Čím se liší klient bankovní a nebankovní instituce?

Publikováno: 21. Leden, 2016

Řada domácností si svůj život bez půjčky už neumí představit. Je to zkrátka trend dnešní doby a mnohdy bohužel i nezbytná nutnost. Ať je to tak či onak objem půjčovaných peněz rok od roku roste. Jen během ledna roku 2015 vzrostly dluhy českých domácností u bankovních a dalších finančních institucí o 1,2 miliardy korun. I o rok později lze očekávat, že zadluženost raketově poroste.

Klienti úvěrů v bankách

Úvěry v bankovních institucích se týkají převážně bydlení. Banky samozřejmě nepůjčují pouze finance za účelem bydlení, ale tak jako nebankovní společnosti poskytují také spotřebitelské úvěry, jež mohou sloužit k dovybavení domácností. Největší část spotřebitelských úvěrů z bankovního sektoru tvoří neúčelové úvěry, které sebou přinášejí i největší riziko nesplácení. Klienti využívající bankovní spotřebitelské úvěry se však stále v drtivé většině případů snaží své závazky vůči bankám splácet. Ti, co se ocitnou v tíživé situaci, většinou hledají kompromis a situaci řeší.

Rozdíly mezi bankovním a nebankovním úvěrem

Nebankovní společnosti v ojedinělých případech vůbec nezkoumají, zda se žadatel nenachází v registru dlužníku nebo nepožadují dokládat příjem ze zaměstnání. U bankovních institucí je to přesně naopak. Zjistí-li, že má zájemce o úvěr v registru již zápis, ukončí s ním jednání o možném úvěru. K tomuto se váže i fakt, že nebankovní klienti jsou mnohdy schopni mlžit pravdu a nepřiznat stávající problémy se splácením. Věřitelům, jež poskytují nebankovní úvěry, mnohdy stačí, když žadatel předloží doklad o „nějakém“ příjmu, klidně se jedná o malý příjem či sociální dávky a uvede jen zhruba souhrn svých výdajů.

Klienti úvěrů u nebankovních institucí

Mezi nejčastější klienty nebankovních společností patří nezaměstnaní, také těm tyto instituce peníze půjčí. Spotřebitelské úvěry bývají za cenu vyššího rizika také vysoce úročeny, což si klienti vůbec neuvědomují. Ti, kteří jsou si této skutečnosti vědomi, a přesto si i za takových podmínek půjčí, disponují buď minimálním množstvím peněz, nebo jsou v tak tíživé životní situaci, že jim nakonec vlastně jiná možnost nezbývá. Banky před nimi zavřely dveře a půjček mají tolik, že to sami nedovedou spočítat.

Čím se liší klient bankovní a nebankovní instituce?
5 (100%) 2 votes


Upozornění: Poslední aktualizace tohoto článku proběhla 21/01/2016. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Dle novely zákona o spotřebitelském úvěru jsou všechny bankovní i nebankovní společnosti od 1.12.2016 povinné žádat doložení příjmů žadatelů o půjčku i nahlížet do registrů dlužníků. Je tak možné, že informace uvedené v tomto článku již nejsou aktuální.

Rychlá půjčka Okamžitá půjčka

Okamžitá půjčka

  • 500 Kč – 4 500 Kč
  • 1 – 30 dní
  • Vyřízení: do 24 hodin
  • Půjčka bez ručitele
  • Vyplacení na účet
  • Rychlé vyřízení
Online kontakt