ČBN hrozí další regulací půjček

Publikováno: 10. July, 2017

Jako by nestačilo, že se ČNB rozhodla pro regulaci hypotečních úvěrů, což souviselo s tím, že jejich získání bude bez úspor poměrně složité. Jak se nyní ukazuje, cesta České národní banky nekončí. Má v plánu omezovat i další úvěrové produkty. Podle jejího vyjádření jsou to hlavně obavy spojené s půjčkovou bublinou, která by mohla vést jak k finanční krizi, tak i k výraznému vzestupu žádostí o osobní bankrot.

ČNB

Zpráva o finanční stabilitě

Jedná se o dokument, který banka každý rok vydává a který celkem rozsáhle popisuje současný stav naší země, který souvisí s penězi. Zde pochopitelně nechybí ani úvěrové produkty. Zatímco z obecného pohledu se můžeme těšit z celkové stability, tak pokud jde o segment úvěrů, mluví banka o možných rizicích. Příkladem jsou i již zmíněné hypotéky, kde jejich regulace má vést k tomu, aby se lidé nezadlužovali více.

A podobná situace by mohla nastat i u půjček. Pokud budou velmi snadno dostupné, bude to znamenat nejenom větší počty žadatelů, ale bude to znamenat i fakt, že si lidé budou brát mnohem větší sumy, než by jim mohly stačit. Lidé v tomto směru pohlížejí na úvěrové produkty příliš optimisticky. A v tom vidí ČNB hlavní riziko, které může mít v budoucnu až fatální následky spojené s dluhovou spirálou.

Doporučení pro banky

Že se nejedná jenom o prázdná slova, to jasně potvrzuje fakt, že Česká národní banka již vydala doporučení pro chování bank v oblasti poskytování úvěrů. V praxi jde o souhrn konkrétních pravidel, podle kterých by se měly na úvěrovém trhu chovat. Tedy podle kterých by měly poskytovat konkrétní půjčky. Zatím se jedná o doporučení pouze pro banky, ale dá se očekávat, že se brzdy dotkne i nebankovních poskytovatelů. Stejně tak se může očekávat, že z doporučení vše přejde až ke konkrétnímu nařízení, které už budou muset všichni poskytovatelé dodržovat. To by výrazně omezilo celkovou volnost, která v tomto segmentu panuje právě nyní.

Příjem hraje hlavní roli

Když se podíváme na to hlavní, co Česká národní banka v souvislosti s regulací připravuje a co také aktuálně doporučuje, jedná se o podobné věci, které byly nedávno schváleny vládou. Je zde jasně patrná snaha spojená s důrazem na větší kontrolu samotného příjmu jednotlivých žadatelů. Toto už samozřejmě funguje také u hypoték, kde je dokonce kladený důraz na nutnost mít odpovídající finanční rezervy, které by mohly pomoci například při skokovém zvýšení úroků.

Taková situace sice u klasických půjček nenastane, ale stále zde můžeme mluvit o různých rizikových situacích. Těmi jsou hlavně takové, které souvisí s výpadkem příjmu. A právě finanční rezervy, pokud jsou k dispozici, mohou tento daný problém celkem dobře vyřešit. Dá se tedy očekávat, že směr, kterým se ČNB vydá i v případě klasických úvěrů, bude také spojený se snahou mít při žádosti o půjčku určitou rezervu.

Nyní jenom doporučuje

Jaký je tedy výsledek aktuálního stavu? Je spojený zatím jenom s tím, že Česká národní banka pouze doporučuje držet se při prověřování klientů a poskytování půjček určitých postupů. V praxi to tedy znamená, že se poskytovatelé mohou tímto doporučením řídit, stejně jako nemusí. To záleží jenom na nich samotných. Pokud se jím řídit nebudou, žádný postih jim za to aktuálně nehrozí.

Dodat ale musíme, že jelikož ČNB ve své zprávě o úvěrových produktech mluví jako o možných rizicích, a jelikož už vydala popisované doporučení, dá se očekávat, že bude postupovat dále. Tedy takovým směrem, že se z doporučení stane podobně jako u hypoték pravidlo, které už bude nutné dodržovat. Kdy by se tak mělo stát, zatím jasné není. Když něco takového nastane, tak se dá očekávat, že stejně jako u hypoték bude v tomto směru jasně nastavený deadline.

ČBN hrozí další regulací půjček
5 (100%) 1 vote


Upozornění: Poslední aktualizace tohoto článku proběhla 10/07/2017. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Dle novely zákona o spotřebitelském úvěru jsou všechny bankovní i nebankovní společnosti od 1.12.2016 povinné žádat doložení příjmů žadatelů o půjčku i nahlížet do registrů dlužníků. Je tak možné, že informace uvedené v tomto článku již nejsou aktuální.

Rychlá půjčka Okamžitá půjčka

Okamžitá půjčka

  • 500 Kč – 4 500 Kč
  • 1 – 30 dní
  • Vyřízení: do 24 hodin
  • Půjčka bez ručitele
  • Vyplacení na účet
  • Rychlé vyřízení
Online kontakt