Banky nabízejí různé půjčky. Které jsou nejznámější?

Publikováno: 5. June, 2018

Když se mluví o půjčkách a o žádostech, je většina lidí primárně odkazována do banky. Důvod je celkem prostý, a je spojený s tím, že banka dokáže nabídnout celkem výhodné možnosti, jak získat peníze. Tedy pokud jde o trojici hlavních ukazatelů, kam řadíme:

 • Výši částky a možnosti splácení
 • Výši úrokové sazby
 • Poplatky a pojištění

Kromě této výhody je třeba říci, že v bankách je možné získat i takové půjčky, které jinde neseženete. Podívejte se s námi na hlavní přehled toho, jaké bankovní půjčky jsou nejznámější a o jakých je dobré uvažovat.

Spotřebitelská půjčka

Jedna z naprostých stálic bankovního segmentu. Jak si spotřebitelskou půjčku ideální představit? Jako úvěr, který je spojený s možností získat částku od desítek, až po stovky tisíc korun. U některých bank může daná částka atakovat dokonce i milion. Tento typ půjčky je spojený také s pravidelným splácením, obvykle v délce až několika let. Získání není nijak složité a obvykle stačí potvrzení příjmu, stejně jako několik případných dalších věcí, kterými je potvrzena dobrá bonita. Půjčka je obecně spojována i s přijatelným úrokem, často v jednotkách procent.

Bankovní spotřebitelská půjčka se může dělit do dvou segmentů. První jsou neúčelové půjčky. U nich se nevyžadují informace o využití, stejně jako se nevyžaduje ani dokládání toho, za co byly finance utraceny. Druhým segmentem jsou účelové půjčky. Ty už jsou poskytovány na financování konkrétních věcí, což je následně nutné doložit. Škála možností však je poměrně široká. Mezi nejznámější možnosti patří:

 • Rekonstrukce nebo oprava domu či bytu
 • Financování koupě osobního automobilu
 • Nákup elektroniky či výpočetní techniky

Hypotéka

I toto je typ půjčky, se kterým jsou banky velmi často spojovány. Tento typ úvěru můžeme také rozdělit do dvou variant. První možností je americká hypotéka, která je charakteristický tím, že jde o půjčku neúčelovou. Není tedy nutné dokládat, na co byly peníze využity. Druhou kategorií už je hypotéka klasická, která je účelová. Spojena je s nutností dokládat samotné využití peněz. Ty je možné využít na různé způsoby, kdy mezi nejčastější patří:

 • Koupě domu nebo bytu
 • Stavba nemovitosti
 • Rekonstrukce nemovitosti

Jsou ale i možnosti jiné, jako je třeba vyrovnání dědictvím, nebo pořízení družstevního bytu. Pokud je s hypotékou něco vždy standardně spojováno, je to určitě nutnost ručení nemovitostí. Charakteristika je také spojena s velmi nízkým úrokem, v nižších jednotkách procent. Dále nelze opomíjet ani dostupnost vysokých částek, třeba i v desítkách milionů korun. Tomu odpovídá i nastavená splatnost, která může být v řádech několika desítek let.

Kontokorent

O něm se dá říci, že ho seženete jenom v bance, a to výhradně pod podmínkou, že jste jejím klientem a máte u ní otevřený účet. Kontokorent je totiž charakteristický právě tím, že se jedná o povolené přečerpání bankovního účtu. Laicky řečeno se jedná o možnost jít do mínusu. To není bankou poskytováno automaticky, ale jedná se o úvěrovou službu, která je označována práva jako kontokorent.

Pozitivní charakteristikou je to, že může být na účtu připravený neustále, třeba i několik let. Pokud se zůstatek přiblíží nule, a bude nutné jít i pod tuto hranici, bude to majiteli účtu umožněno. Jde tedy o jakousi finanční rezervu. Dalším kladem je to, že úroková sazba není počítána z předschválené částky, ale výhradně jenom ze sumy, která je vyčerpána. Kontokorentní úvěr má však i svá negativa. Nejde o půjčku nijak extra výhodnou. Úrokové sazby jsou většinou celkem vysoké, nehledě na možné poplatky spojené třeba s jeho pravidelnou obnovou, nebo případným vedením.

Kreditní karta

Pokud si otevřete u své banky účet a dostanete k němu platební kartu, tak to samozřejmě neznamená, že vám byla poskytnuta kreditní karta. Byla to jenom karta debetní, která umožní lepší využití prostředků na vašem kontě. Kreditní karty jsou úvěrovým produktem, který je nejenom spojený se samostatným kontem, ale pro získání je třeba doložit svou dostatečnou bonitu. Výhodou kreditní karty je určitě to, že podobně jako kontokorent může posloužit jako forma finanční rezervy.

Když jde o její další klady, určitě nelze opomenout možné výhody a bonusy, spojené s placením v obchodech. Dále má mnoho platebních karet také bezúročná období, v délce až několika měsíců. Kromě výhod je třeba počítat i s negativy. Pokud je bezúročné období přesaženo, je třeba mít na paměti, že sazby nejsou nijak malé. Také je dobré počítat s možným poplatkem za vedení, který může být účtován každý jednotlivý měsíc.

Podnikatelská půjčka

Zatímco výše zmíněné varianty jsou určené výhradně zájemcům z řad běžných spotřebitelů, nyní se podíváme na variantu, která je určená těm, kteří mají živnost, nebo vlastní firmu. Je to podnikatelská půjčka, která může mít mnoho podob. Když se podíváme na ty největší, tak nemusí být nic neobvyklého, že jsou poskytovány částky veš výši i několika stovek milionů. Jde hlavně o peníze pro ty největší firmy, a to na jejich rozvoj. Výše částky se odvíjí nejenom od velikosti firmy, ale také od jejích obratů a zisků. Posuzování je zde velmi podobné, jako v případě soukromých osob. Čím více firma vydělává, tím více může získat.

Podnikatelský úvěr však může být poskytnutý i mnohem menším subjektům. Dokonce i na rozjezd podnikání. V tomto jsou banky celkem unikátní. Kladem je primárně to, že tato možnost vůbec existuje. Vše má ale i svou stinnou stránku, a tento segment není výjimkou. Začínající podnikatelé obvykle musí doložit byznys plán a další informace, aby mohlo být doloženo, že jejich nápad je opravdu životaschopný. A to není vždy jednoduché.

Banky nabízejí různé půjčky. Které jsou nejznámější?
Ohodnoťe tento příspěvek


Upozornění: Poslední aktualizace tohoto článku proběhla 05/06/2018. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Dle novely zákona o spotřebitelském úvěru jsou všechny bankovní i nebankovní společnosti od 1.12.2016 povinné žádat doložení příjmů žadatelů o půjčku i nahlížet do registrů dlužníků. Je tak možné, že informace uvedené v tomto článku již nejsou aktuální.

Rychlá půjčka Okamžitá půjčka

Okamžitá půjčka

 • 500 Kč – 4 500 Kč
 • 1 – 30 dní
 • Vyřízení: do 24 hodin
 • Půjčka bez ručitele
 • Vyplacení na účet
 • Rychlé vyřízení
Online kontakt