní společnosti lákají hlavně na mikropůjčky, tak v případě bank může přicházet do popředí překlenovací úvěr. Zajímavý úvěrový produkt, který však není pro každého. I v tom je jeho specifikum. Podívejme se blíže na jeho popis, na jeho výhody, ale i na postup, jakým je možné ho získat.

Co je to překlenovací úvěr?

Už název poměrně jasně napovídá, že se jedná o typ úvěrového produktu, který má pomoci takzvaně překlenout určité období. Jedná se tedy o typ úvěru, který je poskytován za jedním jediným účelem. A to jako před-úvěr do doby, než bude poskytnutý ten, o který má konkrétní žadatel přímo zájem.

Překlenovací úvěry souvisí se stavebním spořením

Pokud se vám výše uvedená definice zdá stále poměrně složitá, pojďme si charakteristiku překlenovacího úvěru vysvětlit ještě o něco lépe. A to v souvislosti s tím, kdy je nabízen. Získat ho v podstatě může jenom osoba, která má stavební spoření a která také požaduje úvěr ze stavebního spoření. Ten je dnes velmi využívaný hlavně pro možnost snadného získání, stejně jako pro možnost nízkého úroku.

Díky tomuto vysvětlení se už celkem dobře dostáváme k tomu, co je to překlenovací úvěr. Stačí si představit situaci, kdy ještě nevznikl nárok na klasický úvěr ze stavebního spoření, ale klient už konkrétní peníze potřebuje a chce. A to je ta pravá chvíle, kdy se do popředí dostává překlenovací úvěr.

Vše má svůj čas

Dobré je říci, že na překlenovací úvěr rozhodně není žádný nárok, a také to, že vše má svůj čas. O poskytnutí překlenovacího úvěru totiž rozhoduje několik konkrétních věcí. Mezi hlavní rozhodně patří:

 • Délka stavebního spoření
 • Výše naspořené částky
 • Výše cílové částky

Od tohoto se následně vše odvíjí. Rozhodně to nefunguje tak, že stačí uzavřít smlouvu o stavebním spoření a po pár měsících žádat o překlenovací úvěr. Zde je téměř stoprocentní jistota zamítnutí. Naopak u lidí, kteří mají vysokou cílovou částku, ke které se už výrazně blíží, a již projevili i zájem o úvěr ze stavebního spoření, je poskytnutí právě tohoto úvěru spojeno s vysokou jistotou.

Jak to funguje v praxi?

Nezajímá vás jenom teorie, ale zajímá vás praxe? Potom začněme tím, že stavební spoření je natolik specifickým produktem, že je spojený s takzvanou cílovou částkou, které chce klient dosáhnout. Jakmile se tak stane, otevírají se mu nové možnosti. A to nejenom ty, kdy může částku opět navýšit, nebo ty, kdy může peníze bez sankcí vybrat. Nabízí se mu i možnost, kterou je úvěr ze stavebního spoření. Ten však může být poskytnutý opravdu až ve chvíli, až se dané sumy dosáhne.

Kdo nechce na danou dobu čekat a potřebuje peníze ihned, požádá si o překlenovací úvěr ze stavebního spoření. Půjčku, která může být schválena téměř okamžitě. Rázem má klient peníze, které potřebuje, a zároveň si stále spoří, a čeká na dosažení cílové sumy. Jakmile k tomu dojde, je uvolněn úvěr ze stavebního spoření. Poskytnutá suma automaticky splatí překlenovací úvěr a dále už klient pokračuje se svým původně požadovaným úvěrem – ze stavebního spoření.

Jak velký může překlenovací úvěr být?

Zde se střetávají nejenom ochranné mechanismy konkrétní banky, ale dokonce i zákonné omezení. Platí tedy jasná specifika. Pokud jde o nejnižší hodnotu překlenovacího úvěru, je to čistě na posouzení konkrétní banky. Roli může hrát především délka uzavřené smlouvy, naspořená částka a bonita klienta. Je na posouzení konkrétní banky, kolik půjčí.

Pokud mluvíme o maximální částce, tak ta nesmí a nikdy nepřesáhne takzvanou cílovou částku, která je u stavebního spoření sjednána. To proto, že právě cílová částka je následně použita na splacení daného úvěru. Tím má banka jistotu, že bude splacený a tím snižuje i všechna svá rizika. Ani zde ale nemusí vždy platit, že bude maximum rovno dané částce. Záleží třeba na tom, jaký je aktuální stav a kdy se cílové částky dosáhne.

Překlenovací úvěr má i svá negativa

I když tento typ úvěru vypadá jako zajímavá pomoc těm, kteří už chtějí své peníze využít například jako investici do akcií, a nechce se jim čekat, musíme jasně dodat to, že má i svá negativa. Zde je souhrn tří hlavních, které se ho týkají:

 • Není na jeho jakýkoliv právní nárok
 • Má vyšší úrok, než úvěr ze stavebního spoření
 • Po dobu existence se hradí jenom úroky, a to z celé částky

S ohledem na výše uvedené je vhodné čerpat překlenovací úvěr ideálně v menší výši, a také myslet na to, že by neměl být používán zbytečně dlouho. Jinak se skutečně může prodražit.

Jak a kde si požádat?

I přes možné nevýhody o něho má mnoho klientů stále zájem. Pokud jste na to stejně, jistě vás napadá otázka, kde a jak si požádat. Ideální je jednoduše, a to osobně, telefonicky nebo emailem oslovit svou stavební spořitelnu, tedy dceřinou společnost banky, kde máte stavební spoření. Obvykle bude sjednána schůzka, na kterou již přijdete s informacemi, kolik peněz budete potřebovat. Spolu s klientským pracovníkem vyplníte žádost, která bude následně vyhodnocena. Ještě v této fázi je dobré vše promyslet, a to v souvislosti s tím, zda se vám opravdu vyplatí.

Na závěr připomeňme, že při žádosti o tento produkt se nemusí používat vždy jenom pojem překlenovací úvěr. Mohou se používat i pojmy, jako je meziúvěr, nebo třeba předúvěr. Zmást se tím rozhodně nenechávejte, protože jde stále o jeden a ten samý, tedy o stále stejný úvěrový produkt, pomáhající překlenout období, než dosáhnete cílové naspořené částky.

Co je to překlenovací úvěr a kdy ho lze získat?
5 (100%) 1 vote


Upozornění: Poslední aktualizace tohoto článku proběhla 22/01/2018. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Dle novely zákona o spotřebitelském úvěru jsou všechny bankovní i nebankovní společnosti od 1.12.2016 povinné žádat doložení příjmů žadatelů o půjčku i nahlížet do registrů dlužníků. Je tak možné, že informace uvedené v tomto článku již nejsou aktuální.

Rychlá půjčka Okamžitá půjčka

Okamžitá půjčka

 • 500 Kč – 4 500 Kč
 • 1 – 30 dní
 • Vyřízení: do 24 hodin
 • Půjčka bez ručitele
 • Vyplacení na účet
 • Rychlé vyřízení
Online kontakt